2018. Latvijas hronika

«2018. Latvijas hronika». Ivars Zviedris

2018. Latvijas hronika

«Ko svinam?»: Meklējam zināšanas

«2018. Latvijas hronika». 11. sērija. Kristīne Briede.

Kristīne Briede: Stāsts par divām latviešu mācītājām un «2018. Latvijas hronika»

Mana filma ir stāsts par divām latviešu mācītājām - Daci Balodi un Jānu Jērumu-Grīnbergu. Drīzāk droši vien jāsaka, ka nevis stāsts, bet neliela pieskaršanās tai plašajai jūrai, pa kuras ūdeņiem uz visai nestabiliem pontoniem peld atslēgas vārdi - sieviete, baznīca, 21. gadsimts, Eiropa, Latvija, 500 gadi pēc reformācijas.

Dace Balode ir teoloģijas doktore, pētniece, Latvijas Universitātes profesore un šobrīd arī Teoloģijas fakultātes dekāne. Viņai ir viss - lieliska karjera, ģimene, viņas ikdienas darbs ir saistīts ar teoloģiju, ar Bībeles tekstu interpretēšanu un zinātni. Ar to noteikti vajadzētu pietikt, ja vien nebūtu vēl kāds mūža sapnis… reiz kļūt arī par mācītāju.

(Vidū) Dace Balode

Šo sapni viņa realizēja šovasar, ordinējoties LELBāL - tātad Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas, kurā līdzīgi kā lielākajā daļā Eiropas luterisko baznīcu jau sen vairs pat netiek "cilāts" jautājums par to, vai sieviete var vai nevar būt mācītāja.

Jāna Jēruma-Grīnberga savukārt ir luterāņu bīskape emerita - pirmā latviešu bīskape visā luterāņu baznīcas vēsturē. Par tādu viņa kļuva Londonā, kur ilgus gadus dzīvoja kā trimdas latviete.

Jāna Jēruma - Grīnberga

Pēc pārcelšanās uz Latviju Jāna kļuva par Rīgas Anglikāņu draudzes - tātad baznīcas, kas faktiski darbojas pēc Lielbritānijas jurisdikcijas - mācītāju un faktisko vadītāju, jo šodienas Latvijas Evaņģēliski Luteriskajā baznīcā, kas pārstāv luterāņu konfesijas konservatīvāko spārnu, viņai, protams, nebija ko darīt.

Tā, lūk.

Un viņas kalpo.

Šeit, Latvijā, kurai nu 100 un kuru šī iemesla dēļ šogad apmeklēja pats Romas pāvests - katoļu baznīcas galva, kas tiek cienīts un augsti godāts visās kristīgās pasaules konfesijās.

Jāna Jēruma - Grīnberga un Romas pāvests Francisks I

2018. Latvijas Hronika

Kristīnes Briedes veidotā "2018. Latvijas hronika" būs skatāma otrdien, 20.novembrī, LTV 1 22.05 un replay.lv. Visas hronikas un to režisoru stāsti skatāmi un lasāmi LSM.lv sadaļā. 

Pāvests slavēja Latvijas ekumēniskumu un runāja par toleranci un par atvērtību pret dažādību.

Mēs to dzirdējām un novērtējām.

To dzirdēja arī tās sievietes - mācītājas, kuras pēdējo 25 gadu laikā bijušas spiestas emigrēt uz Vāciju, Angliju, Zviedriju, Ameriku un pat Igauniju - līdzīgi kā mūsu celtnieki un šampinjonu un zemeņu lasītāji -, lai paklausītu savam aicinājumam un pilnvērtīgi strādātu jomā, kas viņām pie sirds.

Viņas to dzirdēja un nopriecājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti