Māris Rīmenis: Ar pacietību pret pārspēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Oskars Ķibermanis gandrīz vienīgais spēj cīnīties ar vāciešiem, Martins Dukurs beidzot gūst uzvaru, Lelde Priedulēna atgriežas trasē, bet atkal aiziet pēc Eiropas čempionāta. Tieši tāds varētu būt ziņu virsrakstu kopsavilkums pēc sezonas pirmās puses bobslejā un skeletonā.

Kopumā ar lielāku plusa zīmi bobslejā nekā skeletonā Latvijas sportistiem. Tālejošus secinājumus vēl neizdarīsim, pēc olimpiskajām spēlēm bieži vien daudziem ir neliela atslodze, kaut uzvarēt jau tāpat cenšas visi. Īstais lietu mērs būs pasaules čempionātā Vistlerā, bet vismaz pagaidām bobslejā kopumā ir milzīgs vāciešu pārākums.

Ak jā, beidzot arī starptautiskā federācija IBSF oficiāli anulējusi Krievijas bobslejistu Zubkova un Kasjanova rezultātus ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos. Vēl iespējama krievu puses apelācija sporta arbitrāžas tiesā (CAS), bet, ja to noraida, tad gan visai šai sāgai beidzot tiks pielikts punkts un pārdalīs medaļas.

Bobsleja un skeletona sezona jau faktiski tieši pusē – aizvadīti pieci pasaules kausa izcīņas posmi, atlikuši vēl trīs un arī pasaules čempionāts, kur katrā disciplīnā veseli četri braucieni. Bobslejā šosezon gan divniekos, gan četriniekos iepriecina Oskara Ķibermaņa ekipāža, beidzot pirmais panākums arī Martinam Dukuram skeletonā.

Kopumā bobslejā gan tā pati aina, kas sezonas sākumā – nu jau pasaules kausā bijuši 15 atsevišķi mači dažādās disciplīnās un visās uzvaras tikai vāciešiem.

Neesmu tik skrupulozi pētījis vēsturiskos rezultātus, bet šis tomēr varētu būt nebijis fakts, jo iepriekšējās sezonās vismaz sieviešu bobslejā nebija iespējama tāda Vācijas dominance.

Globāli šāds Vācijas pārākums bobslejā nav pārāk saistošs, taču pašiem vāciešiem tīkams. Speciāli jau nezaudēsi, un viņiem komandā ir vairāki pasaules klases, turklāt savstarpēji konkurētspējīgi piloti. No pārējās pasaules vīriešiem faktiski ar vāciešiem visos posmos spējis konkurēt vienīgi mūsu Oskars Ķibermanis, un tas priecē.

Olimpiskais čempions kanādietis Džastins Kripss nebrauca pirmajos sezonas posmos un arī pēc tam ar vāciešiem reāli cīnījās tikai divniekos. Pārējie ir tālu, varbūt arī dažos mačos ne līdz godalgotajām vietām, bet līdz uzvarai gan.

Diezin vai ko īpaši mainīs arī pēdējais pasaules kausa posms Eiropā šonedēļ, kas notiks Sanktmoricas trasē Šveicē, varbūt izmaiņas būs vēlāk Ziemeļamerikā. Vācijas jaunās kamanas slīd ideāli, un īpaši labi ātrums izpaužas trases beigu daļā. Joprojām daudzi citās komandās runā par ko neatļautu bobsleja kamanu konstrukcijā, proti, tās aizmugurējā ass esot pārāk elastīga, taču pagaidām nekādu sankciju nav. Par to jālemj tehniskajai komisijai, un formāli Vācijas jaunās kamanas ir pārbaudītas jau vairākkārt. Ja viss atbilst normai, pārējiem atliek vien pašiem meklēt kādu jaunu tehnisku risinājumu, tāds jau šis sporta veids ir.

Starp citu, Oskaram Ķibermanim arī jaunās BTC divnieka kamanas jau pirmajos divos mačos šogad slīdēja ļoti labi, kaut beigu daļā vācu FES tendences tomēr visus konkurentus pārspēj.

Oskars Ķibermanis ir ļoti izaudzis kā pilots šajā sezonā, kad Oskara Melbārža savainojuma dēļ tieši Ķibermanim bija jākļūst par līderi.

Tas ir izdevies, kopā no pieciem divnieku un pieciem četrinieku mačiem pasaules kausā Ķibermanis nav kāpis uz goda pjedestāla tikai trīsreiz (divreiz četriniekos un reizi divniekos), arī tad mūsu sportists nekad nav bijis zemāk par piekto vietu. Atzīstama stabilitāte, divniekos visbiežāk kopā ar Matīsu Mikni un četriniekos vēl klāt parasti Arvis Vilkaste un Jānis Strenga. Ķibermanis nu ir tiešām izteikts līderis, un pat Oskaram Melbārdim nākamsezon būs krietni jāpiepūlas, lai mēģinātu atgūt pirmā pilota godu.

Iekšējā konkurence nenāk par sliktu, to pierāda Vācijas variants. Ļoti pozitīvi sava kolēģa sniegumu vērtē arī pats Oskars Melbārdis. Nupat, LTV7 raidījumā komentējot bobsleju, viņš atzina, ka pašam nu būs jāveido jauna komanda un viņš nedomājot atņemt mazajam Oskaram visus labākos stūmējus. Viss jānosaka sportiskajiem rezultātiem.

Progress ir un, jādomā, vēl turpināsies  pavisam jaunajam Ralfam Bērziņam, Eiropas kausos rūdās vēl citi jaunie piloti, un līdz ar to mūsu vīriešu bobslejs joprojām ir pasaules līmenī. Jā, pašlaik visi zaudē Vācijai, bet laiki var arī mainīties, un reāli pirmoreiz sezonā vāciešiem tāds nopietns izaicinājums būs februārī smagajā Leikplesidas trasē ASV un vēlāk pasaules čempionātā Vistlerā.

Sezonas galvenajos mačos savās mājās noteikti spēcīgi būs kanādieši, un ir pamats cerēt arī uz Ķibermani vāciešiem ne tik tīkamā trasē.

Vistlerā jau galvenais favorīts divniekos varētu būt Džastins Kripss. Bobsleja izlases galvenais treneris Sandis Prūsis ik intervijā noteic :”Visiem jau apnicis tas dzelteno pārspēks!”. Tik tiešām, globāli tāds spēku sadalījums interesi nevairo, bet trasē pagaidām dzeltenie bobi ir nepārspēti un pēc mačiem uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena līdz šim gozējās tikai dzeltenās vējjakās tērptie Vācijas sportisti.

Šonedēļ vēl trešie starptautiskie mači arī Siguldas trasē – pēc sezonas ievada posma skeletonā un bobslejā un vēlāk pasaules kausa kamaniņu sportā nu laiks arī Eiropas kausa izcīņai un vienlaicīgi Eiropas čempionātam U-23 divniekos un Eiropas junioru čempionātam skeletonā. Latvijai arī savās mājās ir, uz ko cerēt, skeletonā ļoti labs šajā līmenī ir Krists Netlaus, un bobslejā jau sevi sāk apliecināt Ralfs Bērziņš. Lai izdodas, turklāt sevi vēlreiz jāapliecina Siguldas trases darbiniekiem un visiem sacensību rīkotājiem, ja skatāmies olimpiskās Stokholmas virzienā.

Skeletonā kopumā šosezon ir daudz interesantāk nekā bobslejā, jo nav tik izteiktu favorītu.

Uz pjedestāla pabijuši vairāku valstu pārstāvji un nevienam nav izdevies uzvarēt vairāk nekā divreiz pasaules kausā. Jā, skeletonā līdz šim aizvadīts par vienu posmu mazāk, Kēnigszē sacīkstes atcēla, bet kopainu tas nemaina.

Nav tādu izteiktu sezonas līderu, pat Martinam Dukuram pirmā uzvara bija tikai nupat Īglsas trasē. Martinam desmitais Eiropas čempiona tituls, 51. uzvara pasaules kausa izcīņas vēsturē, bet... Iepriekšējais panākums bija vairāk nekā pirms gada, 2017. gada decembrī tajā pašā Īglsas trasē. Daudzo eksperimentu dēļ bija pazaudēta braukšanas un arī uzvaras garša, tieši tālab Martins bija tik gandarīts šoreiz. Viss, nu viņš atgriežas pie pārbaudītām kamanām šajā sezonā un nedaudz eksperimentēs vien ar slidām.

Protams, ar laiku jāmēģina uzbūvēt vēl kādas jaunas kamanas, mēģināts nav zaudēts.

Nupat Eiropas čempionātā skeletonā atgriezās arī Lelde Priedulēna, taču Īglsā bija tālu no gaidītā snieguma. Iespējams, daudz labāk sekmētos iecienītajā Kēnigszē, bet to nu mēs neuzzināsim. Atgriezties sportā pēc operācijas un izlaistā sagatavošanās posma vasarā nav viegli, un pat Dainis Dukurs bija lakonisks pēc Leldes otrā brauciena Īglsā: ”Atgriezās un aizgāja. Vismaz šajā sezonā. Piedāvāju viņai nobraukt vēl Siguldā Eiropas kausu, bet Lelde atteicās, kāja sāpot un arī braukšanas iemaņas zudušas.”

Jācer, ka neaizgāja no skeletona pavisam, kaut tagad primārais ir studijas Šveicē un arī sava veselība. Lelde tik tiešām jau atzīstami brauca  visā olimpiskajā sezonā (un arī Phjončhanā), viņai par labu jau tuvākajā nākotnē nāktu noteiktais maksimālais svara ierobežojums. Viss gan atkarīgs no viņas pašas izvēles.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti