Kārlis Streips: Ai, Krievija!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Amerikā ir žurnāliste, vārdā Reičela Madova, viņa ir ļoti liberāli noskaņota un katru darbdienas vakaru vada pati savu raidījumu, kurā viņa diskutē par Amerikā un pasaulē notiekošo, intervē speciālistus un kopumā publikai piedāvā liberālu skatu par visu pēc kārtas. Lieki teikt, ka es, kā līdzīgi liberāli noskaņots cilvēks, viņu ļoti cienu un labprāt skatos viņas raidījumu. R.Madova to piedāvā brīvai lejupielādēšanai, un tā es arī to katru vakaru skatos.

Vakar kolēģe pievērsās notikumiem Krievijā. Vai atceraties vides aizsardzības organizāciju "Greenpeace", kuras aktīvisti pirms pāris mēnešiem centās uzrāpties uz krievu naftas platformas Arktikas jūrā, lai tā protestētu pret iespējamo piesārņojumu, kādu tā var radīt? Krievu likuma sargi atklāja uguni un, lai arī neviens netika nošauts vai ievainots, lieki teikt, ka protestētāji bija gana nobiedēti. Vēl vairāk viņus šausmināja tas, ka krievu desantnieki ar trosēm nolaidās no helikoptera un ieņēma pašu kuģi. Krievi aizturēja 30 cilvēku un pret viņiem izvirzīja apsūdzības par „pirātismu," ja varat to iedomāties! Tikai vakar visi, izņemot vienu no aktīvistiem, tika palaisti brīvībā pret drošības naudu, prokurori ir paziņojuši, ka viņi vairs nedomā par pirātismu, kura sakarā tiesa var piespriest 15 gadus cietumā, tajā vietā pret "Greenpeace" aktīvistiem izvirzot apsūdzības par „huligānismu" (septiņi gadi cietumā).

Šāda nevalstiskas organizācijas aktīvistu aizturēšana varbūt Krievijā ir raksturīga, bet noraidāma tā ir vienalga.

Vides aizsardzība ir būtisks jautājums, un pārāk bieži pasaules ūdeņos ir notikusi naftas produktu noplūde, lai uzskatītu, ka valstis drīkst naftu meklēt jebkur, kur pagadās. Vēl visnotaļ nesena ir katastrofa, kāda notika Amerikas Savienoto Valstu dienvidu krastā, kad 2010. gada 20. aprīlī firmai "British Petroleum" piederoša naftas atradne uzsprāga un Meksikas jūras līcī izgāza 4,9 miljonus barelu naftas. Vēl tagad tas viss nav satīrīts. Meksikas jūras līcis ir gandrīz tropiskā zonā, salīdzinoša katastrofa Arktikas jūrā būtu daudz grūtāk satīrāma un likvidējama.

Taču laikā kopš iznākšanas no izolatora "Greenpeace" aktīvisti ir runājuši ar medijiem. Kuģa kapteinis Pēteris Vilkokss žurnālistiem teica, ka „mēs starptautiskos ūdeņos pie Krievijas darījām to, ko esam darījuši citreiz, un neko tamlīdzīgu gan mēs negaidījām. Kad mūsu kuģi aizvilka līdz Murmanskai, bijām pilnīgā šokā par to, ka mūs apsūdzēja par pirātismu. Par tādu kaut ko mēs nekad nebijām pat iedomājušies."

Savukārt citi apkalpes locekļi par notikušo ir pastāstījuši citas, vēl šokējošākas lietas. Pirmkārt, desantnieki, kas nolaidās uz kuģa, bija pilnīgi bez jebkādas uniformas vai atpazīšanas zīmes. Galvā tiem bija maskas, "Greenpeace" ļaudis droši vien varēja uzskatīt, ka tieši viņu aizturētāji ir pirāti. Taču tad sekoja vēl ārprātīgāks paziņojums, proti, katrs apkalpes loceklis tika ieslēgts savā kajītē, un tad „likuma sargi" sāka iet no vienas kajītes uz nākamo. Kāpēc? Varbūt, lai katru "Greenpeace" protestētāju nopratinātu atsevišķi? Nebūt ne. Krievu desantnieki katrā kajītē meklēja alkoholiskus dzērienus un tos konfiscēja un tad ... visus pēc kārtas izdzēra. Viens komandas loceklis žurnālistiem stāstīja, ka drīz vien cilvēki bija „visnotaļ piedzērušies."

Tātad Krievijas spēki nevalstiskās organizācijas kuģim uzbruka anonīmi un slēpjoties, un pirmais, ko viņi uz kuģa izdarīja, bija pielieties kā lopam.

Tā būtu uzskatāma par likuma sargāšanu? Nu, nekādi. Gan pret "Greenpeace" ļaudīm izvirzītās apsūdzības, gan arī tas, kā izturējās „likuma sargi", kārtējo reizi pierāda, ka Krievija dzīvo pilnīgi citā un pagalam patvaļīgā pasaulē, kurai ar civilizācijas normām ir ļoti maz sakara. Marasms. Kretīnisks marasms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti