Mareks Matisons: Jaunlatviešu adrese - Kalpaka bulvārī 4

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ar pasākumu, klātesot Valsts augstākajām amatpersonām 13.septembrī atklāts Latvijas Universitātes un "Microsoft" inovāciju centrs (LUMIC) Baltijā. Klātesot Raimondam Vējonim, Mārim Kučinskim un citiem laicīgās varas atspulgiem, ar runājošiem Raiņa un Krišjāņa Barona krūšutēliem – šis varētu atgādināt smalku performanci, taču universitātes kontekstā notikums ilgtermiņā pielīdzināms Morberga veltījumam augstskolai.

Līdz šim viena no lielākajām, un daudzējādā ziņā, ilgstoši nepārvaramajām Latvijas zinātnes problēmām bijusi komercializācijas neprasme, teoriju un zināšanu pārneses barjera no alma mater namdurvīm līdz uzņēmumiem un uzņēmumu klientiem - patērētājiem.

LUMIC ir, kā trāpīgi un asprātīgi norādīja pasākuma atklāšanas ievadā – jaunlatviešu / jaunuzņēmēju pulcēšanās vieta. Izcilas zināšanas universitātē, globāla pieredze radīt dažādus IT produktus un prasme ietērpt atsevišķi stāvošus datu risinājumus “barības ķēdēs”, kur viena informācijas daļiņa palīdz izveidoties un attīstīties citai, līdz iegūst gala patērētājam nepieciešamo formu un funkcionalitāti – tas īsumā ir šis Latvijas Universitātes un tehnoloģiju giganta inovāciju centrs.

Nesen, klātesot sarunās, kur Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš minēja par drīzumā gaidāmo LUMIC atklāšanu, Telavivas universitātes vadība šim faktam pievērsa varbūt pat lielāku vērību nekā visai Latvijas delegācijas vizītei augstskolā. Izraēlā šāda veida sadarbība ar globālajām lielkompānijām nesusi labus augļus gan akadēmiķu vidē, rādot biznesa iespējas un jaudu, gan jaunuzņēmumu skaita straujā pieaugumā, jo inovāciju centros tiešām dzimst desmitiem risinājumu reālām klientu un uzņēmumu problēmām un vajadzībām, kā arī – šādi inovāciju centri ilgākā laika griezumā atstāj ievērojamu ietekmi uz dažādiem augstskolu reitingiem.

Izraēlieši prognozē vairākus desmitus jaunu uzņēmumu jau otrajā inovāciju centra darbības gadā, kas radīsies, pateicoties inovāciju centra absolventiem, studējošajiem, kas būs iesaistīti LUMIC projektos.

"Microsoft" redzējuma četrus virzienus inovāciju centra projektiem ieskicēja uzņēmuma vadītāja Austrumeiropas reģionā Anke den Audena (Anke den Ouden) – LUMIC fokusēsies uz mākslīgā intelekta risinājumiem, lietu interneta projektiem, atvērto datu risinājumiem un mašīnmācības projektiem. Šie četri tad pirmā gada laikā būs LUMIC stūrakmeņi.

Ikviens zinātnes risinājums ir tikai tik vērts, cik tas atstājis ietekmi uz sabiedrības dzīves kvalitāti un tās uzlabošanos. Studentu un viņu pasniedzēju idejas, akadēmiskajās zināšanās balstīti jauni risinājumi ir tā vērtība, kura nav izmērojama skaitļos vēl pagaidām, taču pavisam netālā nākotnē būs vieta pētījumam par inovāciju centra ietekmi uz Latvijas ekonomiku.

LUMIC telpas kolonnu rotā atklāšanas dienā klātesošo prominenču un centra izveides iniciatoru un realizētāju autogrāfi jeb kā tos vecvārdā nosauca pasākuma vadītājs – signatūras.

Un vērtīgākās jaunlatviešu/jaunuzņēmēju vēsturē būs nevis Vējoņa, Kučinska vai Gerharda, bet gan divu dāmu – Signes Bāliņas (LU Ekonomikas un vadības zinātniskais institūta un Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas vadītāja) un Renātes Strazdiņas ("Microsoft" Latvia vadītāja) - atstātās.

Jaunlatviešim / jaunuzņēmējiem reiz būs jāceļas kājās, godinot šīs abas biznesa sievietes par vēsturiskā LUMIC darbības uzsākšanu, lai jaunajā valsts simtgadē Latvija ieietu konkurētspējīgāka Baltijas, Ziemeļeiropas un globālā mērogā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti