Māris Rīmenis: Kas un kā rāda olimpiskās spēles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Daudzkārt gadījies dzirdēt, ka vienas olimpiskās spēles visai pasaulei rādītas labāk, citas sliktāk. Patiesība ir tāda, ka jau sen neviena rīkotājvalsts nespēj nodrošināt visas TV translācijas, un tās veido daudzas brigādes no visas pasaules. Rio olimpiskajās spēlēs arī  kopā visās arēnās strādā 41 televīzijas tehnikas stacija, un saprotams, ka brazīlieši nespēj nodrošināt ne pusi no vajadzīgā.

Sistēma ir tāda, ka Starptautiskā Olimpiskā komiteja pārdod tiesības rādīt kārtējās spēles, izmantojot vēl par starpniekiem mārketinga aģentūras. TV signālus visai pasaules nodrošina OBS jeb  ''Olympic Broadcating Service''. OBS tad uzņemas virsvadību – kā un kas producēs olimpiskās spēles, un šī organizācija tad arī jau vairākus gadus iepriekš vāc komandu no visas pasaules – tehniķus, režisorus, operatorus, producentus. 

Rio spēļu laikā visai pasaulē tiešraidēs tiek producētas 3100 stundas visos kanālos kopā. Ja vēl pieskaita dažādus apskatus, tad kopā sanāk ap septiņiem tūkstošiem  stundu. Saprotams, ka to visu neviena kompānija nevar parādīt 16 dienu ilgā periodā, katrs izvēlas sev vajadzīgo.

Tātad vairāk nekā 40 dažādu sacensību vietas, un katrā no tām strādā autonoma televīzijas staciju brigāde – ar saviem režisoriem, producentiem, operatoriem un administratoriem. Ne velti mūsdienās raidošo organizāciju pārstāvju skaits spēlēs aptuveni divreiz pārsniedz pašu sportistu skaitu, un mediju cilvēku ir ap 20 000. Katra autonomā grupa tātad producē signālu, kas ienāk galvenajā OBS tehniskajā centrā un tālāk tiek padots dažādos multikanālos uz visu  pasauli.  Viss nesatilpst arī šajos kanālos (kā Aļonas Ostapenko spēle tenisā uz trešā lielākā laukuma), jo vienlaicīgi ir ļoti daudz notikumu. Tad vēl ir unilaterālie kanāli, kuri jāpiesaka diennakti iepriekš un par kuriem vēl var tikt prasīta atsevišķa samaksa pie kopējās paketes. Daži no tiem turklāt ir pieejami ar laika nobīdi, nevis uzreiz tiešraidē.

Spēles raidorganizācijām maksā dārgi, un summas arvien pieaug. Rio ir daudz vairāk tehniskā brāķa un dažādu ķibeļu – skaņas līnijas, signālu pārrāvums (to OBS nodrošina sadarbībā ar Brazīlijas raidītājiem un vietējo telecom).

Cenu pieaugums Rio, salīdzinot ar Londonu, ir 52%, un tas ir ārkārtīgi daudz. Starptautiskā Olimpiskā komiteja grib spēles sarīkot ar vērienu, atmaksāt daudzu sportistu uzturēšanos un dzīvošanu, karaliski uzņemt visus olimpiskās ģimenes pārstāvjus, un lielākais naudas devējs ir tieši raidorganizācijas un  lielākie sponsori. Sportisti paši faktiski gan dzīvo spartiskos apstākļos - mazās istabiņās, ja neskaita bezmaksas barošanu un vēl daudzus bonusus. Toties augstākās SOK amatpersonas izbauda izcilus apstākļus un gādību.

Milzu nauda tiek paņemta no raidorganizācijām, kas nopērk tiesības translēt spēles. Tā, piemēram, ASV NBC kanāls vidēji par katrām spēlēm maksā par tiesībām nu jau 1,275 miljardus dolāru. BBC – aptuveni 150 miljonus dolārus par spēlēm, Austrālijas ''Seven Network'' – ap 85 miljoniem, Ķīnas CCTV – 160 miljonus,  Brazīlijas ''Globo'' – 150 miljonus utt.

Skaidrs, ka mazām kompānijām summas nav simtos miljonos mērāmas, bet arī lielas attiecībā pret pašu budžetiem. Kaut arī ir izņēmumi, un pārdevēji zina, no kā paņemt - Jaunzēlandē ir mazāk par pieciem miljoniem iedzīvotāju, bet par tiesībām parādīt spēles jaunzēlandieši samaksāja 10, 5 miljonus dolāru. Augsts dzīves līmenis, liels kopprodukts un kā gan tiesību pārdevēji to var neizmantot...

Kas tad tehniski rāda spēles?  Brazīliešu ''Globo'' no kopējā atsevišķu translāciju vietu skaita (41) spēj nodrošināt no 13 . Brazīlieši producē TV signālu no daudzām pilsētām futbolā, tāpat rāda pludmales volejbolu, basketbolu, handbolu,  BMX riteņbraukšanu, moderno pieccīņu, šaušanu, galda tenisu un vēl dažus veidus. Somu YLE, kā vienmēr, rādīs vieglatlētiku,(maratonu un soļošanu gan Beļģijas VRT). Beļģi arī rāda šosejas riteņbraukšanu (toties brazīlieši nespēj padot informācijas sistēmā kontrollaikus), treku rādīs Spānijas RTVE. Tenisu rāda BBC, lauka hokeju Nīderlandes NOS, golfu  ASV NBC, vingrošanu Ķīnas CCTV, regbiju – Jaunzēlandes SKY  TV NZ. Vārdu sakot, šis saraksts ir garš un  te nosaucu tikai dažas kompānijas.

Ja kritizējat vai slavējat spēļu rādīšanu TV ekrānos, tad vairumā gadījumu jāatceras, ka to tomēr nedara brazīlieši, kaut signāla palaišana gaisā  ir viņu kompetencē, tas pats attiecas uz skaņas līnijām. Konkrēts piemērs – jau pirmajās pārraidēs skatītāji varēja pamanīt, ka regbiju-7 rāda meistarīgi, protams, jaunzēlandieši to māk darīt. Kas par spēles izpratni un arī atkārtojumi, kuros izmanto vismodernāko mūsdienu tehniku!

LTV7 ēterā nebūs iespējas tiešraidēs vērot vieglatlētikas sacensības. To nosaka LTV noslēgtais licences līgums ar kompāniju “Sportfive Internationals. A.”, informē Latvijas Televīzija.

Šoreiz tas bija neliels ieskats visā TV signālu ražošanas procesā - kādā no citām reizēm vēl par katras konkrētās organizācijas darbu un arī mūsu tehniķu lomu olimpiskajās translācijās, tāpat par to, kas un kāpēc rādīs vieglatlētiku Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti