Māris Rīmenis: Gaidām sezonas pirmo posmu Siguldā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jau šonedēļ Siguldas ledus trasē sākas brīvie treniņi pirms gaidāmā sezonas pirmā posma Pasaules kausā bobslejā un skeletonā. Paši mači gan vēl pēc nedēļas, tad arī pa sešiem oficiālajiem treniņiem katrā no disciplīnām. Beidzot esam sagaidījuši šo lielo notikumu Siguldā, jo solījumi par Pasaules kausa sarīkošanu no starptautiskās federācijas jau bijuši vairākus gadus, taču beidzot solītais arī iekritis makā.

Liels izaicinājums rīkotājiem, domājot arī par iespējamām olimpiskajām sacīkstēm, ja Stokholma iegūs tiesības sarīkot  2026. gada ziemas olimpiskās spēles. Lieliska iespēja arī visiem skatītājiem klātienē redzēt pasaules labākos atlētus šajos sporta veidos - ieeja visiem Siguldas trasē būs bez maksas.

Pēcolimpiskā sezona allaž jāuzskata par eksperimentālu, kur nu vēl tādos veidos kā bobslejs un skeletons, kur mūsdienās milzīga loma tehnikai.

Daudzi kaut ko izmēģinās, un tas attiecas ne tikai uz pašām kamanām un slidām, bet arī uz sastāvu, īpaši stūmējiem.

Bobsleja un sporta lielvalstis varēs nedaudz pasaudzēt savus labākos stūmējus un izmēģināt jaunus spēkus.  Mēs neesam tik bagāti resursiem, ir arī daži zaudējumi sastāvā, vismaz sezonas sākumā noteikti. Par bobsleja līderi Latvijā vismaz sezonas pirmajā pusē pavisam noteikti jākļūst Oskaram Ķibermanim.

Vīriešu bobslejā pēc savainojuma sezonas pirmajā daļā noteikti nestartēs  mūsu titulētākais pilots Oskars Melbārdis, sieviešu skeletonā pēc operācijas atgūstas (un turklāt Šveicē studē) Lelde  Priedulēna. Bobslejā vieta nepaliek tukša, un Pasaules kausa izcīņā debitēs mūsu jaunais pilots Ralfs Bērziņš, bet skeletonā sezonas sākumā Pasaules kausa līmenī būs bēdīgāk. Mūsu jaunās skeletonistes pagaidām startē Eiropas kausu līmenī, tāpat vīriešu bobslejā Eiropā šis gads būs pirmās ugunskristības diviem jauniem pilotiem – Dāvim Kaufmanim un Helvijam Lūsim. Viens izmēģinājis spēkus jau kā stūmējs, otrs bijis BMX riteņbraucējs.

Tā labā ziņa ir tāda, ka ļoti mērķtiecīgi sezonai gatavojušies brāļi Dukuri un turklāt kopā ar viņiem Pasaules kausā startēs arī Ivo Šteinbergs. Dukuri jau ar citu motivāciju – nevis par katru cenu censties būt godalgotajās vietās, bet eksperimentēt un atrast ko kardināli jaunu tehnikā.

Ja ne šosezon, tad nākamajās, un pēc tam vēl šo pārsteigumu pietaupīt olimpiskajām spēlēm.

Martins Dukurs jau pirmssezonas preses konferencē atzina, ka arī no kļūdām var mācīties un brita Dominika Pārsona piemērs lieliski apliecina, ka vēl ir kur augt tehnikas jomā. Ja inventārs un slidas ir pasaules topa līmenī, tad pat pavājākam starta ieskrējienam nav traģisku seku.

Bobslejā šogad ļoti spēcīgi atkal būs vācieši, jo viņu ierindā vīriešiem ir visi labākie piloti, olimpisko čempionu Frančesko Frīdrihu un bronzas medaļnieku Niko Valteru ieskaitot. Sezonā startēs  arī Johanness Lohners, bet Siguldā divniekos viņu gan aizstās Kristofs Hāfers. Viņam tā būs debija Pasaules kausā, bet ne Siguldas trasē, jo tieši te Hāfers visai sekmīgi jau ir startējis Eiropas kausos. Lohners brauks jau nākamajā posmā Vinterbergā ar četrinieku, kamēr Hāfers,visticamāk, atkal startēs Eiropas kausa izcīņā. Vācieši būs klāt Siguldā jau šīs nedēļas nogalē, ceturtdien.

Kanādai arī ir meistarīgi piloti, bet būs daudz izmaiņu stūmēju sastāvos, tāpat arī izmaiņas sastāvā amerikāņiem. Viņu jaunie BMW bobi ar ļoti jūtīgajām šasijām katastrofāli negāja olimpiskajā Phjončhanā, bet varbūt labi sevi pierādīs šajā sezonā citās trasēs. Kaut ko mēģinās atrast arī krievi, kaut viņiem trūkst fiziski ātru pilotu, un tas ir liels mīnuss divniekos.

Siguldā  Krievijas sportisti gan  būs konkurētspējīgi un mēģinās  tikt uz pjedestāla, te viņi braukuši vairāk par rietumniekiem.  

Kanādieši pašlaik startē Ziemeļamerikas kausa izcīņā Parksitijā, ekipāžas jaunas, un pat Kristoferam Springam divos posmos pēc kārtas neizdevās pakāpties augstāk par astoto vietu.  Patiesībā viņi vienīgie izlaidīs pirmos Pasaules kausa posmus. Pagaidām šajā līmenī labi brauc briti, tāpat slovāku pilots Dvoržāks un Rinaldi no Monako, atzīstamas vietas pat Manuela Mahatas trenētajiem ķīniešiem.

Par Koreju grūti ko teikt, pēc olimpiskajām spēlēm savās mājās parasti ir neliels kritums, tāpat viņu labākajam pilotam ir hroniskas problēmas ar muguru. Vons gan startēs Siguldā, un tad jau redzēsim, kā viņam klāsies.

Vienu gan var teikt diezgan droši – nākamās sezonas nebūs vieglas šveiciešiem, un to atzīst pat šīs zemes bobsleja vadība. Beāts Hefti vairs nebrauc, Riko Peters tāpat, un no sporta aizgājis pat visai perspektīvais pilots Klemens Brahers. Šveices bobslejā ir sen nebijusi krīze, par to nesen bija plašāks raksts pat viņu populārajā izdevumā “Blick”.

Tāpat ne visai cerīga izskatās Itālijas bobsleja tuvākā nākotne, un daudz kas būs atkarīgs no Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmuma nākamvasar par 2026. gada ziemas olimpisko spēļu mājvietas izvēli – vai nu spēles būs Itālijā (Milāna un Turīna), vai Stokholmā (ledus renes veidi Siguldā). Iespējams, šogad pozitīvā nozīmē labi sevi parādīs Polijas, Nīderlandes, Lielbritānijas, Austrijas un vēl  citu valstu komandas, tas nav izslēgts.

No skeletona ir atvadījies Soču spēļu medaļnieks amerikānis Metjū Antuāns, taču sportiskajā ziņā diezin vai tas ko daudz ietekmēs. Antuāns jau vismaz pēdējos divus gadus reti kad spēja reāli cīnīties par goda pjedestālu.

Skeletonā nopietns progress sagaidāms vāciešiem, viņu komanda joprojām ir jauna un perspektīva, turklāt nu jau pieredzējuši  arī olimpiskās ugunskristības.

Par korejiešu supermenu Sungbinu Junu ir tikai minējumi. Ja viņam ar motivāciju viss būs kārtībā, viņš vai ikvienā posmā var cīnīties par uzvaru. Tam ir visi priekšnosacījumi.

Līderiem noteikti palēnām nāks klāt pašlaik labākais Ķīnas skeletonists, un tas nebūs nekāds brīnums. Ķīnieši nopietni gatavojas nākamajām ziemas olimpiskajām spēlēm Pekinā, viņu rīcībā ir gan lieli līdzekļi, gan labi padomdevēji, skeletonā tehniku gatavo vācieši Villijs Šneiders un Tomass Platcers. Abi strādāja ar kanādiešiem olimpiskajā Turīnā, un bija medaļas, vēlāk Vankūverā uzvara Džonam Montgomerijam, Sočos bija Krievijas izlasē un ātrākais bija Aleksandrs Tretjakovs, - nu viņi ir kopā ar ķīniešiem. Kur liela nauda un iespējas, tur arī abi šie speciālisti, vienīgais izņēmums bija Korejā, Phjončhanas spēlēs, kad šis duets nebija mājinieku komandā. Ķīnas galvenais treneris kanādietis Džefs Peins jau pēc iepriekšējām olimpiskajām spēlēm Korejā skaidri un gaiši iezīmēja komandas mērķi Pekinā pēc četriem gadiem  - zelta medaļas, pārējās godalgas ķīniešiem jau būšot kā zaudējums…

Brāļi Dukuri noteikti Siguldā cīnīsies par uzvaru, vai pie tās arī kāds no viņiem tiks, redzēsim. Protams, tā ir mājas trase, kurā braukts simtiem reižu, varbūt pat kopā katram sanāks kāds tūkstotis. Savulaik 2004. un 2005. gadā  te bija Pasaules kausa posms  skeletonā, un pirmajos mačos dramatiskā cīņā uzvarēja Tomass, apsteidzot japāni Kazuhiro Košhi par vienu sekundes simtdaļu. Brāļi trases nianses zina perfekti, no citiem konkurentiem vien samērā liela pieredze Siguldā ir Aleksandram Tretjakovam no Krievijas. Vai korejietis Sungbins Juns  būs spēcīgs arī Siguldā, un ko spēs vācieši, to mēs redzēsim tikai pašos mačos.

Skaidrs ir viens, tik vērienīgs pasākums trasē gan laikam vēl nebūs bijis, jo te tomēr kopā būs pa divām dažādām disciplīnām gan vīriešiem, gan sievietēm, turklāt bobslejā katrā ekipāžā ir divi cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti