Jānis Erts: Ar «Dod pieci! 2018» bija dilemma - risināt cēloņus vai iet vieglāku ceļu

Šī gada "Dod pieci" tēmas izvēles ceļojums sākās ar vardarbībā cietušām sievietēm, problemātiskiem pusaudžiem, depresijā iekritušiem cilvēkiem.

Par problemātikas lielumu un ziedojumu mērķi (kas būtu kā potenciāls virziens risinājumam) diskutēju ar policijas, sociālo dienestu, krīzes centru, bāriņtiesu, pedagogu, psihoterapeitu, reliģiskiem, biznesa, dažādu nevalstisko  organizāciju (NVO) pārstāvjiem. Un vienkārši cilvēkiem. Tikšanos skaits, šķiet, bija tuvu simtam.

Katru reizi viņi piekrita, ka tēmu svarīgi aktualizēt, bet neticēja, ka tagad baigi mainīsies lietas. Bet vismaz tēma pacelta.

Katru reizi, ar visiem runājot, beigās tika nomurmināts teikums "Bet īstenībā taču viss sākas no grūtniecības un piedzimšanas".

Kāpēc? Jo cilvēks pamatā izveidojas pirmajos trijos gados. Tas nav pieņēmums, tā ir neirozinātne. Pēc tam ir ārkārtīgi grūti ko labot. Ja netici, apskaties zemāk esošo video ar Ņikitu Bezborodovu, viņš izcili paskaidro.

Bet tika pieņemts, ka šo problēmu valstiski nav iespējams atrisināt. Vecāki negribēs klausīties, ka šis ir pārāk sarežģīti.

Un tā bija lielākā dilemma - tiešām risināt cēloņus vai iet vieglāku ceļu. Ar Tomu Grēviņu par to daudz diskutējām.

Un izlēmām - pie velna, ejam uz cēloņiem. Ja ne "Dod pieci", tad kurš cits to varēs valstiski ievirzīt?

Mūsu prioritāte ir bērni.

Cilvēks izveidojas līdz trīs gadiem. Tas ir pārāk svarīgi, lai mēs vecākus atstātu vienus. Turklāt tas ir pārāk dārgi, jo

ielaistās kļūdas, kas sāks parādīties 4-5 un 6 gados (un vēlāk) būs gadiem risināmas pie speciālistiem.

Jauna tipa mācības ir kā apdrošināšanas polise bērnu nākotnei. Mūsu pašu nākotnei.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Nākotne būs vēl grūtāka, nekā tā ir tagad mums. Un tur nepietiks tikai ar paēdinātiem un apģērbtiem bērniem, kam ir labas atzīmes. Viņiem būs jābūt izturīgiem pret lielu stresu, jo nākotne būs izaicinoša. Ja mēs sūdzamies, ka mums ir ātrs režīms, tad tas būs sīkums pret to, ar ko saskarsies mūsu bērni.

Šīs nebūs pareizo/nepareizo vecāku apmācības. Tā būs vecāku izglītība. Un par tās nepieciešamību un pieeju ir vienojušies galvenie nozares spēlētāji.

Un tiem, kas uzskata, ka ir perfekti vecāki - bērni ir pelnījuši, ka mēs - drošības pēc - pārliecināmies par savām zināšanām un prasmēm, nevis tikai paļaujamies uz pagātnes pieredzi, sociālo stāvokli un spēju internetā komentēt un lasīt blogus.

Es neredzu Latvijas nākotni kā Eiropas provinci. Mēs varam būt jaudīgs centrs. Bet tad tiešām ir jāinvestē mūsu labākajā resursā - cilvēkos.

Un dīdžeji - Tom, Magnuss un Marta -  turieties, dariet mega darbu!

Man liekas, ka šo "Dod pieci!" stikla studijas saturu varētu virzīt arī žurnālistikas gada balvai. Jo ir pavisam cits līmenis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti