Izrādes «Karaoke Box» apskats: Mūslaiku plāksteris vietām, kur sāp

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izrādās, ka mūslaiku ļaudis joprojām mēdz raudāt. Tikai raud viņi bieži vien ne jau aiz sāpēm, bet gan no ripiņās sagrieztiem sīpoliem. Katrs savā dzīvojamā cellē. Šo skaudro laikmeta patiesību teātra skatītājam izgaismo "Dirty Deal Teatro" izrāde-koncerts "Karaoke Box", kas tapusi, režisoram Georgijam Surkovam rokās paņemot dramaturga Ivana Viripajeva lugu.

Latvijā jau labu laiku Krievijas mūslaiku viens no spilgtākajiem dramaturgiem, vienlaikus arī teātra un kino režisoriem, Ivans Viripajevs ar savu darbu iestudējumiem dažādu režisoru rokrakstos ir pabijis gan uz lielākām, gan mazākām skatuvēm, ļaujot iepazīt skatītājam poētiski skarbo dzīves patiesību savā izteiksmes formā tādos darbos kā "Deli deja", "Jūlijs", "Valentīna diena", kuru iestudējis arī režisors Georgijs Surkovs Daugavpils teātrī. Šoreiz izrādē "Karaoke Box" ir iespēja izgaršot monologos balstītu improvizētu dialogu krievu valodā.

Smeldzīgā mantra ar nosaukumu "Karaoke Box" aptuveni 40 minūšu iekšēji ārējas terapijas garumā jauno aktieru Maksima Busela un Janas Ļisovas izpildījumā ir kā poētisks trieciens.

Par "karaoke box" Austrumu valstīs dēvējot īpašas, iznomājamas mazas telpas, kur ikviens var apdziedāt un izdziedāt, ko vien vēlas. Līdzīgi arī šajā izrādē "Dirty Deal Teatro" zāles telpās skatītāji kļūst līdzatbildīgi liecinieki Vīrieša un Sievietes izdziedātajam stāstam.

Divi bezgalīgi acu pāri, kas vērsti zālē, bet vienlaikus atduras nevis skatītāju acīs, bet kaut kur tālu, tālu aiz iedomātas horizonta līnijas, verbāli ilustrējot šo stāstu. Aktieris Maksims Busels kā Vīrietis, kam uzpleču vietā gaisīgi pelēki dūju spalvu spārni kā pretstats militārajam tērpa piegriezumam, ar enerģijas pārpilnu balsi "sludina" kāda mīlasstāsta hronikas, kas atklāj Vīrieša skatupunktu uz Sievieti, uz reliģiju, uz likumsakarībām. Turpretī aktrise Jana Ļisova kā porcelāna sieviete plaši atvērtām acīm, kurās grimst Vīrieša ilgu kuģi, savā stājā atgādina skulptora veidotu kariatīdi, kas balsta Vīrieša dzīvi, bet vienlaikus ik pa brīdim, viļņojoties, sašūpo pamatus zem tā kājām. Vienlaikus šīs vārdā nenosauktās Sievietes tēls kostīmu mākslinieces Daces Slokas veidotajā zili pelēkajā tērpā atsauc atmiņā arī nāras tēlu, kas rezonē ar Vīrieša piesaukto zilo jūru, kurā šturmē zemzemes kuģi.

Ja Vīrieša balss variācijās izskan nepanesamās esamības rindkopas, norādot, ka Sievietei krūtīs ir divas dūjas, bet nav nevienas sirds, tad Sievietes balss ir savpatīga, savu ceļu ejoša, medus monologu dūdojoša, daudz neatkarīgāka.

Ar balsīm un ritmu izrādes laikā improvizē izrādes-koncerta muzikālās koncepcijas autors Toms Auniņš, padarot šo priekšlasījumu mūslaicīgi daudzdimensionālāku un emocionāli spilgtāku.

Atbalsis, ko rada aktieru balsis, atgādina sirdspukstu pierakstu neatgriezeniski nodzīvotā tagadnē. Tās ir frekvences, kurās Vīrietis un Sieviete meklē atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem.

Pelēkzila gamma kā skumju un ilgu toņkārtas pārņem skatuvi - mazu, melnu podestu, uz kura izvietoti divi mikrofoni statīvos. Gaismu spēles, ko rada gaismu mākslinieks Jānis Sniķers, piešķir ritmiskajām balss improvizācijām emocionālu fonu. Gaismu plīvurs ieskauj abu aktieru zilipelēkos, pasakaini sirreālistiskos tērpus, ko radījusi Dace Sloka.

Izrāde-koncerts "Karaoke Box" kalpo par mūslaiku plāksteri tām vietām, kur mums mēdz sūrstēt emociju falšums vai to iztrūkums.

Te var sataustīt un izvērpt vairākas tematiskās dzīslas - sākot ar nelaimīgu mīlasstāstu, piepildītu ar ilgām pēc sapratnes, beidzot ar reliģiskiem motīviem, atgādinot, ka cilvēks tic Dievam, bet Dievs tic pats sev. Neatkarīgi no līdzšinējās skatītāja personiskās pieredzes, izrādes melodiski pasniegto teikumu ritējumā, kas atgādina rečitatīva formu, var saklausīt katrs pats savas atbalsis. Ja atļaujas ienākt mazā telpā, lai pustumsā ieklausītos pats savās frekvencēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti