Māris Rīmenis: Jauni olimpiskie varoņi un mūsu cerības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Olimpisko spēļu astotā pilnvērtīgā diena aizvadīta. Ar daudziem startiem Latvijas sportistiem un joprojām medaļu gaidām mūsējiem. Jau tā esam skaitliski mazā sastāvā Rio, un šī gaidīšana var arī ieilgt. Vecā patiesība ir tāda, ka olimpiskajām spēlēm gatavojas visi, ne tikai mūsu sportisti vien. Ne vienmēr uzvar favorīti, taču milzīgi pārsteigumi tomēr notiek reti. Dažkārt gan, par ko var uzskatīt Puertoriko sportistes Monikas Puigas uzvaru tenisa turnīra vienspēlēs.

Sestdien vairākiem mūsu sportistiem bija starti Rio un iepriecināja šāvējs Dainis Upelnieks, kura 14.vietu jāuzskata par panākumu. Tā nu ir iznācis, ka pats šīs dienas pavadu trekā, jo programma ir plaša un palūkot vieglatlētiku klātienē pat neizdodas. Šonedēļ sāk startēt Useins Bolts un līdz ar to skatītāju pieplūdums garantēts. 

Dažkārt trekā  jūtos kā Lielbritānijā, jo pārsvarā te lielākā daļa skatītāju ir briti, vēl arī daudz austrāliešu, ir arī francūži. Tribīnes, par laimi, te aizpildītas, lai gan brazīliešu ir maz.

Britu pārsvaru trekā tribīnēs var saprast, jo viņu sportistiem iepriekšējās divās olimpiskajās spēlēs tieši izdevās gūt visvairāk medaļu savai valstij, ieskaitot zeltu. Sākums nebija slikts arī Rio – jauni pasaules rekordi, sers Bredlejs Viginss tika pie kārtējās zelta medaļas, Lielbritānijas komandā ar jaunu pasaules rekordu uzvarot 4 kilometru iedzīšanā. Viginss nu kļuvis par leģendu –  kopš Sidnejas 2000. gadā astoņas olimpiskās godalgas, tostarp piecas zelta (viena ir solo braucienā šosejā). Uzvarējis arī 2012.gadā ”Tour de France” un nu viņš no olimpiskajām spēlēm atvadās – tieši trekā, kas viņam pašam arvien bijis tuvāks veids nekā šoseja Vēl gan šoruden Britānijas tūre šosejā un sešu dienu mači Ģentes trekā kopā ar Marku Kavendišu, bet olimpiskajai karjerai 36 gadu vecumā pielikts punkts. Viginss turpmāk laiku grib veltīt arī sievai un bērniem, nevis trenēties katru dienu, ieskaitot Ziemassvētkus, tāpat braukāt apkārt pa pasauli.

Briti trekā pagaidām jau ieguvuši trīs zelta medaļas no piecām iespējamām.

Stāsts par Viginsu ir gluži hrestomātisks – tā dzimst varoņi. Protams, kopumā daudz vairāk medaļu ir amerikānim Maiklam Felpsam, taču pat leģendārajam peldētājam nav medaļas piecās spēlēs pēc kārtas un peldēšanā turklāt daudz vairāk disciplīnu, līdz ar to lielajiem talantiem iespējams iegūt vairāk godalgu.

Pēdējās dienās nākas dzirdēt daudzus attaisnojumus, kāpēc kādam tieši nesanācis sezonas galvenajā startā. Spēcīgākajiem tomēr sanāk. Tenisā ar – Rafaels Nadals plaukstas savainojuma dēļ nespēlēja divus mēnešus, tomēr jau tika pie zelta medaļas dubultspēlē, kaut pašu nevar pieskaitīt pie pašiem labākajiem šajā veidā. Tomēr realitātē viņš bija komandas līderis un zelta godalgai vienspēlēs Pekinā pievienoja vēl vienu panākumu Rio. Vienspēļu pusfinālā gan zaudējums smagā mačā, bet Nadals tā arī pateica, ka nav kauns par savu sniegumu un pretinieks bija par kripatiņu labāks.

Starp citu, sestdien starplaikā uz brīdi ieskrēju tenisā un sajutos kā Japānā – simtiem japāņu žurnālistu atnākuši uz pusfinālu Nišikori pret Mareju, tas gan viņu elkam nepalīdzēja iekļūt finālā. Kei Nišikori Japānā ir ļoti populārs un praktiski nenomedījams vietējiem žurnālistiem, viņš uz savu dzimteni  lido reti un dara to inkognito, dažkārt pat liekot kādu parūku, lai viņu kāds nenotvertu jau lidostā. Praktiski nepieejams, bet japāņi viņam jūt līdzi kā traki. Ja kas, tad pat sestdienā olimpiskais parks šķita samērā tukšs, salīdzinot ar iepriekšējām divām olimpiskajām spēlēm Pekinā un Londonā. Skatītāju kopumā nav daudz, kaut vīriešu basketbolā Brazīlijas – Argentīnas mačs bija ļoti labi apmeklēts.

Uzvarētāja raksturs – bez tā nekādi nekļūt par lielu čempionu. Vienalga, vai tas būtu Felpss, Bolts, Viginss vai Nadals. Mums jācer, ka savu raksturu atkal parādīs Māris Štrombergs.

BMX būs nākamnedēļ, mūsējie no treniņnometnes Floridā atkal atgriežas Rio un treniņos  jaunnedēļ pieslīpēs dažādas nianses. Ir  mums Latvijā Rio trases kopija, bet, lai cik precīza tā nebūtu, kādas nianses vienmēr paliek, kaut vai segumā vai kaut dažu centimetru augstākiem vai zemākiem pauguriem, tāpat pašu starta rampu. Ar vēsu prātu vērtējot, psiholoģiski Māris ir ļoti spēcīgs, viņam galvenais kvalificēties finālam un būt labā starta pozīcijā, ne viens vien no pašreizējiem līderiem reitingā netiek galā ar stresu, kas vienā finālbraucienā ir milzīgs. Cita lieta, ka būs krietni jāpacīnās jau ceturtdaļfinālā un pusfinālā, šajā stadijā ir vairāki braucieni, lai kādas nejaušības dēļ (sadursme) sportists nepazaudētu cerības uz medaļām. Par godalgām noteikti gatavs pacīnīties  arī Edžus Freimanis.

Spēles jau pārvarējušas savu ekvatoru – paliek astoņas dienas, daudzos veidos sacensības jau beigušās, toties vēl gaidāmi daudzi fināli komandu sporta spēlēs un arī vieglatlētikā.

Laiks Rio uzlabojas, vismaz turpmāk gaidāma saule, kas svarīgi daudzos vieglatlētikas veidos, tāpat BMX. Vai gaidāms skatītāju pieplūdums arēnās? Diezin vai kopumā, kaut vienā otrā arēnā tribīnes nu beidzot ir piepildītas tuvu maksimumam. Spēles kļūs par pēdējā laikā sliktāk apmeklētākām, un Brazīlijas ekonomikai (un Rio štatam) tas nenāks par labu. Pagaidām viņi izvēlējušies vieglāko ceļu – tā kā žurnālistu ir daudz, tūristu arī gana, tad paceltas cenas it visam. Viesnīcās vismaz trīs četras reizes, salīdzinot ar periodu tieši pirms vai pēc spēlēm, par pārtiku jāsaka tāpat. Visos olimpiskajos objektos cenas ir gluži vai dubultas, salīdzinot ar redzēto citviet. Daži indivīdi uz to nopelnīs, bet diezin vai kopumā tas dos kādu jūtamu labumu, drīzāk gan pēc spēlēm recesija būs vēl lielāka. Kā visas šīs bāzes un palīgbūves izmantos ikdienā, tā nu paliek mīkla pašiem brazīliešiem un pārējai pasaulei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti