Kristiāns Girvičs: Futbolā trilleri – Ronaldu un Neimars asarās, Mesi dodas tālāk

Pasaules kausa ceturtdaļfināli dāvāja četras futbola drāmas ar neparedzamiem pavērsieniem. Mājās jau devās par galvenajiem favorītiem uzskatītie brazīlieši, tāpat arī portugāļi ar Krištianu Ronaldu, grūti laiki sagaida angļu uzbrukuma līderi Hariju Keinu, bet pilnu emociju gammu pārdzīvojusi Argentīna ar izcilo Lionelu Mesi priekšgalā. Jau otrdien Katarā risināsies pirmais pusfināls, kur Argentīna tiksies ar Horvātiju – abas komandas, kas ceturtdaļfinālā izvilka pilno lozi 11 metru sitienu sērijās.

Nīderlandes un Argentīnas futbolistu tikšanās Katarā paliks vēsturē kā futbola kauja, kur sasniegts jauns Pasaules kausa rekords tiesneša parādīto kartīšu ziņā – 18. Abu komandu spēlētāji izpelnījās pa astoņām dzeltenajām kartītēm, kā arī brīdinājumus saņēma divi argentīniešu treneri. Turklāt Nīderlandes izlases spēlētājs Denzels Dumfrīss jau pendeļu sērijas laikā tika pie otrās dzeltenās kartītes, jo mēģināja traucēt argentīniešiem izpildīt sitienus. Iepriekšējais kartīšu rekords turējās kopš 2006. gada Nīderlandes un Portugāles izlašu mača.

Argentīnai atkal spīdēja komandas līderis Mesi, kurš pirmajā puslaikā ar ģeniālu piespēli izkārtoja vārtu gūšanas iespēju aizsargam Nauelam Molinam, kurš to nelaida garām, bet otrajā puslaikā Mesi aukstasinīgi realizēja 11 metru soda sitienu.

Pasaules kausu izslēgšanas mačos Mesi tā jau bija piektā rezultatīvā piespēle, kas ir labākais rādītājs vēsturē kopš 1966. gada, kad sāka uzskaitīt šādu statistiku.

Tāpat Pasaules kausa mačos pret Mesi jau ir fiksēti 65 noteikumu pārkāpumi, kas ir otrs lielākais rādītājs vēsturē, sākot ar 1966. gadu. Tomēr šajā rādītājā ārpus konkurences paliek iepriekšējā Argentīnas leģenda Djego Maradona (152 sodi, tā ka varam iedomāties, kādos apstākļos sevi bija jāpierāda Maradonam – tajos laikos tiesneši ne īpaši aizsargāja lielākās zvaigznes, reti rādot dzeltenās kartītes, par sarkanajām pat nerunājot).

Nīderlandieši gan pamatlaika kompensācijas laika beigās, 101. minūtē, izglābās no zaudējuma pēc aukstasinīgas tiešā brīvsitiena izspēles. Tam it kā bija jādod psiholoģiskais pārsvars oranžajiem  11 metru sitienu sērijā, taču Argentīnas futbolisti jau dažādos laikos ir pierādījuši, ka ir šīs spēles elementa meistari, pasaules čempionātos uzvarot jau piektajā no sešām 11 metru sitienu sērijām.

Pēcspēles sitieni Nīderlandes - Argentīnas spēlē

Turklāt 30 gadus vecais argentīniešu vārtsargs Emiljano Martiness jau iepriekš ne reizi vien ir pierādījis, ka ir pendeļu atvairīšanas meistars, un arī šoreiz angļu kluba “Aston Villa” pārstāvis uzreiz tika galā ar pirmajiem diviem Nīderlandes futbolistu piegājieniem. Martiness tikai pagājušajā gadā debitēja Argentīnas valstsvienībā, uzreiz kļūstot par Dienvidamerikas čempionāta “Copa America” labāko vārtsargu.

Šajā čempionātā gan atklājies vēl viens pendeļu meistars – horvāts Dominiks Livakovičs, kurš jau astotdaļfinālā 11 metru sitienu sērijā izrādījās nepārvarams šķērslis japāņu futbolistiem, bet ceturtdaļfināla sērijā tika galā ar pirmo brazīlieša Rodrigū raidījumu, dodot komandai psiholoģisko pārsvaru.

Pēcspēles sitieni Horvātijas - Brazīlijas spēlē

Tas bija viņa ceturtais atvairījums 11 metru sitienu sērijās, ko vēsturē ir iespējuši vēl vairāki vārtsargi, bet vairāk gan neviens nav atsitis. Jāpiebilst, ka Livakovičs jau spēles 120 minūtēs vairākkārt glāba komandu no vārtu zaudējuma, tāpēc varam gaidīt, ka drīzumā 27 gadus vecais Zagrebas “Dinamo” vārtsargs turpinās karjeru kādā no Eiropas lielajām līgām. Horvāti panāca neizšķirtu 1:1 ar savu pirmo sitienu vārtu četrstūrī, kad izcēlās uzbrucējs Bruno Petkovičs (brazīliešiem bija 11 sitieni vārtu rāmī).

Iespējams, Brazīlijas izlase kļūdījās 11 metru sitienu sērijā, ieplānojot savam līderim Neimaram piekto sitienu, kas nemaz nepienāca. Piemēram, argentīniešiem Mesi gāja sist pirmais, ieliekot pamatus panākumam.

Sākot ar pagājušo Pasaules kausu, Horvātijas izlase jau ceturto reizi pēc kārtas veiksmīgi pārvarējusi papildlaika pārbaudījumu, trīs reizes uzvarot 11 metru sitienu sērijās.

Tiesa, pagājušajā gadā Eiropas čempionātā horvāti pendelēs zaudēja spāņiem.

Vienpadsmitnieki tradicionāli ir bijusi sāpīga tēma Anglijas izlasei, tāpat notika arī šajā čempionātā. Tiesa, angļi mačā ar Franciju nemaz netika līdz pendeļu sērijai, jo pamatlaika izskaņā komandas galvenais uzbrucējs Harijs Keins nerealizēja 11 metru soda sitienu, aizšaujot bumbu pāri vārtiem. Tādējādi Anglija zaudēja 1:2, jau septīto reizi izstājoties Pasaules kausa ceturtdaļfinālā.

Anglijas izlasei arvien atkārtojas viens un tas pats stāsts – kārtējā talantīgā paaudze, lielas cerības, bet, tikko ceļā stājas kāda no futbola lielvalstīm, tā angļi dodas mājās.

Kopš titula izcīnīšanas 1966. gadā Anglijas izlase Pasaules kausa izslēgšanas mačos ir pieveikusi Paragvaju, Beļģiju, Kamerūnu, Dāniju, Ekvadoru, Kolumbiju un Zviedriju, bet zaudējusi Vācijai (trīs reizes), Argentīnai (divreiz), Brazīlijai, Portugālei, Horvātijai un tagad Francijai.

Pusfinālā Francijas futbolistiem trešdien pretī stāsies Marokas izlase, kas negaidīti ar 1:0 apspēlēja daudz zvaigžņotāko Portugāli. Maroka kļuva par pirmo Āfrikas valsti vēsturē, kas iekļuvusi Pasaules kausa labāko četriniekā. Plūstot asarām, laukumu pameta portugāliešu lielākā zvaigzne Krištianu Ronaldu, kurš arī šoreiz sāka maču uz rezervistu soliņa, iesaistoties cīņā otrā puslaika sākumā.

37 gadus vecais Ronaldu gan neko īpašu neparādīja, savā ilgajā karjerā tā arī nespējot izcelties Pasaules kausa izslēgšanas mačos – planētas galvenā futbola turnīra izšķirošajā stadijā Ronaldu astoņos mačos aizvadītajās 570 minūtēs tā arī nav guvis vārtus, lai gan izdarījis 27 sitienus. Skaidrs, ka

tagad kritikas krustugunīs nonāks Portugāles valstsvienības galvenais treneris Fernandu Santušs – daudzskaitlīgā Ronaldu fanu armija noteikti pārmetīs trenerim mīluļa atstāšanu rezervē,

bet uzmanīgāki futbola vērotāji atkal norādīs, ka varbūt trenerim jau sen bija laiks atrast citu spēles modeli, liekot uzsvaru uz jaunām zvaigznēm. Piemēram, grūti saprast, kāpēc visos mačos tikai uz maiņu laukumā nāca Itālijas čempionvienības AC "Milan” līderis Rafaels Leau, kurš šogad tika atzīts par A sērijas labāko spēlētāju un arī Pasaules kausā sev atvēlētajā laikā guva divus vārtus.

Šajā čempionātā jau ne pirmo reizi pierādījās, ka uz agrāko nopelnu rēķina tālu netiksi.