Mareks Matisons: Pievienotās vērtības «naudas kaltuve» – Jeruzaleme

Nelielā, bet pārpildītā telpā iespiedušies 22 valstu jaunuzņēmumu pārstāvji un žurnālisti, kas vēlas sastapt Saulu Singeru – grāmatas “Stārtapu nācijas” autoru. Lai gan grāmata sarakstīta jau pirms desmit gadiem, tā joprojām ir viena no pirktākajām modernās Izraēlas vēstures grāmatām, un bieži pats Singers tiek saukts par cilvēku, kas “apzīmogojis Valsti” – radījis zīmolu, kuru joprojām lieto jebkurš, kas iepazīstina ar jaunuzņēmumu kultūru Izraēlā.

Jeruzalemē mēs tiešām esam pašā jaunuzņēmumu citadelē – te, kādreizējās naudas kaltuves ēku kompleksā iemājojis lielākais riska kapitāla uzņēmums – "JVC Venture partners", kas kopumā pārvalda viena miljarda dolāru vērtas investīcijas.

Singers klusā balsī izklāsta savu redzējumu, kuros sektoros nākamajā desmitgadē sagaidāmas lielākas Izraēlas izrāviena iespējas tehnoloģijās.

“Es redzu trīs virzienus – veselības tehnoloģijas, izglītības sektors un pilsētu attīstība, kas nākotnē parādīs savu patieso spēku. Mēs varēsim runāt par medicīnas tehnoloģiju pieejamību, par apsteidzošo diagnostiku un virkni citu patiesi nozīmīgu risinājumu, kas fundamentāli mainīs dzīves kvalitāti. Risinājumi jau virzās uz patērētāju tirgu, un es ticu, ka šai jomai ir potenciāls realizēt plānoto,” stāsta Singers.

“Neapšaubāmi, ka tieši izglītība sektors, tā elastība un dažādā, šobrīd eksperimentālā metodika nonāks ikdienas apritē. Es ticu, ka ir visi priekšnoteikumi, lai arī izglītības un izglītības pieejamības jautājumi attīstītos – tā tam būtu jānotiek. Tas pats man sakāms par pilsētu inovāciju, risinājumiem, kas mazinātu satiksmes organizācijas problēmas, mainot tās dimensijas, kurās transportlīdzekļi pārvietojas – pilnveidojot veidus, kā transporta līdzekļi pārvar satiksmes plūsmas krustojumu punktus. Un arī šeit ir virkne risinājumu, kas spētu, manuprāt, iedzīvoties mūsu ikdienā nākotnē,” turpina Singers.

Singers daudz runā piesardzīgā izteiksmē, un pats vairākkārt uzsver, ka šīs ir viņa prognozes, zinot, ka attīstības virzieniem ir pieprasījums  un uzņēmumiem ir iespējas tās realizēt, bet nav pilnīgas pārliecības, ka tas notiks jau tuvāko piecu gadu laikā, taču nākamajā desmitgadē – noteikti.

Jaunuzņēmumu pārstāvji diskutē un filosofē par attīstības jautājumiem un pēc mirkļa jau dodas uz nākamo sarunu, bet manā “Stārtapu nācijas” latviskajā izdevumā tagad rotājas Saula autogrāfs.

Uzņēmumu JVP vada Erels Margalits (Erel M. Margalit), kurš nesen atgriezies uzņēmumā un pārņēmis savās rokās tā vadību pēc uzņēmējdarbības pauzes – laika, kurā bija Izraēlas parlamenta Kneseta deputāts. Šis ir visu laiku veiksmīgākais Izraēlas riska kapitāla uzņēmums, kas šobrīd pārvalda vairāk nekā miljonu vērtu kapitāla ieguldījumu vairāk nekā simts aktīvos uzņēmumos, lepojas ar vairāk nekā 35 veiksmīgu uzņēmumu pārdošanas darījumiem (exit) un kopumā atzīts par pašu jaudīgāko no reģiona investīciju uzņēmumiem.

Erels Margelits

“Mēs veidojam mūsu reģiona sadarbības platformas. Mēs  – uzņēmēji  – aizpildām virkni pasaules vajadzību, mūsu valstu vajadzību, un mēs esam pirmie, kas uzsāk lietas, kurām vēlāk seko valdības,” ambiciozi stāsta Mergalits.

Nesen savā sociālo mediju platformu profilā "Facebook" vietnē viņš rakstīja: “Lai es spētu darboties kā sociālā kapitāla uzņēmējs un pilnībā izmantotu visplašākos līdzekļus un platformas savu mērķus sasniegšanai, es atgriežos uzņēmējdarbībā.

Labākais veids, kā es varu likt lietā savu publiskajā sektorā un politiskajā vidē krāto pieredzi, ir to pielietot kā uzņēmējam,

lai visā reģionā iedvesmotu tieši uzņēmējdarbības iniciatīvas virzīt attīstības un valstu sadarbības idejas.”

Uz jautājumu par fokusu un sevišķo savdabību Izraēlas uzņēmumiem, kas tos padara tik sekmīgus pasaulē, Mergalits nešaubīgi atbild –

tieši mazās "start-up" nācijas izaicinājums doties ārpus valsts robežām un sasniegt izcilību visas planētas mērogā.

“Un mērķtiecība, protams, mērķtiecīga, uz rezultātu orientēta darbība ir tā izraēliešu rakstura un ikdienas darba īpašība, kas piemīt tik daudziem šai reģionā, ka summējoties tas ir izcils rezultāts,” tā Mergalits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti