Kristiāns Girvičs: Superzvaigznes mirdz, favorīti Pasaules kausā demonstrē meistarklasi

Pasaules kausā futbolā aizvadīta puse astotdaļfināla maču, kur sevi spilgti apliecināja divas no šī čempionāta spožākajām zvaigznēm – nopelniem bagātais argentīnietis Lionels Mesi un jaunais francūzis Kilians Mbapē, nokārtojot savām izlasēm vietu ceturtdaļfinālā. Tāpat ar pārliecinošu sniegumu labāko astotniekā iekļuva Nīderlandes un Anglijas vienības.

Pašreizējā pasaules čempione Francija ar 3:1 apspēlēja Polijas futbolistus, kuri pirmajā puslaikā izrādīja itin sīvu pretestību, taču neizmantoja savas izdevības, par ko tika sodīti. Francijai zīmīgu panākumu svinēja pieredzējušais 36 gadus vecais uzbrucējs Olivjē Žirū, kurš ar 52 gūtajiem vārtiem kļuva par visu laiku rezultatīvāko valstsvienības spēlētāju, apsteidzot slaveno Tjerī Anrī. Tomēr mača galvenais varonis neapšaubāmi bija franču jaunais uzbrukuma līderis Kilians Mbapē, kurš vispirms rezultatīvi asistēja Žirū, bet pēc tam izcēlās ar diviem skaistiem vārtu guvumiem.

Kiliana Mbapē pirmie vārti astotdaļfinālā

Pirms četriem gadiem Mpabē tika atzīts par Pasaules kausa labāko jauno spēlētāju, bet tagad tikai 23 gadus vecais uzbrucējs divos Pasaules kausa turnīros jau guvis deviņus vārtus, apsteidzot šajā rādītājā, piemēram, labāko izlašu futbola snaiperi portugāli Krištianu Ronaldu.

Kiliana Mbapē otrais vārtu guvums astotdaļfinālā

Nākotnē Mbapē ir visas iespējas labot Pasaules kausa rezultativitātes rekordus, taču nekas nav garantēts un ir pieredzēti visādi gadījumi – piemēram, no Kataras jau tukšā mājās aizbraucis vācietis Tomass Millers, kurš iepriekš savos pirmajos divos Pasaules kausos guva 10 vārtu, taču pēc tam nākamos divus turnīrus nospēlēja uz nulli.

Ceturtdaļfinālā Francijas futbolistus gaidīs tikšanās ar Anglijas izlasi, kas izslēgšanas maču pirmajā kārtā ļoti pārliecinoši ar 3:0 apspēlēja Āfrikas čempionvienību Senegālu. Savus pirmos vārtus čempionātā guva angļu galvenais uzbrucējs Harijs Keins, kurš ar 11 vārtiem kļuvis par Anglijas izlases lielo turnīru – pasaules un Eiropas čempionātu – labāko snaiperi, apsteidzot Gēriju Linekeru.

Mačā ar Senegālu angļiem uzbrukumā ļoti efektīvi nospēlēja jaunie talanti Bukajo Saka, Džūds Belingems un Fils Fodens.

Turklāt spēli nācās izlaist vienam no pamatsastāva uzbrucējiem Rahīmam Stērlingam, kurš steidzami atgriezās dzimtenē, jo spēles priekšvakarā notika bruņota ielaušanās viņa mājā, kur tobrīd atradās futbolista ģimene.

Vēl vienu ceturtdaļfināla pāri veidos Argentīnas un Nīderlandes valstsvienības. Astotdaļfinālā Argentīnas izlase sastapās ar negaidīti sīkstu Austrālijas futbolistu pretestību, izcīnot minimālu uzvaru 2:1. Pirmajā puslaikā argentīnieši nespēja pārņemt spēles iniciatīvu, taču ģeniālais Mesi tāpat puslaika beigās lielā mērā izšķīra cīņas likteni, gūstot vārtus pirmajā nopietnajā uzbrukumā.

Lionela Mesi vārtu guvums astotdaļfinālā

Savukārt pēc pārtraukuma Mesi jau diriģēja notikumus laukumā, izceļoties gan ar individuāliem reidiem, gan vairākkārt izvadot teicamās sitienu pozīcijās vienu no Itālijas čempionāta labākajiem uzbrucējiem Lautaro Martinesu, kuram gan šī izrādījās melnā diena, jo bumba nekādi negāja vārtos.

Šī bija 35 gadus vecā Mesi 1000. oficiālā spēle augstākajā līmenī, ko viņš nosvinēja ar saviem 789. gūtajiem vārtiem (izlasē 169 spēlēs 94 vārti, "Barcelona" sastāvā 778 – 672, "Paris St Germain" rindās 53 – 23). Vairāk vārtu karjerā ir guvis tikai Krištianu Ronaldu (819), kurš gan ir divus gadus vecāks un aizvadījis gandrīz pusotru simtu maču vairāk. Ronaldu ir divus gadus vecāks un attiecīgi arī nospēlējis pāris sezonu vairāk, kas ir liels handikaps. Turklāt neaizmirsīsim, ka

Mesi nav tikai vārtu gūšanas mašīna, bet gan spēles veidotājs, kurš organizē darbību laukumā un regulāri asistē komandas biedriem,

ko viņš uzskatāmi demonstrēja arī šajā mačā. Svarīgi piebilst, ka mūsdienās šajā statistikā ņem vērā tikai oficiālo sacensību mačus, lai gan agrāk, piemēram, Brazīlijā ar lielu vērienu svinēja leģendārā Pelē tūkstoš gūto vārtu robežas sasniegšanu, skaitot klāt arī visas iespējamās draudzības spēles, par kuru nopietnību var strīdēties (oficiālajos mačos Pelē rēķinā ir 764 vārti, šajā goda sarakstā ieņemot trešo pozīciju).

Lai kļūtu par pasaules čempioniem, argentīnieši gan nevar cerēt tikai uz viena Mesi izcilības brīžiem, bet noteikti vēl ir jāpieliek komandas spēlē. Iespējams, ka mačā ar Austrāliju vismaz pirmajā puslaikā Argentīnas izlases ne pārāk pieredzējušais galvenais treneris Lionels Skaloni bija kļūdījies ar taktikas un sastāva izvēli, jo zvaigžņotie argentīnieši ilgi nespēja uzspiest savu spēli potenciāla ziņā nesalīdzināmi pieticīgākam pretiniekam. Pēc pārtraukuma Argentīnas izlase gan veica nepieciešamās taktikas korekcijas, piemēram, uzbrūkošā pussarga vietā sūtot laukumā trešo centra aizsargu, lai gan intriga saglabājās līdz pat tiesneša finālsvilpei.

Ceturtdaļfinālā argentīniešu pretinieki būs Nīderlandes izlase, kas astotdaļfinālā prasmīgi ar 3:1 apspēlēja azartiskos ASV futbolistus. Nīderlandiešiem rezultātu atklāja uzbrucējs Memfiss Depajs, ar precīzu sitienu noslēdzot 20 piespēļu kombināciju. Tādējādi

28 gadus vecais Depajs ar 43 gūtajiem vārtiem izvirzījās par visu laiku otro rezultatīvāko Nīderlandes izlases spēlētāju, vairs tikai par septiņiem vārtiem atpaliekot no Robina van Pērsija.

Tomēr par mača galveno varoni Nīderlandes izlasē neapšaubāmi kļuva labās malas aizsargs Denzels Dumfrīss, kurš vispirms ar teicamām piespēlēm asistēja pirmajos divos vārtu guvumos, bet beigās ar meistarīgu sitienu pielika treknu punktu spēlei.

Pagājušajā gadā Dumfrīss kļuva par vienu no Eiropas čempionāta atklājumiem, izpelnoties pāreju uz Itālijas slaveno klubu Milānas "Inter". Zīmīgi, ka nīderlandiešiem ar gūtajiem vārtiem un rezultatīvu piespēli maču pabeidza arī otrās malas aizsargs Deilijs Blinds.

Astotdaļfinālā pirmdien notiks viena no neparedzamākajām spēlēm Japāna–Horvātija, bet vakara mačā čempionāta galvenie favorīti brazīlieši tiksies ar Dienvidkorejas izlasi.