Labrīt

LR korespondente Ina Strazdiņa par 100 gadiem kopš 1. pasaules kara un tā ietekmi

Labrīt

Latvijas kolorīts: Pateicības raksti

Latvijas kolorīts: Roberto Meloni

Latvijas kolorīts: Roberto Meloni

Žurnālisti, kas apmeklē Latviju, palaikam man jautā, kas ir ietekmīgākā persona valstī. Daudz nevilcinoties, viņiem atbildu: “Roberto Meloni”.

“Kas viņš ir?” viņi saka. “Eiropas Savienības sūtnis? Politikas padomnieks? Mākslinieks?”

“Viss nosauktais un vēl vairāk,” es atbildu. “Viņš ir arī TV pavārs, Dina Mārtina dziesmu izpildītājs, un reiz bija pirātu kuģa kapteinis.”

Ap šo brīdi žurnālisti parasti atceras, ka kavē svarīgu tikšanos, un mani atstāj. Bet tas tikai pa pusei ir joks. Roberto Meloni ir īsts starpkultūru fenomens, tāds kā varietē brīvmākslinieks, un viņš patiešām ir ietekmīgs.

"Latvijas kolorīts"

Latvijas Radio ēterā atgriežas klausītāju iemīļotā un pirms gada silti uzņemtā rubrika "Latvijas kolorīts" - pieci jauni stāstiņi par kolorītām parādībām Latvijā ārzemnieka acīm. Tulkojums: Lauris Veips. 

Roberto ir divreiz pārstāvējis Latviju Eirovīzijā –2007. gadā ar grupu, kas centās nopelnīt uz grupas “Il Divo” popularitātes rēķina, un 2008. gadā ar grupu, kas centās nopelnīt uz “Karību jūras pirātu” filmas popularitātes rēķina. Vēlreiz viņš parādījās 2009. gadā, nolasot Latvijas žūrijas rezultātus.

Tāpat viņš drusku prot dejot un bieži parādās tenku žurnālos. Viņš var uzpeldēt arī sarunu un radio šovos vai arī televīzijā popularizēt savu jaunāko Latvijas tūri. Esmu runājis ar cilvēkiem, kuri nolīguši Roberto par vadītāju sabiedriskos pasākumos, un viņiem ir ļoti labas atsauksmes par viņa profesionalitāti.

Taču viņa īstā ietekmes bāze ir katru dienu pusdienlaikā pārraidītais TV gatavošanas šovs “La Dolce Vita… ar Roberto!” (Un tā identiskais priekštecis “Labs ēdiens labiem draugiem... ar Roberto!”).

Es garantēju, ka it visu, ko viņš gatavo, pēc pāris dienām man pasniegs sievasmāte. Viņa sēž pie televizora ar pildspalvu un papīra lapu, norakstot Roberto receptes, un esmu drošs, ka viņa nav vienīgā, kas to dara.

Visā Latvijā noteikti ir simtiem, iespējams, pat tūkstošiem sievasmāšu, kas pieraksta katru viņa ieteikumu par sāls un piparu lietojumu ar tādu fanātisku degsmi, kādu varētu sagaidīt no ģenerāļiem, kas tekalē pa raķešu bāzēm līdzās Kimam Čenunam.

Domāju, ka viņa ir gatavojusi Latvijā iecienīto skābeņu zupu jau kādus 60 gadus. Tā ir laba. Taču šonedēļ galdā lika tvaikojošu bļodu, kuras saturs garšoja drusciņ savādāk.

“Ļoti garšīgi,” es teicu.

“Jā, tā ir Roberto skābeņu zupa!” viņa aizrautīgi teica. “Viņš to uztaisīja pirmdien.”

Tā bija gandrīz tāda pati zupa, kuru viņa vāra parasti, taču klāt bija arī tomāti. Šo paņēmienu Roberto ir iecienījis. Tas ir, pievienot tomātus. Viņš ir itālis.

Roberto pievilcība neslēpjas vien tajā, ka viņš pievieno ēdienam tomātus. Viņa pievilcību rada apstāklis, ka viņš ir drusku eksotisks un tai pašā laikā patiešām labi prot latviešu valodu, kuru viņš izrunā ar unikālu, ļoti baudāmu un pārspīlētu itāļu akcentu.

Es apbrīnoju Roberto, un ne tikai viņa valodas prasmju dēļ. Man patīk vispusīgi cilvēki, un viņš nudien tādiem pieskaitāms. Mana spilgtākā un mīļākā atmiņa par viņu ir no Muzeju nakts pirms pāris gadiem. Biju apstaigājis pāris vietas un domāju doties mājās, kad ap pusnakti ieklīdu Rīgas pilī un pa kāpnēm nokāpu saltajā pagrabā. Tolaik tur glabājās ne pārāk labu, bet pilna izmēra grieķu un romiešu skulptūru reprodukcijas. Un tur, tieši kolonnu, mūzu un triumfējošo varoņu vidū bija Roberto Meloni - prožektora apspīdēts, izcili ģērbies uzvalkā ar tauriņu, viņš ar pilnu atdevi un fonogrammu dziedāja “Volare”.

No vienas puses, tas bija sieraini, taču man šis mirklis likās savādi aizkustinošs. Cik izklaidētāju būtu gatavi pusnaktī stāvēt noputējušā pils pagrabā, lai liktu smaidīt pūļiem cilvēku, kas nejauši te ieklīduši? Varbūt Roberto nav latvietis, taču viņš noteikti ir Latvijas kolorīts. Kas par vīru!

Sēriju "Latvijas kolorīts" veidojuši Latvijas Sabiedrisko mediju portāla angļu versijas autori Maiks Koljers un Lauris Veips.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt