Madara Fridrihsone: Ienesīga vieta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Apritējis jau vairāk nekā gads, kopš darbu sāka pērnā gada jūnijā pašvaldības domēs ievēlētie deputāti. Šķiet, itin piemērots brīdis, lai ielūkotos Latvijas lielākās pašvaldības – galvaspilsētas domes deputātu – iesniegtajās valsts amatpersonu deklarācijās par 2017. gadu un tiktu skaidrībā, vai atrašanās domes valdošajā koalīcijā dod kādas priekšrocības tīri materiālā ziņā.

Uzreiz jāteic, ka, ciktāl runa ir par deputātu algu, šādu priekšrocību nav. Neatkarīgi no tā, vai deputāts pieder pie pozīcijas vai pie opozīcijas, algas ir visnotaļ līdzīgas.

Proti, tie deputāti, kas pašvaldības domē darbojās gan iepriekšējā, gan šajā sasaukumā, 2017. gadā algā caurmērā saņēmuši nepilnus 10 tūkstošus eiro. Piemēram, opozīcijā esošās Nacionālās apvienības frakcijas deputātam pērnā gada laikā algā izmaksāti 9849 eiro, bet valdošajā koalīcijā esošās „Saskaņas” deputātam Viktoram Paškovam 9870 eiro. Līdzīga aina ieraugāma arī salīdzinot „jauno”, tas ir, tikai pērnvasar darbu sākušo deputātu saņemtās algas, kas maksātas tieši par deputāta pienākumu pildīšanu.

Izteikti lielākas algas (no aptuveni 29 000 eiro līdz aptuveni 33 tūkstošiem eiro gadā)  saņēmuši tikai tie valdošās koalīcijas deputāti, kas vada domes komitejas.

Taču vērts atzīmēt, ka atšķirībā no Saeimas deputātiem un citām valsts augstākajām amatpersonām pašvaldību deputātiem ir ievērojami plašākas iespējas ienākumus gūt arī citur.

Runa nav tikai par komercdarbību vai investora veiksmi. Protams, var apbrīnot Rīgas vicemēra Andra Amerika veiksmīgos ieguldījumus ātro kredītu biznesā, kas viņam pērn ļāvuši nopelnīt ap 240 tūkstošiem eiro un gūt vairāk nekā 335 tūkstošus eiro lielu peļņu no vērtspapīru portfeļa. Var apskaust Sandra Bergmaņa ķērienu, kas ļāvis viņam tikt pie 25 nekustamajiem īpašumiem un gūt vairāk nekā 213 tūkstošus eiro lielus ienākumus no mežu apsaimniekošanas.

Tomēr vairums galvaspilsētas domes valdošajai koalīcijai piederošo deputātu privātajā biznesā nav tik veiksmīgi. Taču tas nenozīmē, ka viņi dzīvo no deputāta algas vien.

Papildu ienākumus, turklāt krietni lielākus par domes deputāta algu, viņiem nodrošina citi darbi struktūrās, kas saistītas ar Rīgas domi, proti, pašvaldības kapitālsabiedrībās un nodibinājumos.

Jau pieminētajam Sandrim Bergmanim ar „Rīgas satiksmi” noslēgts uzņēmuma līgums. Pašvaldības dāsni dotētais uzņēmums Bergmanim pērn atlīdzībā samaksājis 14 500 eiro. Bergmaņa partijas biedrs Vadims Faļkovs „Rīgas satiksmē”, rūpējoties par sabiedriskajām attiecībām, pērn nopelnījis 17 919 eiro. Nedaudz mazāk – 19154 eiro - turpat „Rīgas satiksmē” nopelnījis arī „Saskaņas” domnieks Igors Kuzmuks.

14 800 eiro, sniedzot konsultācijas „Rīgas satiksmei”, nopelnījis „saskaņietis” Viktors Paškovs. Atlīdzībā saņemot 6540 eiro, konsultācijas galvaspilsētas sabiedriskā transporta uzņēmumam sniedzis arī Jefimijs Klementjevs. „Saskaņas” koalīcijas partnerus „Gods kalpot Rīgai” pārstāvošais Andris Bērziņš ar „Rīgas satiksmi” noslēdzis uzņēmuma līgumu, kas viņam nodrošinājis 37 680 eiro lielus ienākumus 2017. gadā.

Paralēli konsultāciju sniegšanai „Rīgas satiksmē” Jefimijs Klementjevs strādā arī „Rīgas centrāltirgū” par struktūrvienības direktora vietnieku sporta jautājumos. Par šo darbu viņš pērn saņēmis 13 595 eiro. Turpat „Rīgas centrāltirgū” piepelnījies arī „Saskaņas” domnieks Vitālijs Dubovs – par padomiem valdei viņš saņēmis 23 433 eiro. Vēl dāsnāku atlīdzību – 31 194 eiro – pērn „Rīgas centrāltirgū” nopelnījis viņa kolēģis Valērijs Petrovs. Spriežot pēc Petrova iesniegtās deklarācijas, vēl 34 973 eiro lielus ienākumus viņam nodrošinājusi konsultāciju sniegšana „Rīgas namu pārvaldniekam”.

Tomēr acīmredzami, ka ar vienu konsultantu „Rīgas namu pārvaldniekam” nepietiek. Konsultācijas, kas viņam nodrošinājušas 19 200 eiro lielus papildu ieņēmumus, šim uzņēmumam sniedzis arī Igors Solovjovs. Arī viņš ir „Saskaņas” Rīgas domes frakcijas deputāts.

Arī „Getliņi EKO” konsultantu izraudzījusies no „Saskaņas” domnieku vidus. Par konsultācijām drošības jautājumos sadzīves atkritumu poligona apsaimniekotājs pērn samaksājis 44 359 eiro lielu atlīdzību Vladimiram Frolovam.

Rīgas domes valdošo koalīciju pārstāvošie deputāti izceļas ar apskaužamām darbaspējām. Tā, piemēram, jau pieminētais „Rīgas satiksmes” konsultants Igors Kuzmuks ir arī „Rīgas Starptautiskās autoostas” padomes loceklis. 2017. gadā viņš par to atlīdzībā saņēmis 17 840 eiro. Tieši tikpat lielu atlīdzību saņēmis vēl viens „Rīgas Starptautiskās autoostas” padomes loceklis – „Gods kalpot Rīgai” frakcijas deputāts Oļegs Burovs.

Daži „Saskaņas” Rīgas domes frakcijas deputāti ir arī iepirkumu speciālisti. 13 795 eiro lielu algu pērn, darbojoties nodibinājuma „Rīgas Tūrisma attīstības birojs” (RTAB) valdē un vadot Iepirkumu komisiju, nopelnījis domnieks Maksims Tolstojs. Šajā iepirkumu komisijā darbojusies arī Regīna Ločmele-Luņova, kura, ja varam ticēt viņas deklarācijai, par šo darbu saņēmusi pat vairāk nekā komisijas priekšsēdētājs. Proti, RTAB Ločmelei-Luņovai algā samaksājis 31 088 eiro. Vēl 4680 eiro viņa pērn nopelnījusi nodibinājumā „Riga.lv”. Projekta vadītāja statusā nopelnot 5730 eiro, RTAB piepelnījies arī „Gods kalpot Rīgai” frakcijas deputāts Andrejs Kameņeckis.

Bez Rīgas domes valdošajai koalīcijai piederīgo deputātu viedā padoma nespēj iztikt arī Rīgas domei piederošās veselības aprūpes iestādes. „Saskaņas” frakcijas deputāte Baiba Rozentāle ir Rīgas 2. slimnīcas valdes locekle. Šis statuss viņai pērn nodrošinājis 27 360 eiro lielus ienākumus. Paralēli darbam Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Stradiņa universitātē, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā, Rīgas domē un jau pieminētajā Rīgas 2. slimnīcas valdē, Rozentāle vēl sniedz konsultācijas „veselības aprūpes stratēģiskajos jautājumos” „Rīgas Veselības centram”. Šī ārstniecības iestāde, kas savulaik izveidota, reorganizējot sešas Rīgas pašvaldībai piederošas ārstniecības iestādes, Rozentālei par konsultācijām pērn samaksājusi 2589 eiro.

Rozentāles kolēģis domnieks Genādijs Sevatsjanovs ir Rīgas 1. slimnīcas valdes loceklis un par šo darbu 2017. gadā saņēmis 50 712 eiro. Savukārt „Gods kalpot Rīgai” Rīgas domes frakcijas deputāts Igors Solomatins par darbu Rīgas 1. slimnīcas valdē pērn nopelnījis 33 159 eiro. Vērts atzīmēt, ka pērnā gada sākumā, vairākus mēnešus pirms vēlēšanām, domes opozīcijā esošā „Vienotības” frakcija vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā ar aicinājumu izvērtēt, vai Sevastjanovs un Rozentāle, ieņemot valdes locekļu amatus attiecīgi Rīgas 1. slimnīcā un Rīgas 2. slimnīcā, nav nonākuši interešu konflikta situācijā. KNAB verdikts: „Interešu konflikta nav.”

Pašvaldībai daļēji piederošā „Rīgas siltuma” padomes priekšsēdētāja statuss pērn papildinājis „Gods kalpot Rīgai” deputāta Vjačeslava Stepaņeko ģimenes budžetu ar 32 328 eiro. Relatīvi pieticīgāk par darbu „Rīgas siltuma” padomē atalgots cits domnieks – „saskaņietim” Jānim Ločmelim tikuši 24 252 eiro.

Jā, protams, jāpiemin, ka Rīgas vicemērs Andris Ameriks no Rīgas brīvostas pērn atalgojumā saņēmis 47 808 eiro (par darbu domē – 28 835 eiro), domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs – 45 418 eiro (par darbu domē – 29 940 eiro), Mihails Kameņeckis – 45 418 eiro, bet Vadims Baraņņiks – 45 509 eiro.

Tomēr ir viegli secināt, ka Rīgas dome ir ienesīga vieta ne tikai „pašai spicei”.

PS. Daudzi, taču ne visi šeit pieminētie Rīgas domes deputāti regulāri ziedo sevis pārstāvētajām politiskajām partijām. Piemēram, „Geltiņi EKO” drošības konsultants Frolovs 2017. gadā divpadsmit pārskaitījumos ziedojis Latvijas Sociālistiskajai partijai un „Saskaņai” kopumā 6860 eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti