Mammas lieta
Tereza. Dzimusi Lietuvā, bet izaug bērnunamā Latvijā. Meitenes māti atbrīvo no cietuma, tomēr Tereza pie viņas neatgriežas un paliek Latvijā.

Šis ir dokumentāls detektīvs, kurā trešā šīs dzimtas sieviete – Terezas meita – pēc gadu desmitiem šķetina tuvinieku izvēles padomju sistēmā.


Podkāsta autore ir Aiga Veckalne, redaktore – Dace Krejere, skaņu režisors – Ivo Tauriņš, vizuālo identitāti veidoja Beāte Bērziņa. Producente – Justīne Savitska. Dokumentālais stāsts veidots Latvijas Radio podkāstam "Dokumentārijs".
1. sērija. "Sēras"

Aiga kopš bērnības zina, ka viņas mamma Tereza uzauga bērnunamā un mācījās internātskolā. "Ar šiem faktiem bieži vien skaidroju savas mammas rīcību. To, ka mēs nebijām emocionāli tuvas, – viņa ir sistēmā uzaugusi, tur šīs tuvības nebija."

Aiga zina arī to, ka Terezas māte dzīvo Lietuvā, bet viņas tiekas tikai vasarās. Vēlākos gados sakari ar Lietuvas ģimeni pārtrūkst pavisam.

"Viņa vienmēr mainīja sarunas tematu. Bet manī tie jautājumi ir gruzdējuši, vienmēr esmu gribējusi to uzzināt." Kāpēc Tereza bija bērnunamā, ja viņas māte bija dzīva?

"Kad mamma aizgāja [mūžībā] 2021. gada pavasarī, man bija sajūta, ka es neesmu to visu pajautājusi, ka es neesmu noskaidrojusi līdz galam."
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Podkāsta autore Aiga Veckalne un viņas mamma Tereza 90. gados (pa kreisi); Tereza un viņas māte Regīna Lietuvā.
Foto: no personīgā arhīva
"Ja es kaut ko neizdarīju labi, mamma klusēja un varēja dienām ilgi nerunāt ar mani. Pēc tam to iemācījos arī es un klusēju pati," podkāstā atceras Aiga. Kad mamma zvanīja, tas vizdrīzāk nozīmēja, ka viņa plāno kādu jaunu ideju, piemēram, iegādāties Vidusāzijas aitusuni vai doties strādāt uz ārzemēm. "Vai arī – ir kaut kādas ziepes."
Aiga Veckalne podkāsta veidošanas laikā.
Foto: Romāns Žukovs / Latvijas Radio

2. sērija. "Tereza"

Aigas mamma Tereza Veckalne piedzima Lietuvas Padomju Sociālistiskajā Republikā 1955. gada 29. janvārī. Pēc Staļina nāves ir pagājuši nepilni divi gadi.

Padomju Savienībā joprojām valda liels trūkums, tiek novērstas kara sekas, notiek dažādas represijas. Cilvēks ir tikai skrūvīte lielajā sistēmā. Nereti – tikai kā problēma, kas jāatrisina. Bērnunamos tobrīd notiek reformas, bērnus sūta no vienas sociālistiskās republikas uz citu.
Apliecinājums, ka Aigas mamma Tereza ir dzimusi Kauņā, – dzimšanas apliecība. Māti sauc Regīna Tiškevičute, tēvs -kāds nezināms Edvards.

Attēls: Terezas dzimšanas apliecība
Aiga sazinās ar arhīviem Latvijā, pa pastu saņem izziņas un noskaidro, ka viņas mamma bijusi divos bērnunamos – Liepājā un Jēkabpilī. Aiga fiksē noskaidroto audio dienagrāmatā:

"Nepilnu divu gadu vecumā, pavisam maziņu, viņu nosūtīja uz Liepāju, un nosūtītājs ir Veselības aizsardzības ministrija un ievietošanas iemesls – "Vientuļās mātes bērns". Māte atrodas apcietinājumā, ir teikts šajā izziņā."
Izziņa no Liepājas zonālā valsts arhīva

Aiga sazinās ar Siguldas valsts zonālo arhīvu, un tajā tiek atrasta Terezas lieta. Mapē ir diplomi, raksturojumi, arī Terezas mātes sūtītās vēstules. Aiga dodas uz arhīvu apskatīt mammas lietu.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
"Cienījamais biedri Direktor! [..] Pagaidām es nevaru viņu paņemt pie sevis, jo man nav dzīvojamās platības, es pati dzīvoju ļoti mazā dzīvoklī, bet, tiklīdz man uzlabosies apstākļi, es uzreiz viņu paņemšu pie sevis."

Terezas mātes pirmā vēstule Siguldas internātskolas direktoram krievu valodā. Foto: Siguldas valsts zonālā arhīva materiāli
Aiga satiek mammas draudzeni Svetu – viņas kopā bijušas gan Ābeļu bērnunamā, gan Siguldas internātskolā. Draudzene atminas, ka māte Terezu Latvijā ir apciemojusi, bet meitene ir ilgi slēpusies no viņas mežā, jo nav gribējusi vai baidījusies satikt.
Tereza (pirmajā rindā trešā no kreisās puses) Ābeļu bērnunamā Jēkabpilī.
Foto uzņemts Daugavas krastā 1958. gada rudenī.
Foto: no personīgā arhīva
Siguldas arhīva lietā ir divi diplomi par panākumiem sportā. Aigas mamma tiešām bija ļoti sportiska. Nodarbojās ar vieglatlētiku un futbolu, piedalījās Latvijas mēroga futbola sacensībās zēnu komandā, jo izskatījusies pēc puikas un neviens to nav pamanījis. Vēlāk, jau pieaugušā vecumā, Aigas mamma peldēja, šāva ar loku, spēlēja galda tenisu, futbolu.

Aiga šķirsta mammas jaunības dienu piezīmju blociņus, un ierauga Padomju Savienības cirka skolu adreses. "Pēkšņi atceros, ka tas bija mammas sapnis. Viņa ļoti gribēja kļūt par cirka mākslinieci." Tā vietā Terezu pēc internātskolas beigšanas nosūtīja uz celtniecības tehnikumu. "Vēlāk viņa vienmēr strādāja tur, kur vajadzēja, kur bija iespēja."
3. sērija. "Regīna"

Aiga dodas uz Lietuvu. Tur līdz mūža beigām dzīvoja Terezas māte Regīna, un Kauņā joprojām dzīvo Aigas mammas pusbrālis. Valdis viņu sagaida dzīvokļa durvīs – smaidīgs un slaids, kā allaž tērpies sporta tērpā.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Aiga apciemo mammas pusbrāli Valdi Kauņā 2022. gada vasarā.
Foto: no personīgā arhīva
"Prasu Valdim par savu vectēvu. Mammas dzimšanas apliecībā un citos dokumentos norādīts vien "Edvards"."

- Vai tad mamma tev neteica?
- Neteica ko?


Valdis apgalvo, ka Aigas vectēvs ir ukraiņu virsnieks Ļoša. Aleksejs Docenko. Pirms vai drīz pēc Aigas mammas piedzimšanas viņš devies prom no Lietuvas.
Regīna un Aleksejs Docenko – iespējams, Terezas īstais tēvs.
Foto: no personīgā arhīva
Fotokartītes otrā pusē ir viņam adresēta vēstule lietuviešu valodā no Regīnas.
Foto: no personīgā arhīva
"Mīļais Ļoša! Kad solīju, ka rudenī apprecēsimies, biju pārliecināta, ka būsim kopā. Bet viss mainās, un es vairs nevaru būt kopā ar Tevi, jo man ir jāiet cietumā…"

Vai Aleksejs zināja, ka viņam ir meita? Bet kāpēc dzimšanas apliecībā rakstīts "Edvards", nevis "Aleksejs"?

Turpat Regīnas albumā ir cita divu jauniešu fotogrāfija. Tā ir apgriezta, palikušas tikai sejas, un kartītes aizmugurē redzami tikai daži vārdi: "Man jādodas aiz dzelzs restēm…" Arī tā ir vēstule un datēta tajā pašā datumā – 1956. gada 11. janvārī, Kauņā.

Attēlā redzamais smaidīgais vīrietis, kas stāv blakus Regīnai, ir Aļģis. Regīnas nākamais vīrs, dēla Valda tēvs.

Kāpēc Regīna pēc iznākšanas no cietuma neatveda savu meitu Terezu atpakaļ uz Kauņu?
Regīna un Terezas pusbrāļa tēvs Aļģis, vēlāk viņi apprecēsies.
Foto: no personīgā arhīva
4. sērija. "Izlīgšana"

Pēc Lietuvas brauciena Aiga jūt dusmas pret Regīnu. "Liekas, ka viss, kas zemapziņā gruzdējis, pēkšņi uzšķiļas ar spožu liesmu." Šķiet, ka Regīna atstāja savu meitu novārtā un salauza viņas turpmāko dzīvi.

"Ar grūtībām spēju viņu saukt par vecmāmiņu. Un nemaz nenojaušu, ka jauni atklājumi jau drīz mainīs manu attieksmi pret Regīnu un pagātnes notikumiem."
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Aiga nosūta pieprasījumu Latvijas Republikas Ieslodzījuma vietu pārvaldei un Iekšlietu ministrijas Informācijas centra arhīvam, lai uzzinātu, kur Regīna izcietusi sodu un par ko.

ITK-6 nozīmē Labošanas darbu kolonija (Ispravitelnaja trudovaja kolonija), un Nr. 6 tolaik atrodas Iļģuciemā, Latvijā. Tas ir Iļģuciema sieviešu cietums. Regīnas notiesāšanas brīdī Tereza bija vienu gadu veca.

Aiga no Kauņas arhīva saņem Regīnas tiesas sprieduma un apelācijas instances lēmuma kopiju.
Kauņas pilsētas tiesas spriedums un apelācijas instances lēmums Regīnas lietā lietuviešu valodā.
Kauņas reģiona valsts zonālā arhīva materiāli
Atrastie dokumenti, sarunas ar vēsturniekiem un pētniekiem maina Aigas domas par Regīnu, viņa iegūst arvien cilvēcīgākas aprises. "Vai es varu viņai pārmest? Kā būtu rīkojusies es pati?" jautā Aiga.

"Kad skaties uz pagātni, tu vari to pārrakstīt, izstāstīt sev citādi to pašu stāstu,"

Aigai saka radurakstu pētniece Agnese Lūse. "Reālu dokumentālu stāstu var stāstīt no dažādiem viedokļiem. Vari skatīties uz to traģiski vai arī – izstāstīt pozitīvi. Tu izvēlies versiju, kas tev liekas vislabākā, nomierinošākā."
1932. gads
Kauņā piedzimt Regīna Tičkevičiute Zenona meita.
1955. gada 29. janvāris
Kauņā piedzimst Regīnas meita Tereza (Teresa) Tičkevičiute. Iespējams, viņas tēvs ir padomju virsnieks Aleksejs Docenko, ar kuru Regīna ir neilgu laiku tikusies.
1955. gada 13. septembris
Regīna Kauņā izdara noziegumu.
1955. gada nogale
Regīna iepazīstas ar savu nākamo vīru Aļģi, dēla Valda tēvu.
1956.gada 9. marts
Regīnu notiesā ar brīvības atņemšanu, sodu izcieš Iļģuciema cietumā.

1956. gada 14. decembris
Regīnas meitu Terezu aizved uz republikānisko zīdaiņu namu Liepājā.
1957. gads
Regīnu priekšlaicīgi atbrīvo, viņa atgriežas Kauņā.
1958. gads
Terezu pārved uz Ābeļu bērnunamu Jēkabpilī.
1962. gads
Terezu nosūta uz Siguldas internātskolu.
1964. gads
Regīna atrod Terezu, pirmā vēstule Siguldas internātskolas direktoram.
1970. gads
Tereza pabeidz Siguldas internātskolu (8. klasi).
1989. gads
Aiga pirmo un vienīgo reizi satiek savu vecmammu Regīnu.
1996. gads
nomirst Regīna.
2021. gads
nomirst Tereza.
2022. gada novembris
nomirst Aigas mammas Terezas brālis Valdis.