Labrīt

Sejas izteiksme. Imanta Lancmaņa "Pašportrets pie ābolu vainaga"

Labrīt

Zane Oja. Jelgava. Divu bērnu māte

Latvijas kolorīts: Tehnisku iemeslu dēļ

«Latvijas kolorīts»: Tehnisku iemeslu dēļ

"Tehnisku iemeslu dēļ" - trīs mazi vārdiņi, kas, gluži kā "es tevi mīlu", nozīmē tik daudz vairāk, nekā var veikli paskaidrot. Tas varētu būt pats spēcīgākais vārdu salikums latviešu valodā, tāpēc ir vērts to paanalizēt.

Latvijas kolorīts

Latvijas kolorīts (angļu: Things of Latvia) ir rubrika, kas sākotnēji parādījusies LSM angļu valodas vietnē. Rakstu sērijā ar vieglu garu ilustrētas parādības, kas varētu tikt uzskatītas par unikālām Latvijai - lietas, kas rada "nekur citur" sajūtu, kas liek mūsu valstij izcelties gan labā, gan sliktā nozīmē. Tā kā sērijas raksti saņēmuši pozitīvas atsauksmes, LSM publicē spilgtākos no tiem arī latviski. 

Vilcienu var atcelt tehnisku iemeslu dēļ. Veikals var būt ciet tehnisku iemeslu dēļ. Dzērienu un uzkodu automāts var nestrādāt tehnisku iemeslu dēļ. Tehnisku iemeslu dēļ jūsu mobilais var piezvanīt tikai uz Botsvānu. Kāds runātājs neieradās jūsu konferencē tehnisku iemeslu dēļ. Precības ir atceltas tehnisku iemeslu dēļ. Saraksts ir nebeidzams.

 

Un tomēr, paraugoties tuvāk, redzam, ka tikai viens no šiem vārdiem ir patiešām svarīgs: "tehnisku". Ja to izņem no paskaidrojuma, var redzēt, ka vilciens ticis atcelts "iemeslu dēļ". Runātājs neieradās "iemeslu dēļ". Katra darbība notiek vai nenotiek kāda iemesla dēļ.

Taču vārda "tehnisku" pielikšana visu izmaina. Vienā rāvienā šis vārds piešķir konkrētību, attaisnojumu, alibi un izskaidrojumu - vai vismaz rada ilūziju, ka tie pastāv.

Ja vilciens atcelts tehnisku iemeslu dēļ, tas noteikti būs kaut kas saistīts ar dīzeļmotoru vai signālsistēmu darbību. Ja tehnisku iemeslu dēļ nestrādā dzērienu un uzkodu automāts, visticamāk, ka jau ir pasaukts patīkamais vīrs ar instrumentu kasti, kurš šādas iekārtas labo, lai pārvienotu vadus. Ja LSM.lv neuztaisa "Latvijas kolorīta" laidienu tehnisku iemeslu dēļ, noteikti vainojams milzīgs kiberuzbrukums, kas saputrojis mūsu datubāzes.

Tehniski iemesli ir viņpus vidusmēra sabiedrības locekļa sapratnes robežai, un tie būtu ļoti ilgi jāskaidro. Beigu beigās, tie taču ir tehniski iemesli. Tāpēc jums vienkārši nāksies mums ticēt uz vārda. Turklāt, ja mēs paliksim pārāk konkrēti, stāstot, kāpēc neieradāmies/nestrādājām/nerakstījām/tevi neapprecējām, tas var izsaukt dažādus dīvainus un grūti atbildamus jautājumus. Vienkārši vienosimies un paliksim pie tā, ka iemesli ir tehniski un tāpēc - attaisnojami.

Un šajā ziņā redzama atšķirība no angļu valodas "neparedzētu apstākļu dēļ". Vārds "neparedzētu" sevī ietver neveiksmi, novirzīšanos no pienākuma.

Ja vien kāds būtu padomājis nedaudz vairāk, apstākļi būtu tikuši paredzēti un attiecīgi - arī izplānoti. "Neparedzēti apstākļi" ir klajš aicinājums kritizēt. “Tehniski iemesli” savukārt ir gan neapstrīdami, gan neskaidri un tādējādi ārpus vainas.

Apbrīnojamākais ir tas, ka šī sīkā vīģes lapa, kas netieši norāda uz ekspertīzi un kompetenci, patiešām strādā. Tehniskais iemesls, kura dēļ vilciens neatbrauca, gan jau bija mašīnista iepriekšējās nakts uzdzīve. Tehniskais iemesls, kura dēļ mēs neko neuzrakstījām, bija tāds, ka vēlēšanas novērsa mums uzmanību un mēs aizmirsām to izdarīt. Tehniskais iemesls, kura dēļ veikals ir slēgts, ir tāds, ka neviens nevar atrast atslēgu. Tehniskais iemesls, kura dēļ mēs tevi neapprecējām, bija tāds, ka mēs nolēmām - tu mums nemaz tik ļoti nepatīc.

Ja Krievijas specdienesti patiešām būtu gribējuši iejaukties Latvijas iepriekšējās vēlēšanās, vienīgais, kas viņiem bija jādara, ir sliktā rokrakstā uztaisīt pāris A4 lapas ar uzrakstu "atcelts tehnisku iemeslu dēļ" un piestiķēt tās pie vēlēšanu iecirkņu durvīm. Ļaudis būtu atnākuši, izlasījuši uzrakstus un aizgājuši, šūpojot galvas un pukojoties sacīdami: kā parasti.

Sēriju "Latvijas kolorīts" veidojuši Latvijas Sabiedrisko mediju portāla angļu versijas autori Maiks Koljers un Lauris Veips.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt