Māris Rīmenis: Ar jaunības degsmi Ostapenko tuvojas lielajam finālam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tenisa sezonā vēl atlikuši tikai daži turnīri oktobrī, un tad arī noslēgums, kas vainagosies ar gada finālturnīriem vīriešiem Londonā un sievietēm Singapūrā. Aļona Ostapenko pēc lieliskā snieguma šovasar un arī labiem rezultātiem nupat Āzijas tūrē var jau sākt nopietni gatavoties spēlēm ”elites klubiņā” jeb labāko astoņu finālā Singapūrā.

Aļona Ostapenko vēlreiz apliecinājusi, ka ne velti viņu jau var pieskaitīt pasaules elitei. ”Grand Slam” turnīrā nevar triumfēt nejauši, te spēlē visas pasaules vadošās tenisistes un čempionei nākas uzvarēt septiņās spēlēs pēc kārtas. Seulas turnīrs sastāva un nozīmības ziņā bija daudz zemākas raudzes, bet toties svarīgs psiholoģiskā aspektā.

Pirmo reizi karjerā kādā no WTA turnīriem Aļona bija izlikta ar pirmo numuru un izturēja šo pārbaudījumu. Vairākas spēles, kas prasīja raksturu, vairākas uzvaras atkal trijos setos, bet visās mūsu tenisiste atkal laukumu atstāja kā uzvarētāja. Skaidrs, ka ikvienai pretiniecei liels izaicinājums ir pārspēt kādu no pasaules pirmā desmitnieka spēlētājām (kā Aļona tagad), visas cenšas un spēlē ar maksimālu atdevi, tāpēc jāuzteic mūsu sportiste par pacietību arī tajās cīņās, kad spēle no paša sākuma nevedās.

Aļonas ieroči laukumā joprojām ir gana spēcīgi vārda tiešā un pārnestā nozīmē.

Viņa sit ļoti stipri, mērķē bumbiņu tuvu līnijām, turklāt pati apveltīta ar lielisku reakciju un starta ātrumu.

Serve jāuzlabo joprojām, taču tas nav dažu nedēļu vai pat mēnešu jautājums, nostabilizēt to reāli varētu nākamās sezonas laikā.

Pasaules reitingā Aļona ir stabili labāko desmitniekā; vērtējot savas vienaudzes, viņa ir pārliecinoši pirmā, turklāt pirmā arī vecumā līdz 23 gadiem (pašai vēl nav pat 21 gads).

Patiesībā viss izskatās cerīgi - ja nebūs veselības likstu, Aļona mūsu līdzjutējus vēl varētu priecēt vairākus gadus. Šīs sezonas izskaņā vien - ļoti reāla ir Ostapenko piedalīšanās gada labāko astoņu finālturnīrā Singapūrā oktobra beigās. Viņa pašlaik ir septītā pasaulē šī gada vērtējumā, turklāt nupat Ķīnas turnīrā jau pirmajās spēlēs zaudējušas viņas tuvākās konkurentes Džoanna Konta, Kristina Mladenoviča, Svetlana Kuzņecova, arī Slouna Stīvensa. 

Ja brīnumi nenotiks, Aļona kvalificēsies lielajam finālam un tas būs vienreizējs notikums mūsu tenisā.  

Devītajā pozīcijā esošā Mladenoviča jau atpaliek par vairāk nekā tūkstoš punktiem, pat jaunnedēļ par uzvaru Pekinas ”Premier” turnīrā var iegūt tikai apaļu tūkstoti punktu.

Kaut ko tādu vienspēlēs vēl neviens no Latvijas tenisistiem nekad nav sasniedzis. Liels gods, prestižs turnīrs un arī liela nauda par līdzdalību. Par katru uzvaru grupas turnīrā tiek piešķirti 250 reitinga punkti, (pat zaudējums dod 125), uzvara lielajā finālā dod 750. Ieskaitot vēl pusfinālu un grupu spēles, kopā iespējams  maksimāli nopelnīt  1500 punktus. Tas ir tikai par 500 mazāk nekā čempiones tituls ”Grand Slam”.

Naudas balvas arī iespaidīgas – astoņas spēlētājas sadalīs septiņus miljonu ASV dolāru kopējo balvu fondu. Uzvarētāja, ieskaitot panākumus arī grupu turnīra spēlēs, var nopelnīt pat vairāk nekā divus miljonus.

Runājot par naudu – daži nodokļu maksātāju maciņu uzraugi var gulēt mierīgi: nupat uzvarētais Seulas WTA turnīrs netiek pielīdzināts pasaules čempionātam kādā citā sporta veidā (kā ”Grand Slam” turnīri tenisā ) un nekādas valsts naudas prēmijas par to nepienākas. Tāpat arī gada labāko finālturnīrs, tur sportistes nopelna pašas.

Toties  Latvijas Gada balvas sportā rīkotāji laikam  jau tagad var iegravēt uzvarētājas vārdu sieviešu kategorijā uz balvas -  kādai citai  Latvijas sportistei  pārspēt šogad Aļonas sasniegto nav reāli, visi lielākie mači jau faktiski aizvadīti.

Anastasijai Sevastovai mazs kritums spēlē Āzijas tūres sākumā, salīdzinot ar ”US Open”. Ņujorkā Sevastova demonstrēja līdz šim savu labāko tenisu karjerā, un faktiski nākamajai uzvarētājai Stīvensai visgrūtākie mači bija tieši  pret liepājnieci ceturtdaļfinālā un Venusu Viljamsu pusfinālā. Visu laiku nevar būt izcilā formā, to Ķīnā pierādīja gan Stīvensa, gan Sevastova, tāpat arī daudzas citas.  

Vēl  priekšā daži citi turnīri šogad, taču reāli Sevastova gada lielajam finālturnīram laikam  nevar kvalificēties, toties nosargāt vietu labāko 20 skaitā pasaulē gan un vēl spēlēt otrajā, nedaudz zemākas raudzes finālā Ķīnā.

Šogad no 31.oktobra līdz 5.novembrim būs ”Elite Trophy” turnīrs, kurā spēlēs tās tenisistes, kas šī gada reitingā ieņem no devītās vietas uz leju. Ja kādai nav savainojuma, tad Ķīnā spēlēs tās 11 tenisistes, kas gadu beigs reitingā no 9.- 19.vietai, plus vēl viena īpaši uzaicinātā ar tā dēvēto ”wild card”.

Sevastova pavisam droši varēs doties uz Ķīnu, viņa  pagaidām 13. labākā šogad. Te arī būs grupu turnīrs, kopā spēlēs 12 tenisistes un četras labākās iekļūs pusfinālā. Arī diezgan prāvs naudas fonds un vēl papildu punkti – par katru uzvaru grupā 120, uzvara finālā vēl papildus dos 460 punktus.

Sevastova spēlē ļoti gudru tenisu, un gaidīsim labus sasniegumus arī nākamajos gados.

Viņai pats galvenais – pašai būt veselai, kā nekā vairāku hronisku savainojumu dēļ viņa jau savulaik atvadījās no tenisa, bet tad atgriezās sportā un pat sasniedza daudz vairāk, nekā bija spējusi pirms tam.

Ernestam Gulbim joprojām stabilitātes nav. Dīvaini smags zaudējums Sanktpēterburgas turnīrā jau pirmajā kārtā, kaut pirms tam kvalifikācija pārvarēta. Šonedēļ spēlēja vienā no tā dēvētājiem lielajiem ”Challenger” turnīriem Francijā, Orleānā, bet arī te nekā diža un izstāšanās jau pirmajā kārtā, faktiski bez nopietnas pretestības.

Laikam nebūs daudz tādu, kas tic, ka Gulbis spēs atgriezties profesionālajā  tenisā kaut iepriekšējā līmenī.

Viņš šogad punktus guvis tikai deviņos turnīros (tostarp trijos ”Grand Slam”), bet kopējā ieskaitē katram spēlētājam ik sezonu ir labākie 18 turnīri. No vienas puses, vēl ir rezerve, praktiski katrs iegūtais punkts tagad ļauj reitingā pacelties nedaudz augstāk, bet… Kad nākamgad būs šie punkti jāaizstāv, ar šādu sniegumu uz atgriešanos pirmajā simtniekā grūti cerēt.

Bez maksimālas paša sportista apņemšanās un arī kompetentas treneru komandas tas vairs nebūs iespējams. Līderi ir tālu, un arī daudzi jaunās paaudzes spēlētāji jau ir pietiekami meistarīgi un, galvenais, ar milzīgu cīņassparu un pašapziņu. Lielajos turnīros ar pašreizējo 208. reitinga pozīciju iekļūt pagrūti, sācies tāds kā apburtais loks – it kā ir spēlēts pavisam citā līmenī, bet nu to nevar īstenot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti