Ivars Āboliņš: Totalizatoru pūķis un teju miljards eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kriminālatbildības ieviešana par sporta spēļu rezultātu sarunāšanu pavisam noteikti uzlabos situāciju Latvijas sportā. Jo ne basketbola, ne futbola – sporta veidu, kuri visbiežāk piesaukti kā šajās lietās iesaistītie,– netīrie darboņi savās spēlītēs tik viegli piedalīties vairs nevarēs. Manipulēšana ar spēļu rezultātiem būs kriminalizēta un policijas rokas atraisītas.

Turklāt darba likumsargiem patiešām netrūks – pēc Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas datiem totalizatoros uzliktās naudas apgrozījums tikai uz vienu Latvijas futbola Virslīgas maču ir vidēji divi miljoni eiro. Lieki atgādināt, ka Virslīgā sezonā tiek nospēlētas 98 spēles (nākamsezon būs par 14 vairāk, jo turnīra komandu skaits tiks palielināts), kas savukārt nozīmē, ka sezonā uz mūsu Virslīgas futbola mačiem oficiāli tiek uzlikti aptuveni 196 miljoni eiro.

Jāņem vērā, ka tā ir tikai aisberga redzamā daļa – mūsu valsts iestādes nezina un nevar zināt, kas notiek Āzijas puslegālajos totalizatoru kantoros, kuros šis skaitlis tiek vismaz divkāršots vai daudz ticamāk – trīskāršots vai pat četrkāršots.

Bet šeit jau mēs nonākam līdz teju 800 miljoniem jeb gandrīz vienam miljardam eiro, kas sezonas laikā likmju veidā iziet cauri mūsu futbolam. Nudien nav slikti. Turklāt tā ir tikai futbola Virslīga, bet vēl jau ir arī 1.līga, vairākas basketbola līgas, handbols un citi sporta veidi (hokejam tā zemās popularitātes pasaulē dēļ šī sērga vairāk vai mazāk ir gājusi secen) – uz visiem šiem mačiem tiek liktas likmes. Katrā ziņā nauda ir liela un likuma sargiem būs kur izvērsties.

Līdz šim lielākie totalizatoru skandāli Latvijas sportā fiksēti jau minētajos futbolā un basketbolā.

Tā futbolā pērn pat tika aizturēts bijušais valstsvienības pussargs, tobrīd Daugavpils "Daugavu" pārstāvošais Jevgēnijs Kosmačovs (kopā ar viņu arī vārstargs Aleksandrs Vlasovs, treneris moldāvs Ivans Tabanovs (starp citu, kā spēlētājs agrāk pārstāvējis Moldovas izlasi) un ar klubu saistītais tā bijušais prezidents Oļegs Gavrilovs). Lieta šobrīd atrodas izmeklēšanas stadijā, un runāt par to policija nevēlas. Šogad uz aizdomu pamata par dalību spēļu sarunāšanā diskvalificēta tika FK "Gulbene", bet dažus gadus agrāk arī Daugavpils "Dinaburg".

Savukārt basktebolā zem aizdomu lupas bijuši daudz skaļāki uzvārdi – 2012.gadā totalizatoru skandāla ietvaros nosacītu diskvalifikāciju oficiāli saņēma pašreizējais Latvijas izlases basketbolists Jānis Timma (kopā ar viņu līdzīgs liktenis piemeklēja arī Artūru Brici).

Pērn sarunātu spēļu skandāli skāra arī Latvijas Basketbola līgu (LBL) un LBL2 – atsevišķi klubi pārtrauca sadarbību ar atsevišķiem spēlētājiem, bet uz mūžu basketbolista licence tika atņemta Artūram Suhanovam.

Visā šajā stāstā gan jāņem vērā tas, ka absolūts vairums uzlikto likmju ir godīgas – respektīvi, tās veic parasti spēlētāji, kuri neko ietekmēt nemaz nevēlas, vai, ticamāk – varbūt arī gribētu, taču nevar. Rokas par īsām. Tieši tāpat godīgas ir absolūts vairākums aizvadīto spēļu. Netīras ir tikai atsevišķas likmes un atsevišķi mači. Taču šajos atsevišķajos gadījumos arī tiek apgrozītas vislielākās summas un var diezgan droši prognozēt, ka, jaunajam likumam stājoties spēkā, sodi būs daudz bargāki par līdz šim ierastajām diskvalifikācijām, un agri vai vēlu uz restotu sauli pavisam noteikti būs spiests skatīties ne viens vien ar sportu saistīts cilvēks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti