Maiks Koljers: Kāpēc es balsoju #Balvi2027

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

14. jūnijā izskanējušas labas ziņas. Latvijai 2027.gadā būs vēl viena Eiropas kultūras galvaspilsēta. Palikuši tikai desmit gadi pielīšanas un labumu maisiņu, lai tiktu pie goda, kas tāpat būtu mūsējais. 

Es to zinu, jo es biju aizgājis uz 'uzvarētāja' paziņošanu, kad 2014.gadā Latvijai iepriekšējoreiz tika Eiropas kultūras galvaspilsēta. 

Žūrijas priekšsēdētājs, apaļīgs angļu aristokrāts - esmu piemirsis viņa vārdu, tāpēc sauksim viņu par lordu Muļķa-Desingtonu - pailgi klāstīja par brīnišķo viesmīlību, ar kuru sastapies, vērtējot Rīgas, Cēsu un Liepājas pieteikumus kļūšanai par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Izklausījās, ka viņš strādāja ''Michelin'' restorānu ceļvedī, nevis Eiropas Komisijā.

Viņš pievērsa uzmanību tam, ka Viļņa un Tallina jau bija izpelnījušās kultūras galvaspilsētu godu un ka nav teikts, ka par kultūras galvaspilsētām vienmēr kļūst valstu galvaspilsētas - mazākas pilsētiņas var piedāvāt neparastākas un atmiņā paliekošākas lietas arī nostāk no lielajām metropolēm. Tad viņš paziņoja, ka viņš un viņa komanda izvēlējušies Rīgu.

Tas sagādāja zināmu vilšanos un neizbēgami radīja mūsos, ciniskajos žurnālistos, aizdomas, ka, iespējams, viss izvēles process bijis iepriekš norunāts.

In 2027, some lucky city in Latvia will have the chance to be the European Culture Capital again! https://t.co/SVrdOo5Ey2

— Latvian Institute (@LatviaInstitute) June 13, 2017

Protams, ka Rīga padarīja visnotaļ ciešamu darbu kā 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsēta, līdztekus kādai vietai Zviedrijā, par kuru es arī esmu aizmirsis. Visticamāk, kaut kur Zviedrijā kāds žurnālists raksta, kā 2014.gadā Ūmeo bija kultūras galvaspilsēta kopā ar, umm, kādu vietu pāri Baltijas jūrai pa ceļam uz Krieviju.

Kultūras galvaspilsētas birka vairs nav tik prestiža, kopš viņi izlēma, ka būs divas, nevis viena galvaspilsēta. Tas ir tā, it kā mērs un vicemērs visu laiku atrastos uz vienas skatuves. Visi zina, ka mērs ir tas, kuram ir teikšana, un tomēr liekulīgā vicemēra klātbūtne noplicina viņa stāvu. Tikai viens no viņiem ir patiešām nepieciešams, un katrreiz, kad mēra vietā tiek nosūtīts vicemērs, tas tiek uztverts par otrās šķiras pasākumu.

Balvi pāri visam

Tā kā ir jāizvēlas, kura būs kultūras galvaspilsēta 2027.gadā, es iesaku jaunu izvēles metodi: vienkārši ņemam Balvus. Lūk, mirkļbirka: #Balvi2027. Tā kā es piedāvāju šo mirkļbirku par baltu velti, es jau esmu ietaupījis Latvijai kādus 100 000 eiro, kas citkārt būtu pazaudēti, algojot sabiedrisko attiecību aģentūru. 

Balvi ir pilsēta, Balvi ir Latvijā, Balvos ir jauks mākslas centrs, Balviem noderētu publicitāte. Tas ir mana #Balvi2027 manifesta kodols.

Bet ir arī pāris pat vēl neatvairāmāku iemeslu izvēlēties Balvus. TAGAD UN TŪLĪT.

Pirmkārt, mēs izvairāmies no klapatām, izdevumiem un apmulsuma, ko sevī ietver klanīšanās tādiem institucionāliem liekēžiem kā lordam Muļķa-Desingtonam. Šķiet, "Brexit" nozīmē, ka turpmāk viņš varēs vien degustēt fritētas zivis ar frī kartupeļiem Bridlingtonā, kā arī Devonas tēju Gločesteršīrā, pirms tām piespraust brošu (arī valstīm ārpus ES var būt kultūras galvaspilsētas, taču, būsim godīgi, Lielbritānijas gadījumā tas nenotiks), taču nav šaubu, ka bijušie Burbonu vai Hābsburgu dinastijas pārstāvji būtu gatavi ieņemt viņa vietu, ja vien mēs to pieļautu. 

Tāpēc mūsu viesmīlības piedāvājumam vajadzētu būt šādam: vieta, kur par brīvu uzsliet telti un bezmaksas sviestmaižu šķīvis blakus Balvu ezeram (tas ir galvenais ezers Balvos). Esmu gatavs to finansēt no savas kabatas un pat uztaisīt sviestmaizes ikvienam reihsgrāfam vai marķīzam, kurš vēlas uzņemties šo piedāvājumu.

Lūk, vēl 100 000 eiro, kurus esmu ietaupījis nodokļu maksātājiem.

Vēl viena priekšrocība #Balvi2027 ir nodrošināšanās pret korupciju. Pieņemsim, tīri hipotētiski, ka kāds šaubīgs ārzemju uzņēmējs parādītos Balvos, sakot, ka viņš uztaisīs žilbinošu cirku, kas vietējai ekonomikai nesīs miljonus.

Viņa plānā ietilptu tas, ka klauni, žonglētāji, lauvu dresētāji un trapeces mākslinieki viņam maksā naudu par apmeklējumu. Piemestos arī vietējā dome un ES. Iespējams, visu rādītu televīzijā, un raidorganizācijas viņam maksātu par licenci. Savukārt viņš nodarbotos ar organizēšanu un rezervētu visus viesnīcu numuriņus, par katru rezervāciju saņemot nelielu samaksu.

Šādi varētu Balvos nodrošināt neaizmirstamu nedēļas nogali un varbūt pāris dienas ar labu cirka izklaidi. Jo, iztērējuši visu savu naudu, žonglētāji žonglētu patiešām labi.

Bet, ja nedēļu pēc tam, kad cirks ieradies pilsētā, vietējie dominieki sāktu braukāt apkārt ''Bentlijos'' un ''Maybach'', būtu skaidrs, ka, iespējams, ne visa sabiedrības nauda iztērēta sarkanās rozēs un žonglēšanas bumbās un ka varbūt vīrietis spīdīgajā uzvalkā paslepus noslēdzis vēl šādus tādus darījumus. Masīvā metropolē, kur milzīgu naudassummu apgrozība ir ierasta lieta, visticamāk, neviens neko tādu nepamanītu. Bet Balvos būtu acīmredzami, ka kaut kas nav kārtībā. Balvi ir imūni pret korupciju.

Lūk, vēl 100 000 eiro, kurus esmu ietaupījis. Vismaz.

Visbeidzot pēdējie, paši neatvairamākie iemesli izvēlēties Balvus. Tādā pilsētā kā Balvi nominācija būtu tiešām jūtama. Neviens nezinātu, ko tieši sagaidīt. Nevienam nav aizspriedumu pret Balviem (varbūt vienīgi gulbeniešiem). Vai nav tā, ka kultūrai vismaz daļēji būtu jābūt saistītai ar iztēli un eksperimentēšanu?

Tāpēc 2027.gadā dosim Eiropā tikai vienu izvēli: Balvi.

Tikai pasakiet, ko jūs labāk gribat savās sviestmaizēs.

#BALVI2027

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti