Māris Rīmenis: Īpašos «burbuļos», bet ziemas sezona sportā sākusies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemas sporta sezona individuālajos veidos pasaulē pa īstam sāksies novembra pēdējā nedēļā. Jā, pagājušonedēļ jau Siguldā īpašā pandēmijas "burbulī" bija bobslejs un skeletons, Somijā – kalnu slēpošana, Polijā – lēkšana ar slēpēm no tramplīna, bet šonedēļ viss sākies pa īstam.

Kontiolahti būs biatlons, Rukā – distanču slēpošana (ceram uz Patrīciju Eiduku) un ziemeļu divcīņa, Īglsā – kamaniņu sports, turpināsies tramplīnlēkšana, kalnu slēpošana, bobslejs un skeletons. Viss notiks, tikai žēl, ka  pirmajās lielajās biatlona sacīkstēs nepiedalīsies Baiba Bendika, jo viņai un trenerim Ilmāram Bricim ir pozitīvs Covid-19 tests. Vēl gan teorētiska iespēja ir paspēt uz nākamajām sacīkstēm jaunnedēļ turpat Kontiolahti.

Pirmie secinājumi pēc Siguldas – viss var notikt, un jācer, ka tā būs visu sezonu.

Šī ziema ir jāiztur, pamazām būs pieejamas vakcīnas pret Covid-19, pavasarī, vasarā ziemeļu puslodē arī klimatiskie apstākļi piebremzēs vīrusa izplatību, bet ziema būs saspringta arī sportā. Kā daudzi sportisti pareizi saka, tagad  vispirms jākoncentrējas uz to, lai ievērotu piesardzību un paliktu veseli, tikai tad uz sportiskajiem sasniegumiem.

Pandēmijas dēļ ir mainīti Pekinas ziemas olimpisko spēļu kvalifikācijas nosacījumi un termiņi gandrīz vai visos veidos, un šī būs tāda kā izdzīvošanas un attīstības sezona. Var eksperimentēt, salīdzināt, uzturēt fizisko formu. Tas ir svarīgi, ja vispār notiek sacensības. Vēl nav tik traki, bet cilvēks tomēr ir sociāla būtne, notiekošās sacīkstes ir nozīmīgas  ne tikai pašiem sportistiem un visam apkalpojošam personālam, tās svarīgas arī līdzjutējiem, cilvēkiem vispār. Jāsaglabā ticība, ka viss normalizēsies.

Ziemas sporta veidi ir par pusgadu labākā situācijā, jo olimpiskās spēles Ķīnā paredzētas 2022. gada februārī,

bet vasaras spēlēm jānotiek jau jūlijā-augustā Tokijā. Vasaras spēles vairs nepārcels – tās vai nu notiks, vai tiks atceltas pavisam. Optimismu vieš Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidenta Tomasa Baha vizīte novembra vidū Japānā. Bahs paziņoja, ka spēles notiks, pašreiz netiekot pārskatīta to atcelšana. Ja būs pieejama vakcīna, tad SOK spēļu dalībniekiem  vismaz daļēji segs vakcinēšanās izmaksas, būs arī skatītāji klātienē.

Tokijā visas būves un infrastruktūra ir gatavas spēlēm, jautājums ir tikai par pandēmijas apmēriem nākamgad visā pasaulē. Detalizētāk par to varēs spriest tikai pavasarī. Pagaidām visas runas par spēļu notikšanu vai atcelšanu ir tikai tāda tukša spekulācija.

Vēl ārpus tīri sportiskajiem notikumiem arēnās novembrī kas nebijis Latvijas sportā – Einaru Fogeli vienbalsīgi ievēlēja par Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) prezidentu. Nebijis notikums Latvijas sporta pārvaldībā, jo neviens mūsu tautietis vēl nav vadījis olimpiskā sporta veida federāciju pasaulē, un nu šo godu izpelnījies Fogelis. Jāpriecājas, tas sporta veidā, kur gadu desmitiem ir milzīga Vācijas ietekme un arī FIL štābs atrodas Bavārijā, Berhtesgādenē.  Fogeļa ievēlēšana gan nav nejauša, ilggadējais prezidents vācietis Jozefs Fendts tieši viņu publiski nominēja par savu pēcteci. Fogelis jau ilgi ir darbojies šajā federācijā, pēdējā laikā viceprezidenta un ģenerālsekretāra amatā.

Nedaudz par praktisko un sportisko.

Sigulda kļuva par vienu no pirmajiem ziemas sporta veidu centriem, kur sarīkotas Pasaules kausa jaunās sezonas sacīkstes īpašā drošības "burbulī".

Jā, bija daži inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, bija arī protokola pārkāpumi no Krievijas bobslejistu puses, bet kopumā viss notika un bija droši. Bez skatītājiem klātbūtnē, toties ar TV translācijām daudzās pasaules valstīs.

Sportiskajā ziņā pirmā nedēļa iepriecināja mūsu līdzjutējus skeletonā un lika aizdomāties bobslejā.

Endija Tērauda pirmoreiz spēja Pasaules kausā (PK) tikt uz goda pjedestāla, turklāt sieviešu skeletonā tas vēsturiski vēl nevienai Latvijas sportistei nebija izdevies. Sievietēm faktiski visas stiprākās Siguldā startēja, jo bija vācietes labākajā sastāvā, krievietes, britu sportistes, austriete Janīna Floka un citas labas skeletonistes, nebija vien kanādietes un amerikānietes. ASV gan pēdējos gados tāpat nekā diža skeletonā nav, un arī Kanādai pērnajā PK kopvērtējumā bija piektā, 12. un 20 vieta. 

Līdz ar to Tēraudas panākums ir vērā ņemams, kaut savā trasē, bet spēcīgā konkurencē, jo startēja gan pašreizējā pasaules čempione, gan labākās pērnās sezonas Pasaules kausā. Nejauši trešā šādā konkurencē nevar  būt. Jānovēl Endijai veiksmīgi turpināt, un tas nozīmē, ka mērķis kvalificēties Pekinas ziemas olimpiskajām spēlēm ir reāls, atskaite sāksies 2021. gada oktobra vidū. Pekinā varēs braukt 25 labākas skeletonistes  (turklāt maksimālā kvota vienai valstij ir trīs sportistes), kopējā kvota sievietēm pieaugusi un kvalificēties ir reāli.

Vīriešiem vismaz pirmajā nedēļā bez lieliem pārsteigumiem. Martinam jaunas kamanas, eksperimenti, pats ne īpaši apmierināts ar braukšanu, bet.... 55. uzvara pasaules mērogā, atkal gana pārliecinoša un savā trasē tā arī vajadzētu būt. Tomass atkal ceturtais, bet bija arī jūtamas paša kļūdas trases beigu daļā. Labas tendences vāciešiem, un viņi jau ir pasaules elitē, ko apliecināja  pasaules čempionātā Altenbergā. Elitei tuvojas arī briti, par krieviem pagaidām grūti izdarīt secinājumus. Viņu līderiem jaunas kamanas, ar braukšanu tik labi iepazītajā Siguldā līdz ar to nevedās. No vērā ņemamiem konkurentiem nebija olimpiskais čempions korejietis Sunbins Juns un ķīnieši. Labi, ķīnieši vēl īsti nav konkurenti Siguldā un citās Eiropas trasēs, taču olimpiskās spēles būs viņu mājās un kāds no ķīniešiem pavisam droši tur cīnīsies par medaļām un pat uzvaru.

Bobslejā pats sākums Siguldā neizdevās, un to pēc atklāšanas posma atzina pat izlases galvenais treneris Sandis Prūsis: ”Pirmajos mačos ir zaudējums”. Vācieši bija labāki, tāpat šveicieši.

Oskars Ķibermanis tā kā īsti nebija noskaņojies, pamodies cīņai pirmajā sacīkšu nedēļā,

daudz sīku kļūdiņu bija visiem, vienīgi debitantam Dāvim Kaufmanim grūti ko pārmest, cienījams sākums šādā konkurencē.

Otrais posms jau bija nedaudz savādāks, bet Ķibermanim klājās vēl sliktāk, ir viela pārdomām. Varbūt par ilgu braukts savā trasē šoruden, zudusi motivācija, bet reāli iespēju trenēties citur faktiski nebija. Secinājumus varēs izdarīt vēlāk, pat ne pēc otrās nedēļas Siguldā, bet pēc nākamajiem posmiem decembrī Īglsā un pēc Jaungada jau Vācijā un Šveicē. Šī būs eksperimentu sezona daudziem, galvenais būs noturēties spēcīgāko grupā un Latvijai arī saglabāt trīs starta vietas Pasaules kausā vīriešiem, tāds gods šogad ir tikai mums un vāciešiem.

Sezonas sākumā stabils ir vienīgi Ralfs Bērziņš, kurš brauca ar jaunu bobu, priecē abi debitanti (arī pilots Emīls Cipulis), bet izlases tagadējam līderim ir jāpamostas. Varbūt to sekmēs mūsu titulētākā pilota Oskara Melbārža iesaistīšanās Pasaules kausā jau šonedēļ. Melbārdis nu brauks Siguldā, mūsu jaunie piloti devušies uz Eiropas kausa sacīkstēm Vinterbergā, un varbūt tas būs stimuls atgūties arī Ķibermanim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti