Māris Bergs: Porziņģim jaunas iespējas Dalasā, «pirmā mīla» izdzisusi

Aizvadītā nakts Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) pagāja ļoti karsti, jo viena no līgas spožākajām jaunajām zvaigznēm Kristaps Porziņģis tika aizmainīts uz Dalasas "Mavericks”. Vēl tikai pirms pāris nedēļām veidoju ziņu sižetu, kurā teicu, ka Porziņģis vēl daudzus gadus spēlēs Ņujorkā. Un janvāra vidū tiešām nekas neliecināja, ka latviešu basketbolists kaut kur varētu pārcelties. Bet kas mainījies šajā laikā?

Sāksim ar situāciju citās komandās. Ņūorleānas „Pelicans” superzvaigzne Entonijs Deiviss pieprasīja maiņu. Deiviss ir viens no tiem basketbolistiem, kuru gribētu jebkura komanda, tostarp arī „Knicks”. Ziemeļamerikas mediji vēsta, ka arī Ņujorkas klubs centās piesaistīt Deivisu, bet, lai „Pelicans” vispār iesaistītos jebkādās sarunās par maiņu, tajā bija jāiekļauj Porziņģis. Jāsaka gan, ka „Pelicans” vadība noraidīja piedāvājumu, jo nebija skaidrības par Porziņģa vēlmi tur spēlēt ilgtermiņā.

Ir ļoti liela iespējamība, ka šāds solis sadusmoja pašu basketbolistu. Porziņģis bija „Knicks” seja, tagadne un nākotne, bet te pēkšņi vadība gatava viņu aizmainīt. Abu pušu attiecības nekad nav bijušas ideālas. Kaut vai varam atcerēties reizi, kad latviešu basketbolists demonstratīvi neieradās uz sezonas noslēguma sapulci pie trenera Fila Džeksona. Potenciāla maiņa uz Ņūorleānu bija kārtējais trieciens kluba un basketbolista attiecībās.

Raidorganizācija ESPN vēstīja, ka Kristaps un viņa brālis Jānis ceturtdien ieradās pie „Knicks” vadības, paužot bažas par kluba virzību un iespējām gūt panākumus ilgtermiņā. Drīz pēc tam sekoja maiņa uz Dalasu. „Knicks” prezidents Skots Milzs intervijās vietējiem medijiem skaidroja, ka Porziņģis pats nav vēlējies būt komandā, tāpēc nolemts veikt maiņu.

Pievēršoties pašam darījumam, acīmredzot, tāds brieda jau ilgāku laiku.

NBA neviena spēlētāju maiņa netiek veikta pāris stundu laikā, kur nu vēl tāda, kurā iesaistīts kādas komandas labākais spēlētājs. Tagad ir pilnīgi skaidrs, ka sarunas par Porziņģa aizmainīšanu bijušas jau ilgāku laiku. Tikšanās starp basketbolistu un vadību bija tikai pēdējais signāls, ka „jānospiež gailis” un jāveic maiņa.

Ja uz darījumu paraugāmies no „Knicks” menedžmenta puses, varam saskatīt lietas, kas lika izšķirties par šādu soli.

Komanda ir pēdējā vietā līgā, kluba lielākā zvaigzne atklāti apšauba virzienu, kurā klubs dodas, nav skaidrības par viņa jauno līgumu un palikšanu komandā ilgtermiņā, turklāt Porziņģis atlabst pēc ceļgala krustenisko saišu plīsuma – vienas no smagākajām traumām sportā, un neviens nezina, kā viņš izskatīsies basketbola laukumā pēc atgriešanās. Tomēr „Knicks” vadība šādi uzņemas milzīgu risku un iet uz visu banku. Komandai būs ļoti augsta izvēle šīgada draftā un viņi iegūs potenciāli ļoti labu spēlētāju nākotnei. No spēlētājiem, kas atceļoja maiņas darījumā, komandā ilgtermiņā paliks tikai Deniss Smits juniors, kurš būs gana vērtīgs spēlētājs laukumā vai arī citos darījumos.

Lielais ieguvums šeit ir naudas izteiksmē – „Knicks” vasarā būs vairāk nekā 70 miljoni dolāru, ko tērēt brīvo aģentu nolīgšanai. Un brīvo aģentu statusā var nonākt vairākas augstākā kalibra zvaigznes – Kevins Durants, Kairijs Īrvings, Kavai Lenards. Arī Kemba Volkers, Klejs Tompsons un Džimijs Batlers ir ļoti vērtīgi un noderīgi spēlētāji. Teorētiski „Knicks” diviem no viņiem var piedāvāt maksimālos līgumus. Tiek baumots, ka Ņujorka tēmē uz Duranta un Īrvinga piesaisti. Tomēr Ņujorkas klubam līgā nav tā spožākā reputācija un nav nekādu garantiju, ka šie spēlētāji vispār gribēs turp doties. Ja „Knicks” vasarā neiegūs vismaz vienu līgas superzvaigzni, komandas fani vadību apēdīs bez sāls.

Kur nonāk Porziņģis? Vienā komandā ar savu elku Dirku Novicki!

Dalasā ilgus gadus valdījis vācu Dievs Novickis, kurš komandai 2011. gadā atnesa NBA čempionu titulu un kopumā klubs 21. gadsimtā stabili bijis starp vadošajiem Rietumu konferencē. Tomēr gadi skrien un nesaudzē arī Novicki, komanda pašlaik atrodas pārbūves procesā un ar Porziņģa iemainīšanu pārmaiņas ir ļoti pasteidzinātas uz priekšu. Tagad Dalasā valdīs divi eiropieši – slovēņu brīnumbērns Luka Dončičs, kurš pēc daudzu ekspertu domām jau ir Visu zvaigžņu spēles cienīgā līmenī, kā arī Porziņģis. Dalasā atceras 21. gadsimta sākumu, kad „Mavericks” rindās jau bija līdzīgs saspēles vadītāja un garā spēlētāja duets. Toreiz to veidoja Novickis un Stīvs Nešs – divi no visu laiku labākajiem spēlētājiem savās pozīcijās. Vai Porziņģis un Dončičs sasniegs Novicka/Neša augstumus, to rādīs tikai laiks.

Turpretī „Knicks” ir viena no līgas haotiskākajām organizācijām, kuras reputācija, maigi izsakoties, nav spīdoša. Amerikā šo organizāciju salīdzina ar vilciena vraku, kuru vada klauni. Dalasa ir bijusi krietni vien kompetentāka organizācija. Par to liecina šīs komandas rezultāti pēdējo 20 gadu laikā.

Lai arī „Mavericks” īpašnieks Marks Kjūbans mēdz izcelties ar interesantiem lēmumiem un ļoti skarbiem, pat skandaloziem izteikumiem, viņa kaisli pret savu klubu un vēlmi gūt panākumus neapšauba neviens.

ASV medijos jau pavīdējušas ziņas, ka Porziņģis apsver iespēju pieņemt kvalifikācijas līgumu, lai 2020. gada vasarā būtu neierobežoti brīvais aģents un varētu doties, kur vien vēlas. Protams, viņš vispirms iepazīsies ar „Mavericks” organizāciju un tās plāniem, taču šāds solis ir ļoti riskants finansiāli.

Porziņģis jau šodien var tikt pie maksimālā līguma vai tuvu tam.

Tas nozīmē vairāk nekā 110 miljonus četru gadu laikā. Ja gadījumā viņa atgriešanās laukumā nav tik veiksmīga, kā cerēts, basketbolista vērtība kritīsies ļoti strauji, un 2020. gada vasarā jau var nākties samierināties ar krietni mazāku līgumu. Skaidrs, ka „Mavericks” organizāciju vada kompetenti ļaudis un viņi šādu spēlētāju maiņu neveiktu, ja šaubītos par savām spējām paturēt Porziņģi ilgtermiņā.

Šīs maiņas īsto rezultātu varēsim vērtēt tikai vasaras otrajā pusē, bet pilnīgus secinājumus varēs izdarīt pēc dažiem gadiem.

Ja Porziņģis spēlēs tā, kā spēlēja pirms traumas, tad viņa un Dončiča duets būs ļoti bīstams. Šo duetu papildinot ar lomu spēlētājiem un kvalitatīviem izpildītājiem, „Mavericks” būs čempionu titula pretendente nākamos 10-15 gadus. Tikmēr Ņujorkā iespējami divi scenāriji – labākajā gadījumā komanda gaidāmajā vasarā draftēs kādu no jaunajiem talantiem, jūlijā iegūs divas superzvaigznes un jau nākamsezon kļūs par vienu no Austrumu konferences smagsvariem. Otrs variants ir daudz sliktāks – draftā „Knicks” jebkurā gadījumā draftēs ar augstu numuru un tiks pie potenciālas zvaigznes, taču, ja jūlijā viņi nepiesaistīs visaugstākā kalibra zvaigznes, tad Ņujorka vēl pāris gadus mocīsies tabulas beigu daļā.

Pirmie secinājumi gan ir sekojoši – nonākšana Dalasā šobrīd Porziņģim nāk par labu. Panākumiem bagāta organizācija, kas grib uzvarēt, turklāt zina, kā to izdarīt. Dalasā galvenā zvaigzne būs Dončičs, kurš kopā ar Porziņģi potenciāli var paveikt lielas lietas. Vai viņiem izdosies, uz to šobrīd atbildes nevienam nav.

Pēc "Knicks" un "Mavericks" maiņas darījuma Porziņģa "Instagram" kontā uz brīdi parādījās ieraksts, ka ar laiku patiesība nāks gaismā, bet drīz vien vēstījums tika izdzēsts, basketbolistam nesteidzoties paust savu attieksmi pret notikumiem, kas būtiski ietekmē viņa karjeru sportā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti