Māris Rīmenis: Bobsleja aizkulises

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc divnieku sacensībām bobslejā vīriešiem daudz diskusiju par spēku samēru maiņu, salīdzinot ar visu aizvadīto pasaules kausa sezonu. Labs panākums Oskaram Melbārdim un Daumantam Dreiškenam, gluži vai neķerami te krievu bobslejisti, pa medaļai tika arī diviem bobsleja veterāniem, taču pilnīga izgāšanās vāciešiem.

Par mūsējo sniegumu var tikai priecāties, jo galu galā Melbārdim izdevās aizvadīt stabilākos četrus braucienus mačos visā sezonā, piektais viņš divniekos bija tikai sezonas pašā ievadā Kalgari. Olimpiskās sacensības sācis no otrās grupas, Melbārdis reāli cīnījās pa medaļām. Vienīgi - neslīd bobs tik labi vidusdaļā, nav arī tik liela beigu ātruma finišā, jo citādi mūsējie būtu vēl augstāk.

Trijos braucienos labākie starta laiki, kaut pēc sacensībām Oskara acīs bija pat asaras – darīja, ko varēja, bet iegūtais startā tomēr vēlāk trasē kaut kur pazūd.

Oskaram Ķibermanim vairāk kļūdu, un tas arī saprotams, viņš vispār otrs jaunākais pilots šajās spēlēs, taču vīrišķīgi atzina, ka nav apmierināts ar sasniegto divniekos, pārāk daudz kļūdiņu.

Aleksandra Zubkova uzvara nepārsteidz. Trase piebraukta ideāli un arī visa tehnika krieviem visaugstākajā līmenī, īpaši slidas. Vairāk pārsteidz Aleksandra Kasjanova izcilais ātrums trasē un ceturtā vieta, pēc tādiem stariem šajā trasē jebkuram citam tas laikam neizdotos. Pilnīgs fiasko vāciešiem – sliktākais rezultāts bobslejā kopš 1956.gada olimpiskajām spēlēm, kad arī bija tikai astotā vieta. Toties tagad astotajā vietā (labākajā no trim vācu ekipāžām!)  pašreizējais pasaules čempions divniekos Frančesko Frīdrihs. Vācieši paniko, bobi neslīd, mēģina riskēt trasē un tādēļ  vēl papildus pielaiž kļūdas. Objektīvi – viņiem nav nekādi dižie starta ieskrējieni (solīds tikai Frīdriham), tomēr sakne meklējama kur citur. Likteņa ironija, bet salīdzinot ar krieviem, amerikāņiem, kanādiešiem un šveiciešiem, vācu jauni FES 208 bobi nav konkurētspējīgi. To daļēji pierādīja visa sezona un vēl vairāk apstiprināja olimpiskās spēles. Vācijas bobsleja sabiedrībā, tāpat masu medijos sākusies plaša diskusija - kāpēc tā?

Šo jauno bobu attīstībai un uzbūvei izdots apaļš miljons eiro, bet rezultātu nav. Pieredzējušais  stūmējs Kevins Kuske pavēstīja skaidri un gaiši :”Iedomājaties pirmo formulu. Tajā mēs braucam ar ”Trabantu” ( sen VDR ražots automobilis, tehniski ļoti neveiksmīgs).

Vēl ne tik kategorisks ir izlases galvenais treneris, bobslejā leģendārais Kristofs Langens. Galu galā viņa palikšana amatā atkarīga no bobsleja, skeletona, kamaniņu sporta vadības valstī un lielais  federācijas šefs visādi aizstāv jaunos FES lolojumus. Tomēr izdota pārāk liela nauda un arī viņš atbildīgs par iznākumu. Krievi, amerikāņi un šveicieši aizgājuši tālu priekšā un arī mūsu, Jāņa Skrastiņa Bobsleja tehniskajā centrā izgatavotais bobs (brauc Ķibermanis) esot daudz labāks. Nav noslēpums, ka šoziem kādu mūsu bobu vācieši gribēja iegādāties, solot dot pretī vairākus  vai pat visus FES bobus... Bobsleja kamanas pie mums neražo rūpnieciski, vispirms jāņem vērā pašu vajadzības, Beļģijas dāmas arī brauc ar šo jauno bobu, jo Skrastiņš ir izlases treneris.

Ja palūkojamies dažus gadus atpakaļ, tad tieši vāciešiem bija faktiski labākie bobi, bet šo viņu amortizācijas sistēmu aizliedza un uzreiz vairs tāda pārsvara nebija. Mūsējiem iedeva diskvalifikāciju pasaules kausa pēdējā posmā un viena detaļa bija jāpārliek otrādāk (kaut tā brauca jau gadus piecus). Amerikāņiem liels solis uz priekšu bija sadarbība ar BMW, un jaunie bobi izdevušie ļoti labi. Ja vēl pirmajos startos pērnās sezonas nogalē bija problēmas ar stūres iekārtu (pat Holkombs nevarēja savaldīt bobu), vasarā to pilnveidoja un šosezon amerikāņi divniekos braukuši izcili.  Četriniekos gan pagaidām tikai Holkombs, līdzīga tendence arī kanādiešiem ar ”Eurotech” bobiem. Izcili bobi divniekos, ne tik izdevušies četriniekos. Krieviem bobus  gatavo austrietis Johans Valners, kurš izlasē ir  galvenais mehāniķis un  par to saņem arī labu algu. Valnera bobi ir izdevušies - gan divnieki, gan četrinieki. Šveices ”Citius” vienmēr bijuši konkurētspējīgi un par šo bobu kvalitāti neviens nešaubās. Cita lieta, ka viņu līderis Beats Hefti pilotēšanas mākā vēl nedaudz atpaliek no izcilākajiem pasaulē, viņa galvenais trumpis – starta ieskrējiens un arī pats bobs.

Mūsējiem ir labi bobi divniekos un izcils starts, vēl mazliet par mazu pieredzes bobslejā kā pilotiem un ne tik lielas iespējas slidu apstrādē.

Esam nonākuši pie faktiski galvenā – slidām un to apstrādes. Pie līdzīgiem pārējiem rādītājiem (braukšana, bobs, starts) tas ir gluži vai izšķirošais faktors. Pirmais - izcilas slidas uzreiz dod teicamu izejas ātrumu pēc starta. Mūsējiem tas labs, taču pēc reaktīvā starta pārsvaram izejas ātrumā vajadzētu būt lielākam. Tā bija visu sezonu un tā ir slidu specifika (ja, protams, nav kļūdu sasēšanās laikā). Sandis Prūsis arī apzinās šo problēmu -   žūrija pirms mačiem ar smilšpapīru pārbrauc visām slidām un mūsējiem līdz ar to šo iepriekšējā vakara pulējumu ar rokām nedaudz pabojā. Amerikāņiem, krieviem – nekā, paliek tik gluda kā bijusi, kaut nekādas pēdas arī uz smilšpapīra neatstāj (nav lietotas kādas smērvielas). Tā ir slidu papildus apstrāde, kas formāli pēc nolikuma nav atļauta, bet ko pierādīt  ļoti grūti. Tagad ir arī šādas pārvietojamas iekārtas un ar tām apstrādi var veikt turpat netālu, darbnīcā, garāžā, kaut istabā. Agrāk esot veduši no trasēm uz kādu lielāku centru (piemēram, Sanktmorica –Cīrihe). Kas un kā darīts, mūsējie tikai nojauš, bet šādas slidas ir ļoti labas, tām neķeras klāt vissīkākais smilšu graudiņš un bobslejā katrai niansei ir nozīme.

Šajās spēlēs krievu bobslejistu bāze ir lejā, Adlerā pie Melnās jūras... Tikai paši bobi stāv augšā trasē kopā ar pārējiem. Amerikāņiem bija jo brīnumaini ātrumi sezonas sākumā, visiem trim pilotiem, bet Batners un Kaningems vēl nav nekādi speci pilotēšanā. Starp citu, visiem bobslejā slidas esot it  kā no viena materiāla,  FIBT marķēta liela blāķa, bet dzīvē jau pat ar aci tagad var redzēt, ka dažam labam slidu nokrāsa pavisam cita, nekā pārējiem. Ar rokām pulējot,  to nevar panākt.

Lielvalstis skaita medaļas, un kā vēl. Pagaidām zelta ir visvairāk Vācijai, bet bobslejā un skeletonā šī valsts tālu no pjedestāla,  un Krievija nāk klāt. Vācieši visu zeltu ieguva kamaniņu sportā un tur pārējie jau gatavi revolūcijai, jaunu tehnisko noteikumu pieņemšanai. 

Bobslejā triecienu Vācijai devušas citas valstis, īpaši Krievija un ASV. Starptautiskās federācijas prezidents Ivo Feriāni arī biežāk redzams šo valstu bobsleja funkcionāru ielokā. Zīmīgs gadījums vakar, pēc finiša. Feriāni, gluži vai muguru tam glaudīdams, uz Krievijas slēgto bobsleja-skeletona māju trases lejā aizveda šīs valsts Nacionālās olimpiskās komitejas prezidents Aleksandrs Žukovs un citas amatpersonas.

To redzēja daudzi, un vai šāda starptautiskas federācijas vadības draudzība ar kādas valsts sporta vadību ir ētiska, ja vēl turklāt ir tik daudz runu par dažādām aizkulisēm un negodīgu spēli?

P.S Šodien kalnu rajonā līst. Stipri apmācies un nejauks, bet vēl augstāk esot labāk un beidzot cer uz sacensību notikšanu biatlonā 15 km masu startā. Ēdu brokastis, netālu bija vācieši un viens tikko ienākušais kolēģis paziņoja – viņam arī līst. Virtuvē. Laikam dzīvo augšējā stāvā, un tas ir pirmais jumta pārbaudījums šajās dienās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti