Māris Rīmenis: Čempionāts ar izteiktu favorītu bobslejā; pretendentu uz medaļām daudz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pavisam neparastā Pasaules kausa sezona bobslejā un skeletonā aizvadīta, atlikuši tikai paši galvenie mači – pasaules čempionāts Altenbergā. Lai kādi nebūtu rezultāti visā sezonā, pats svarīgākais tomēr ir pasaules čempionāts. Tam īpaši gatavojas visas lielās nācijas, dažkārt pat ziedojot Pasaules kausa posmus.

Skeletonā tā darīja krievi, briti un beigās pat vācieši un Latvijas sportisti. Bobslejā nedaudz atšķirīgāka situācija, pat Frančesko Frīdrihs brauca pilnīgi visos posmos, un ko nu viņam vēl speciāli gatavoties dzimtajā Altenbergas trasē. Tāpat jau Frīdrihs sezonā ir vinnējis gandrīz absolūti visu – šosezon 15 no 16 mačiem.

Covid-19 pandēmija tikai nedaudz ietekmēja sezonas gaitu, tiesa, gadumijā tā mainīja arī mūsu bobslejistu plānus. Nācās izlaist Eiropas čempionātu, pašā sezonas sākumā šādu likstu bija vairāk, īpaši Krievijai. Kopumā

bobsleja un skeletona saime veiksmīgi tika galā ar Covid-19 pandēmijas izaicinājumu un visi Pasaules kausa posmi  notika.

Bija vairāki dubultie posmi (arī Siguldā), neparasts pats kalendārs bobslejā ar 12 divnieku mačiem un tikai četriem – četriniekiem, bet sacensības notika. Labs vēstījums visiem līdzjutējiem, ka pasaule nav apstājusies, un āra sporta veidos ievērot Covid-19 protokolu ir nedaudz vieglāk.

Ja šajā nosacītajā "burbulī" visi veseli, riski ir minimāli, tad jau ikdienā to ir daudz vairāk, ko apliecināja arī daži Covid-19 gadījumi Latvijas bobsleja saimē īsajā pārtraukumā pirms Jaungada.

Skeletonā Martins Dukurs ieguva savu desmito Pasaules kausu sezonas kopvērtējumā, tomēr galīgā atskaite būs pasaules čempionātā.

Vairākus posmus izlaida krievi, sākumā Eiropā nebrauca olimpiskais čempions Sungbins Juns, divi posmi bija Siguldā, vēl divi decembrī neitrālajā Īglsā, janvārī tikpat neitrālajā Sanktmoricā. Martinam bija visas kārtis rokās un tituls iegūts jau pirms pēdējā posma, mūsējie vienojās ar vāciešiem, ka Īglsā  vairs nebrauks un tobrīd jau gatavosies pasaules čempionātam.

It kā skaisti, taču paši pēdējie starti tik veiksmīgi nebija, īpaši Kēnigszē. Pakāpeniski arvien labākā formā ir vācieši. To pašu varētu teikt par korejiešu līderi Junu, un Altenbergā laikam tā būs arī ar krieviem un britiem.

Pērn Martins tāpat ieguva Pasaules kausu, bet pasaules čempionātā palika ceturtais aiz trim vāciešiem.

Sezonā ir četras uzvaras posmos, bet tās visas gūtas vēl 2020. gadā, ne šogad. Eksperimenti ar kamanām, slidām, hronisks cirkšņa savainojums liedza janvārī būt tikpat neuzvaramam, turklāt Vācijas trasēs to būtu grūtāk izdarīt nekā Siguldā vai Īglsā.

Tomass Dukurs ir labs palīgs Martinam gan psiholoģiski, gan testējot kamanas.

Vecākais brālis joprojām brauc labi, viņa līnijas trasē nav sliktas, taču ieskrējienā vislabākie jau ir patālu priekšā un bez tā grūti cīnīties par medaļām. Vienīgais panākums Tomasam bija Siguldā otrajā posmā. Tomass ir stabils, uz viņu var paļauties, bet visam savs laiks. Tas pats attiecas arī uz mūsu jaunajiem – pagaidām uzrādītie rezultāti sacensībās kopā ar visiem spēcīgākajiem nebūt nav spoži.

Bobslejā Oskars Ķibermanis joprojām ir elitē, ar piebildi – ja vien ir vesels.

Eiropas čempionāts tika izlaists kājas savainojuma dēļ, arī nākamais posms Sanktmoricā, bet vēlāk Kēnigszē startēts atslodzes režīmā. Īglsā divniekos Ķibermanis atkal bija otrais, turklāt Latvijas bobsleja vadība izcīnīja, ka viņš var startēt četriniekos pasaules čempionātā, kas formāli nevarētu notikt. Ķibermanis nav braucis vismaz pusē sezonas sacensību ar lielajam kamanām un pēc nolikuma līdz ar to nekvalificējas pasaules čempionātam. Nebrauca savainojuma dēļ un vismaz Vinterbergā arī vesels nevarētu braukt, jo, pēc Covid-19 protokola, bija atzīts par kontaktpersonu. Starptautiskās Bobsleja un skeletona federācijas (IBSF) izpildkomiteja šos faktus ņēma vērā un janvāra beigās oficiāli apstiprināja, ka Ķibermanis varēs startēt četrinieku mačos.

Pamazām atgūstas Oskars Melbārdis, te jāsaprot, ka atgūta tiek fiziskā kondīcija.

Vēl nav ideāli starti, bet nu jau ir labāk nekā sezonas sākumā. Braukt Melbārdis māk, gribēšana ir, vēl tikai vajag ātrumu starta ieskrējienā. Ja šajā ziņā viņš nebūs tuvu līderiem, uz augstu vietu var necerēt, to apstiprināja arī izlases galvenais treneris Sandis Prūsis. Mikrotraumas ir Melbārdim un vairākiem stūmējiem komandā, kas rada psiholoģisku slogu un atsaucas uz braukšanu trasē.

Tehnikas jomā – īpaši slidu apstrādē – tālu visiem priekšā ir vācieši un arī kanādieši,

pat Frīdrihs janvāra beigās izteicās, ka tehnikā Džastins Kripss no viņa neatpaliek. Vēl jāpieskaita austrietis Benjamins Maijers, kurš ir viens no Frīdriha labākajiem draugiem un ar kuru vācietis noslēdzis sadarbības līgumu, atbalstot viņu gan materiāli no saviem individuālajiem sponsoriem, gan nedaudz arī tehnikas jomā. Rezultāts uzreiz redzams – pēc Jaungada Maijers sešās sacīkstēs no astoņām ticis pie medaļām. Jā, viņš nav pagaidām bīstams Frīdriham, bet visiem pārējiem gan, un varam tikai zīlēt, ko pēc kāda laika par šādu Frīdriha-Maijera sadarbību teiks Johanness Lohners un citi vācieši.

Galvenais favorīts vīriešu bobslejā Altenbergā tātad jau zināms pirms krietna laiciņa, pat Vācijas izlases galvenais treneris Renē Špīss publiski nupat atzina, ka Frīdrihs ir savas karjeras labākajā formā. IBSF kanāla komentētājs Martins Heivens tēlaini izteicās, ka šajās kamanās nesēž cilvēks, bet gan pats bobsleja Dievs. Pārspīlēti, bet ir sava daļa patiesības.

Frīdriham jau pieder deviņi pasaules čempiona tituli divniekos un četriniekos,

divniekos pasaules čempionātos viņš ir uzvarējis katru reizi kopš 2013. gada (ziemas olimpisko spēļu gados čempionāti gan nenotiek).

Pārējo  pretendentu uz medaļām ir daudz vairāk. Jau pieminētie Kripss, Lohners un Maijers, divniekos vēl noteikti Fogts, Gaitukēvičs, Hanighofers un Halls, varbūt pat Dvoržāks, četriniekos papildus vēl Hāfers un Vons. Pasaules čempionātā  vīriešu bobslejā vairs nebrauks amerikāņi, pavājš sniegums janvārī, un komandas vadība bobslejistus aizsūtīja mājās, lai sāk gatavoties nākamajai sezonai, pirmā atlase viņiem jau martā Parksitijā. Sievietēm, pavisam pretēji, amerikānietes ir ļoti spēcīgas, kaut visā sezonā kopvērtējumā divniekos pirmo reizi vēsturē uzvarēja austriete – Katrīna Baierla. Ar gana labu sniegumu un stabilitāti, ne jau viņa vainīga, ka ASV un Kanādas sportistes pērnā gada izskaņā nebrauca un vācietes reizēm mainīja sastāvu, dodot atelpu līderēm un iespēju papildus pabraukt Altenbergā.

Sieviešu bobslejā  grūti nosaukt izteiktu favorīti, kur nu vēl monobobos, tāpat arī skeletonā sievietēm.

Noteikti būs arī kāds pārsteigums, gluži kā pērn pasaules čempionātā tieši šajā trasē Altenbergā.

Sacensības  notiks līdz pat 14. februārim, un tiks sadalīti četri medaļu komplekti bobslejā, divi skeletonā un vēl viens jauktajām komandām skeletonā. Septiņi medaļu veidi, ikvienā disciplīnā jāveic četri braucieni (izņemot skeletona komandu mačus). Tiešraides abās nedēļas nogalēs būs LTV7 ar mūsu treneru komentāriem no Altenbergas trases.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti