Linda Bagone: Latvietis, par kuru uzzinājām tikai pēc viņa apcietināšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Dienā, kad visā Latvijā cilvēki rotāsies vainagiem, baudīs sasietos sierus un pašbrūvēto miestiņu, Latvijas un Austrālijas dubultpilsonis, telekanāla "Al Jazeera" žurnālists Pēteris Greste aiz Toras cietuma mūriem sagaidīs savu spriedumu. Viņu apsūdz par "melīgu ziņu" izplatīšanu un sadarbošanos ar "Musulmaņu brālību", kas Ēģiptē atzīta par teroristu organizāciju.

2013.gada nogalē Pēteris bija Latvijā. Daļēji tā bija sagadīšanās, ka viņš šeit sastapa latviešu žurnālistus. Ar jauniegūtajiem paziņām Pēteris kopā sagaidīja Jauno gadu. 12 mēnešus vēlāk Pēteris jau bija cietumā. Īsi pirms gadu mijas viņu kopā ar citiem kolēģiem arestēja vienā no Kairas greznākajām viesnīcām. Kopš tā laika ārvalstu žurnālisti Tuvo Austrumu citadelē nejūtas droši. Intervijas viesnīcās vai publiskās vietās tiek izskaustas līdz minimumam. Kāda žurnāliste no Nīderlandes Kairā veidoja stāstu par jauniešu bezdarbu. Pie kafejnīcas sastapa dažus vīriešus. Uzrunāja viņus, cerot, ka atradīs kādu piemērotu cilvēku savam rakstam. Taču vēlāk attapās policijas iecirknī ar apsūdzību par "Rietumu kultūras izplatīšanu Ēģiptē".

Strādājot Ēģiptē, ar neticību raugies pat uz saviem kolēģiem - žurnālistiem. Dienā, kad vienā no kārtējām tiesas sēdēm pavadījām laiku tuksnešainajā svelmē pie Toras cietuma mūriem, apkārt bija daudz policistu, cietuma apsargu, vietējo iedzīvotāju un žurnālistu. Taču daļa mediju darboņu Ēģiptē strādā bez nepieciešamās speciālās atļaujas, kuras saņemšana var ilgt pat vairāku mēnešu garumā. Tādēļ neviens īsti nevēlas atzīt, ka atnācis nevis personiskas intereses vadīts, bet gan tvert jaunākās ziņas, ko vēlāk nosūtīt uz savām mājām. Tāpēc arī daļa žurnālistu profesionālās aparatūras vietā izmanto tūristu videokameras un fotoaparātus.

Daudz drosmīgāki ir tie žurnālisti, kuri Pēterim līdzi jūt no savām valstīm. Internetā nemitīgi tiek ievietotas atbalsta vēstules, parakstītas petīcijas un pausts sašutums par to, ka žurnālists arestēts tikai tāpēc, ka darījis savu darbu – vēlējies apzināt dažādus viedokļus. Pat tādus, kas vietējai varai nav tīkami. Tieši tas, ka Pēteris ir cienījams žurnālists, kurš strādājis virknē pasaules līmeņa mediju, ir iemesls, kāpēc par viņa atbrīvošanu iestājas prāvs pulks amata brāļu. Katrs saprot, ka viņa vietā varēja nonākt arī pats.

Pēteris Greste bauda plašu politisko atbalstu. Turklāt tas, ka viņš ir arī Latvijas pilsonis, pavēris iespēju tam, ka par viņa atbrīvošanu savu viedokli paudušas augstas Eiropas Savienības amatpersonas. Pētera brālim Andrejam, kuru satikām Kairā, šis fakts gan sākotnēji esot bijis pārsteigums. Viņš nebija zinājis, ka īsi pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Pēteris bija pieteicies pilsonībai. Jāatzīst, ka Latvijas pasi viņš tā arī nebija noformējis.

Šonedēļ Ēģiptē atbrīvoja vienu no telekanāla "Al Jazeera" žurnālistiem, 26 gadus veco Abdulu Elšami (Abdullah Elshamy). Vairāk nekā četrus mēnešus viņš badojās. No iepriekš 108 kg Abduls bija nokrities svarā līdz 68 kilogramiem. Straujo svara samazināšanos pavada arī virkne veselības problēmu. Tas esot bijis viens no iemesliem, kāpēc prokurors lēmis par Abdula atbrīvošanu. Sanākušie uzgavilēja Abdulam, kurš no policijas iecirkņa otrdienas vakarā iznāca joprojām tērpies cietumnieka drēbēs.

23.jūnijs būs diena, kad Pēteris un viņa kolēģi uzzinās, kāds sods piespriests viņiem. Pēterim draud sods cietumā pavadīt pat vairāk nekā 15 gadus. Tajā pašā laikā izskan minējumi, ka līdz ar Ēģiptes prezidenta Abdelfataha as Sisi stāšanos amatā, Pēterim pavērušās plašākas iespējas izkļūt brīvībā. Tiesības apžēlot Pēteri un viņa kolēģus ir prezidentam Sisi. Šāda viņa rīcība pavērtu iespēju uzlabot attiecības ar Rietumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti