Mareks Matisons: Tramplīni uz Izraēlu. Droni?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jaunuzņēmumu ikdiena dalās virknē obligātu pienākumu un, kamēr neesi sasniedzis savu A sērijas finansējuma līgumu, daļa no dienas darba paiet, gatavojot pašprezentācijas (pitch) priekšnesumu. Uzņēmumi no Latvijas gatavojas trīs līdz septiņu minūšu prezentācijām, konkurējot veidos, kā pievērst sev investoru vai starptautisko pasākumu žūrijas uzmanību un izskaidrot savas idejas būtību un nepieciešamā finansējuma apjomu. Dalība dažāda veida konkursos bieži ir kā stimuls meklēt atbildes uz jautājumiem par pašu uzņēmumu un tā vērtībām.

Latvijā ar dažu mēnešu starplaiku risinājās divi Izraēlas vēstniecības atbalstīti un Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas “StartIn.lv” realizēti konkursi — “Start TelAviv” un “Start Jerusalem” — globālu Izraēlas inicētu konkursu daļa. Abu šo norišu fokusā bija sociālās uzņēmējdarbības un pilsētvides attīstības jautājumi un abos balvās Latvijas jaunuzņēmumiem tika pasniegta īpaša velte - tīklošanas un kontaktu dibināšanas piesātināta nedēļa Izraēlā. “Start TelAviv” dalībnieki jau atgriezušies mājās, bet “Start Jerusalem” īstenosies novembrī.

Kā savā uzrunā sveicot finālistus sacīja Izraēlas valsts ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Lirona Bar Sade (Lironne Bar-Sadeh) — “līdzdalības iespēja Latvijai divos vērienīgos Izraēlas valdības rīkotos konkursos, tik īsā laikā vienā gadā, tikpat labi var būt veiksme, taču gribas tulkot šīs divas iespējas, kuras varam piedāvāt Latvijai (“Start Telaviv” un “Start Jerusalem”) kā mūsu vēstniecības darba novērtējumu un atzinību Latvijas uzsācējuzņēmumiem un šeit esošajām idejām”.

Josi Vardi (Yosi Vardi), izraēliešu jaunuzņēmumu krusttēvs — uzņēmējs, kurš savas dzīves laikā līdz šim dibinājis vairāk nekā 50 komerciāli sekmīgus uzņēmumus dažādās nozarēs un nodrošinājis pirmo patiesi lielo Izraēlas uzņēmuma izpirkšanas (exit) darījumu un tā iedvesmojis veselu izraēliešu paaudzi dibināt jaunuzņēmumus, savulaik sacīja — “par Izraēlas augsto tehnoloģiju rūpniecības dzimšanu mums jāpateicas diviem “īstajiem tēviem” — arābu boikotam un Šarlam de Gollam. Abi piespieda izveidot šo industriju”.

Kas ir Latvijas jaunuzņēmumu izrāviena punkts un vai mums joprojām jāgaida pašmāju “Skype veiksmes stāsts”?

Varbūt nepieciešams uzstādīt par mērķi, lai Latvijas jaunie uzņēmumi ir ne tikai spējīgi radīt un realizēt jaunas idejas, bet – tuvāko gadu laikā pārsteidz Eiropu un pasauli ar spožāko pašprezentāciju piedāvājumu.

Varbūt mums vajadzīgas uzvaras visos lielajos stārtapu forumos un gada griezumā jāizcīna “pasaules kauss” šādā disciplīnā un jāparāda, ka mazie tramplīni lokālajos konkursos var nest turpmākās uzvaras un Latvijas veiksmes stāsts ir spējā nest mūsu uzņēmumu stāstu lepnāk par visām citām valstīm? 

Kuras ir tās jomas, kurās Latvijas jaunuzņēmumi spēj mirdzēt Eiropas un pasaules līmenī? Vai tās ir Latvijā radītās finanšu tehnoloģijas, vai tie ir veselības tehnoloģiju risinājumi, varbūt tie ir bezpilota lidaparāti no Latvijas?

Viens no vērienīgākajiem investīciju darījumiem Latvijas jaunuzņēmumos līdz šim ir veikts dronu jaunuzņēmumā “Aerones”, jaudīgākās pūļa finansējuma kampaņas un publicitāte aktivitātes veicis dronu ražotājs “AirDog”. Ventspilī “Hansa matrix” fabrikā tiek uzkrātas zināšanas par dronu rūpniecisku ražošanu.  

Interesantus risinājumus tirgum piedāvāja Latvijas pašiņu dronu projekts “Drofie” un vēl ambiciozāks ir “AirBoard” — cilvēku transportēt spējīgs lidaparāts, Liepājas projekts, kurā nesen par investoru kļuva Uldis Leiterts, vēl viena Latvijas veiksmes stāsta “Infogram” kādreizējais līdzdibinātājs.

Sava veida „dronu bums” pašā Latvija ir ar dažāda veida pakalpojumu jaunuzņēmumiem, kas darbojas valsts teritorijā foto un video risinājumu piedāvājumos.

Zīmīgi, ka arī uz Jeruzalemi dosies tieši dronu pakalpojumu uzņēmums “Drone Plan” — uzņēmums, kurš ražo industriālo bezpilota lidaparātu programmas grūti sasniedzamu objektu apsekošanai un automatizēšanai.

Latvija. Maza valsts pie Baltijas jūras. Dronu lielvalsts?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti