Kristiāns Girvičs: Pasaules kausa ceturtdaļfināli sākas ar klasiku – Eiropa pret Dienvidameriku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pasaules kausā cīņu par čempionu titulu turpina vairs tikai astoņas futbola valstsvienības. Piektdien ceturtdaļfināla pirmajos mačos savā starpā rēķinus kārtos Eiropas un Dienvidamerikas komandas – talantīgā Francija tiksies ar rūdīto Urugvaju, bet cerīgā Beļģija izaicinās titulēto Brazīliju.

Šis čempionāts atgādinājis veco patiesību, ka Pasaules kausa medaļu dalīšana tradicionāli bijusi tikai divu kontinentu – Eiropas un Dienvidamerikas – darīšana. Visā vēsturē tikai divos no 21 Pasaules kausiem līdz pusfinālam tikuši citu kontinentu pārstāvji – pašā pirmajā čempionātā 1930. gadā, kad tajā vēl nespēlēja visas labākās pasaules izlases, pirmajā četriniekā iekļuva ASV, bet 2002. gadā savas laukuma priekšrocības pilnā mērā izmantoja Dienvidkoreja.

Iepriekšējos desmit Eiropā notikušajos Pasaules kausos tikai reizi nav uzvarējusi Vecā kontinenta komanda, kad 1958. gadā Zviedrijā pasauli pārsteidza Brazīlija.

Ceturtdaļfinālu programmas pirmajā mačā favorīti ir Francijas futbolisti, kuri astotdaļfinālā skaistā stilā ar 4:3 apspēlēja Lionela Mesi Argentīnu. Par jauno franču zvaigzni kļuvis 19 gadus vecais uzbrucējs Kilians Mbapē, kurš šajā mačā guva divus vārtus un nopelnīja 11 m soda sitienu, ko realizēja Antuāns Grīzmans.

Tādējādi Mbapē kļuva par pirmo padsmitgadnieku, kurš Pasaules kausa mačā guvis divus vārtus kopš 1958. gada,

kad to paveica par visu laiku labāko futbolistu uzskatītais Pele. Toreiz Zviedrijā Pele jau 17 gadu vecumā guva “hattrick” pusfinālā ar Franciju, bet vēl divus vārtus iesita finālmačā pret zviedriem. 

Benžamēna Pavāra vārti spēlē pret Argentīnu

Astotdaļfinālā ar brīnumskaistiem un, iespējams, svarīgākajiem vārtiem spēlē, panākot izlīdzinājumu 2:2, uzmanību sev pievērsa arī 22 gadus vecais labās malas aizsargs Benžamēns Pavārs, kurš pārstāv Vācijas klubu “Stuttgart”.  Jāpiebilst, ka

Francijas izlasei ir ļoti jauna aizsardzība – vecākajam no pamata četriem aizsargiem Rafaelam Varānam no Madrides “Real” ir 25 gadi.

Mačs ar Urugvaju dzelteno kartīšu limita pārsniegšanas dēļ būs jāizlaiž pieredzējušajam pussargam Blēzam Matuidī. 

Lai gan Francija skaitās favorīte, Urugvaja ir viena no tikai divām komandām, kas šajā čempionātā uzvarējusi visas četras spēles pamatlaikā, vēl to spējusi Beļģija.

Astotdaļfinālā urugvajieši ar 2:1 pārspēja Eiropas čempionvienību Portugāli, kas “Euro 2016” finālā vinnēja tieši Franciju. Par mača varoni ar diviem vārtu guvumiem kļuva Francijas čempionāta labākais snaiperis Edinsons Kavani no “Paris Saint Germain”.

Diemžēl Kavani šajā mačā arī iedzīvojās muskuļa savainojumā, tāpēc šodien Urugvajai, visticamāk, izjuks izcilais uzbrukuma duets ar “Barcelona” snaiperi Luisu Svaresu.

Šajā čempionātā Kavani guvis trīs, bet Svaress – divus vārtus.

Šā čempionāta vecākā trenera Oskara Tavaresa (71 gads) vadītā komanda var lepoties arī ar labu aizsardzību.

Iepriekšējā mačā urugvajieši zaudēja tikai pirmos vārtus šā gada septiņās spēlēs.

Urugvajas izlases aizsardzības balsts neapšaubāmi ir pieredzējušais kapteinis Djego Godins, kurš centrā veido pāri ar savu kluba biedru no Madrides “Atletico” Hosē Himenesu.

Urugvajas izlasē jau pusducis futbolistu ir pārsnieguši godājamo 100 valstsvienības spēļu robežu, bet frančiem tik daudz izlasē spēlējis tikai vārtsargs Igo Loriss.

Neaizmirsīsim arī, ka nelielā Urugvaja, kurā dzīvo vien trīs ar pusi miljoni iedzīvotāju, vecos laikos divreiz pat ir izcīnījusi pasaules čempionu titulu (1930. un 1950. gadā), bet Pasaules kausa pusfinālā urugvajieši kopumā spēlējuši tikpat cik franči – piecas reizes, tostarp vēl pavisam nesen – pirms astoņiem gadiem.

Zīmīgi, ka astoņos savstarpējos mačos franči ir uzvarējuši tikai vienu reizi 1985. gadā, bet pēc tam piecās tikšanās reizēs urugvajieši nav zaudējuši nevienus vārtus.

Starp citu, 2010. gadā urugvajieši grupu turnīrā atstāja aiz sevis arī Franciju, savstarpējā mačā nospēlējot 0:0, tāds pats rezultāts tika fiksēts arī 2002. gada Pasaules kausā.

Par Urugvajas futbola tradīcijām un spēku liecina arī fakts, ka “debeszilie” 15 reizes ir bijuši Dienvidamerikas čempionu godā, kas ir visvairāk kontinentā, apsteidzot pat savus slavenos kaimiņus Brazīliju un Argentīnu.

Ļoti aizraujoša cīņa solās būt arī piektdienas vakarā, kad tiksies divas zvaigžņotākās čempionāta komandas – Brazīlijai un Beļģijai visās līnijās spēlē Eiropas vadošo klubu līderi.

Pieckārtējā pasaules čempionvienība Brazīlija vienmēr bijusi slavena ar saviem talantīgajiem uzbrucējiem, bet šis izlases modelis izceļas arī ar ļoti drošu aizsardzību.

Kopš komandu trenē Tite, brazīlieši 25 mačos ielaiduši tikai sešus vārtus, gūstot  19 “sausās” uzvaras

Brazīlijas aizsardzības balsti ir pieredzējušie centri Tjagu Silva no “PSG” un Miranda (“Inter”), pārliecinošs ir arī vārtsargs Alisons (“Roma”), un paredzams, ka pēc savainojuma sadziedēšanas ierindā atgriezīsies arī kreisās malas aizsargs Marselu (“Real”). Ceturtdaļfinālu diskvalifikācijas dēļ gan būs jāizlaiž balsta pussargam Kazemiru (“Real”), kuru aizstās Fernandiņju (“Manchester City”).

Protams, brazīliešiem uzmanības centrā atkal būs uzbrukuma zvaigzne Neimars, kurš astotdaļfināla mačā ar Meksiku (2:0) guva vārtus un izdarīja rezultatīvu piespēli.

Tajā pašā laikā pasaules dārgākais futbolists no PSG izpelnījies arī skarbu kritiku par tēlošanu un pārlieku demonstratīvām ciešanu scēnām.

Tomēr Neimara milzīgo lomu komandā izteiksmīgi apliecina statistika – šajā čempionātā Neimars ir gan izdarījis visvairāk sitienu (23), gan izveidojis visvairāk vārtu gūšanas iespēju (16), gan arī pret viņu veikti visvairāk noteikumu pārkāpumu (23).

Neimara ciešanu aina spēlē pret Meksiku

Beļģijas valstsvienība sastāva ziņā ne ar ko neatpaliek no brazīliešiem – beļģu zelta paaudzei visās līnijās ir atzīti augstākās klases meistari.

Ne velti ducis Beļģijas izlases futbolistu pārstāv Anglijas premjerlīgas klubus,

turklāt pārsvarā viņi ir vadošo klubu līderi – īpaši izceļami vidējās līnijas saspēles veidotāji Kevins de Breine (“Manchester City”) un Edens Azārs (“Chelsea”), bet vēl jau vārtos ir Tibo Kurtuā no “Chelsea”, aizsardzības centra trio veido “Manchester City” kapteinis Vensāns Kompanī un divi “Tottenham Hotspur” pārstāvji Jans Vertongens un Tobijs Alderveirelds, bet uzbrukumā jau četrus vārtus šajā Pasaules kausā guvis augumā raženais Romelu Lukaku no “Manchester United”.

Dramatiskā astotdaļfināla spēle ar Japānu, kur beļģi pēdējo 25 minūšu laikā varonīgi atspēlēja divu vārtu deficītu un izrāva uzvaru 3:2, gan apliecināja, ka beļģiem ne viss ir ideāli, taču bieži vien tieši šādas rakstura pārbaudes var arī ielikt pamatus nākamajām uzvarām.

Beļģijai pusfināls jau būtu vēsturisks panākums, jo tik tālu “sarkanie velni” ir aizkļuvuši tikai vienu reizi – 1986. gadā.

Pasaules kausā ar Brazīliju beļģiem ceļi krustojušies tikai 2002. gadā, kad brazīļu labā uzvaru ar 2:0 nodrošināja slaveno Rivaldo un Ronaldo vārtu guvumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti