Kristiāns Girvičs: Vai spāņu «tiki-takas» futbola un Ronaldu mīta beigas?

Pasaules kausā futbolā noslēgušies astotdaļfināla mači, kur dramatiski no turpmākas cīņas izstājās viens no Eiropas futbola grandiem – Spānija. Lielu rezonansi izraisīja arī Portugāles izlases iekļūšana ceturtdaļfinālā, jo komanda izslēgšanas maču startā atstāja malā savu agrāko gadu līderi Krištianu Ronaldu. Tagad pēc 17 dienu futbola uz pāris dienām iestāsies atpūta, lai piektdien atgrieztos uz pirmajiem ceturtdaļfināliem.

2010. gada planētas čempionvienība Spānija jau trešo Pasaules kausu pēc kārtas nespēja iekļūt ceturtdaļfinālā, neprotot raidīt bumbu Marokas izlases vārtos ne tikai 120 spēles minūtēs, bet pat 11 metru sitienu sērijā, ko zaudēja ar 0:3. Interesanti, ka lielo turnīru izslēgšanas spēļu stadijā spāņi jau piekto maču pēc kārtas spēlēja papildlaiku un ceturto reizi sita "pendeles" (pērn Eiropas čempionātā spāņi tā aizspēlējās līdz pusfinālam).

Spēlē ar Maroku spāņiem kārtējo reizi izpaudās vecā problēma, ka, sastopoties ar ļoti blīvu aizsardzību, tehniskie futbolisti mača lielāko daļu bezjēdzīgi saspēlējās, gandrīz neapdraudot pretinieku vārtus. To uzskatāmi apliecināja statistika – piespēļu skaits 1041:323 par labu spāņiem, bet sitienu vārtu rāmī pat vairāk bija marokāņiem – 3:1. Viens sitiens vārtu četrstūrī Spānijas izlasei ir sliktākais rādītājs kopš 1966. gada čempionāta, kad sāka fiksēt šādu statistiku. Var teikt, ka

spāņi spēlēja bez vārtiem, nemaz nemēģinot izpildīt tālsitienus vai ļoti reti centrējot bumbu soda laukumā.

Zīmīgi, ka Spānijas izlases galvenais treneris Luiss Enrike sākuma sastāvā nolēma iztikt bez īsta centra uzbrucēja, tāpat viņš ļoti uzticējās jaunajiem talantiem, laukuma vidū veidojot spēli ap jaunajiem Pedri un Gavi, bet pret marokāņiem uz maiņu situāciju glābt devās vēl vairāki jauniešu izlašu vecuma spēlētāji – Niko Viljamss, Aleksandro Balde, Ansu Fati. Tajā pašā laikā savā ziņā simboliski, ka izšķirošo 11 metru sitienu spāņiem nerealizēja veterāns Serhio Busketss, kurš bija palicis pēdējais no 2010. gada pasaules čempionu sastāva. Toreizējo Spānijas izlases uzvaru varēja saukt par "Barcelona" kluba radītā spēles stila "tiki-taka" triumfa brīdi, bet jāņem vērā, ko tolaik spāņiem ierindā bija futbola lielmeistari Čavi un Andress Injesta, bet uzbrukuma smailē darbojās kārtīgs centra uzbrucējs Dāvids Vilja. Tagad tāda kalibra meistaru, kuri bez bumbas turēšanas vēl varētu atrast pretinieku vārtu atslēgas, spāņiem neatradās.

Par mača galveno varoni neapšaubāmi kļuva marokāņu vārtsargs Jasins Bunū, kurš atvairīja visus trīs spāņu 11 metru sitienus. Starp citu, Bunū jau desmit sezonas aizvadījis Spānijas čempionātā, šobrīd pārstāvot klubu "Sevilla". Savukārt viens no Marokas izlases līderiem, labās malas aizsargs Ašrafs Hakīmi, kurš ikdienā spēlē bagātajā klubā "Paris Saint-Germain", ir dzimis un audzis Spānijas galvaspilsētā Madridē, kur futbolā skolojies leģendārā "Real" akadēmijā. Tieši Hakīmi ar ļoti aukstasinīgu raidījumu pielika punktu 11 sitienu sērijai.

Maroka pirmo reizi iekļuvusi Pasaules kausa ceturtdaļfinālā, un šis ir tikai ceturtais gadījums, kad kāda Āfrikas valsts tikusi planētas labāko astotniekā (iepriekšējā reizē to paveica Gana 2010. gadā).

Pusfinālā Āfrikas komandas vēl nekad nav spēlējušas.

Savukārt marokānis Valids Regragui kļuva par pirmo galveno treneri no Āfrikas, kurš aizvedis savu komandu līdz ceturtdaļfinālam.

Cīņā par vietu pusfinālā Marokas izlases pretinieki būs Portugāles futbolisti, kuri negaidīti viegli ar 6:1 sagrāva Šveices izlasi. Šī spēle izraisīja milzīgu ažiotāžu vēl pirms starta svilpes, jo Portugāles izlases galvenais treneris Fernandu Santušs nosēdināja rezervē valsts galveno zvaigzni Krištianu Ronaldu, viņa vietā sūtot cīņā 21 gadu veco Gonsalo Ramošu, kuram tā bija debija valstsvienības sākumsastāvā. Izrādījās, ka pieredzējušais treneris izvilka pilno lozi, jo tikai 21 gadus vecais Lisabonas "Benfica" uzbrucējs izcēlās ar trim vārtu guvumiem. Pirms šā zvaigžņu brīža Ramošs izlases sastāvā bija aizvadījis tikai 33 minūtes, debitējot valstsvienībā vien novembrī. Vienreiz rezultatīvi izcēlās arī 39 gadus vecais aizsargs Pepe, kļūstot par vecāko futbolistu, kurš guvis vārtus Pasaules kausu izslēgšanas mačos.

Pirms čempionāta reti kurš atļāvās teikt to skaļi, bet, vērojot Ronaldu sniegumu šosezon Anglijas klubā "Manchester United", arvien biežāk izskanēja viedoklis, ka Portugāles izlase varētu būt stiprāka bez sava ilggadējā līdera.

Pasaules kausa priekšvakarā Ronaldu ar skandalozu interviju atvadījās no "Manchester United", kur gan viņš šo sezonu aizvadīja ļoti vāji (1050 aizvadītās minūtēs tikai trīs vārti), tāpēc pelnīti zaudēja vietu pamatsastāvā, par ko gan Ronaldu apvainojās uz visu pasauli.

Portugāles izlasei lielajos turnīros 37 gadus vecais Ronaldu palika rezervē pirmo reizi kopš "Euro 2008", pārtraucot 31 sākumsastāva spēļu sēriju. Interesanti, ka Pasaules kausu izslēgšanas mačos Ronaldu vēl nekad nav guvis vārtus, iepriekšējos četros čempionātos šajā atbildīgajā posmā sešos mačos paliekot sausā (statistiķi saskaitījuši, ka šajās spēlēs viņš izdarījis 25 nesekmīgus sitienus pa vārtiem). Būs interesanti redzēt, ko portugāļu treneris čempionāta turpinājumā iesāks ar valstsvienības kapteini, kurš nav pieradis sēdēt uz rezervistu soliņa. Ja miljonu līdzjutēju mīlulis spēs savaldīt savu pārspīlēto ego, protams, viņš vēl varētu būt noderīgs.

Tagad Pasaules kausā iestājusies divu dienu pauze, bet piektdien sāksies ceturtdaļfināli: Horvātija–Brazīlija, Nīderlande–Argentīna, Maroka–Portugāle un Anglija–Francija.