Kristiāns Girvičs: Futbola festivāls šķērso ekvatoru, izdzīvos tikai stiprākie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pasaules kausa izcīņā pirmdien sākas grupu turnīra izšķirošā trešā spēļu kārta. Pirmās gan laukumā plkst. 17 dosies A grupas komandas, kur jau abu ceļazīmju īpašnieces uz astotdaļfinālu ir zināmas, tā kā Krievijas un Urugvajas futbolistiem atliek tikai noskaidrot, kas ieņems pirmo vietu grupā. Toties B grupā vēl nekas nav skaidrs – vakara spēlē plkst. 21 vienu biļeti uz izslēgšanas mačiem savstarpējā mačā sadalīs Portugāle un Irāna, bet Spānijai, lai tiktu tālāk, pietiek vien nezaudēt Marokai.

Jāņos mums bija iespēja izbaudīt īstu futbola festivālu – divās svētku dienās sešos mačos tika gūti 27 (!) vārti. Katrā ziņā arī pirmdien varam rēķināties ar rezultatīvu futbolu –

šajā čempionātā pēc pusdistances 32 mačos vēl nav fiksēts neviens bezvārtu neizšķirts

(tā nebija gadījies kopš tālā 1954. gada, kad čempionātā ne reizi nenospēlēja 0:0, bet toreiz bija tikai 26 spēles). Vēl pirms trešās spēļu kārtas jau noskaidrojušās pirmās astoņas neveiksminieces, kas zaudējušas cerības turpināt cīņu izslēgšanas mačos – Saūda Arābija, Ēģipte, Maroka, Peru, Kostarika, Panama, Tunisija un Polija.   

Šogad Pasaules kauss norisinās jau 21. reizi, un tikai vienreiz čempionāta rīkotāji nav spējuši tikt ārā no grupas (2010. gadā – Dienvidāfrika). Pēc čempionāta pirmajos divos mačos gūtajiem astoņiem vārtiem optimisms atgriezies Pasaules kausa rīkotājvalstī Krievijā – lai gan krieviem izlozē bija paveicies ar salīdzinoši vieglu grupu, pirms Pasaules kausa pat Krievijā daudzi neticēja, ka bijušā vārtsarga Staņislava Čerčesova trenētajai komandai izdosies pārvarēt pirmo kārtu. Galu galā FIFA izlašu rangā Krievija atrodas viszemāk no visām turnīra dalībniecēm – 70.vietā.

Šis čempionāts gan vēlreiz uzskatāmi pierādījis, ka rangs bieži vien ir mānīgs,

un ne velti FIFA jau paziņojusi, ka pēc Pasaules kausa tiks mainīta ranga punktu skaitīšanas sistēma. Pēc PSRS sabrukuma krievi pirmo reizi iekļuvuši Pasaules kausa astotdaļfinālā.

Šajā čempionātā krieviem parādījušās jaunas futbola zvaigznes – jau pirms čempionāta daudzi paredzēja, ka viens no Krievijas izlases līderiem būs Maskavas CSKA pussargs Aleksandrs Golovins, par kuru jau interesējoties Itālijas spēcīgākais klubs “Juventus”, taču tikai pieredzējušā Maskavas “armijas" kluba saspēles vadītāja Alana Dzagojeva trauma deva iespēju tikt laukumā Denisam Čeriševam, kurš divos mačos uzreiz izcēlās ar trim vārtu guvumiem (pirms tam viņš nebija guvis vārtus izlases sastāvā). Starp citu,

Čeriševs Krievijas izlasē ir vienīgais laukuma spēlētājs, kurš pārstāv ārzemju klubu – spāņu “Villarreal”.

Viņa tēvs Dmitrijs Čeriševs savulaik arī spēlēja Krievijas izlasē, deviņdesmito gadu vidū ar ģimeni pārceļoties uz Spāniju, kur tad arī Čeriševs juniors sāka apgūt futbola gudrības, vienu laiku arī esot slavenā Madrides “Real” sistēmā.

Urugvajiešu rindās ir īstas pasaules mēroga zvaigznes, taču pagaidām ļoti pieredzējušā Oskara Tavaresa vadītā komanda sasniedz rezultātu ar visai konservatīvām metodēm, izcīnot divas minimālas uzvaras 1:0. Ja iepriekšējā mačā pret Saūda Arābiju ar uzvaras vārtiem izcēlās “Barcelona” snaiperis Luiss Svaress, tad pagaidām šajā čempionātā vēl “klusē” otra urugvajiešu uzbrukuma superzvaigzne Edinsons Kavani no “Paris Saint Germain”.

Otru A grupas maču Saūda Arābija – Ēģipte savā ziņā var saukt par formalitāti,

jo abas komandas vairs nevar tikt tālāk, taču nav ne mazāko šaubu, ka abām valstīm šī spēle tāpat ir ļoti svarīga, jo tām ne tik bieži ir iespēja priecāties uz lielākās sporta skatuves. Lai gan Ēģipte ir titulētākā Āfrikas futbola valsts, “faraoni” tikai trešo reizi piedalās Pasaules kausa finālturnīrā un vēl nekad šajā līmenī nav svinējuši uzvaru – sešos mačos tiekot tikai pie diviem neizšķirtiem. Vairāk spēļu bez uzvarām – deviņas – Pasaules kausos ir tikai Hondurasas izlasei.

Savukārt Saūda Arābija pēc veiksmīgās debijas Pasaules kausā 1994. gadā (astotdaļfināls) nākamajos finālturnīros 11 spēlēs arī izcīnījusi tikai divus neizšķirtus, turklāt visi deviņi ir bijuši sausie zaudējumi.

Pirmdien intriģējošākā divcīņa sagaida vakarā, kad tiksies Portugāles un Irānas futbolisti.

Lai nodrošinātu vietu otrajā kārtā, portugāļiem pietiks ar neizšķirtu, bet irāņiem nepieciešama uzvara (teorētiski gan Irānai var pietikt arī ar neizšķirtu, bet tad jācer, ka Spānija sensacionāli zaudēs Marokai). Vēsture gan neko labu irāņiem nesola, jo Irāna vēl nekad Pasaules kausa finālturnīros nav uzvarējusi Eiropas komandas, zaudējot sešās no septiņām spēlēm.

Eiropas čempionu un Irānas mačam īpašu intrigu piešķir portugāļu tikšanās ar savu tautieti pie pretinieku komandas stūres – pieredzējušais Irānas izlases galvenais treneris Karlušs Keirušs divreiz trenējis arī Portugāles valstsvienību, tostarp 2010. gada Pasaules kausā. Atļaušos teikt, ka neitrālie futbola cienītāji gan diez vai raudās par Irānas izlases izstāšanos no turnīra, jo Keiruša vadītā komanda visizteiktāk no visām čempionāta dalībniecēm liek akcentu uz spēli no aizsardzības. Šoreiz gan irāņiem nav jēgas cerēt uz 0:0, jo nebūtu prātīgi gaidīt spāņu neveiksmi – pasaules eksčempioni nav zaudējuši jau 22 spēles pēc kārtas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti