Ingvilda Strautmane: Kādas ikonas aiziešana

Es nebiju Deivida Bovija fane. Es maz par viņu zināju. Es nebiju salikusi kopā visu, kas ar viņu saistās. Tēlus, filmas kadrus, dziesmas, kostīmus.

Pirms vairākiem gadiem stāstu par Deividu Boviju modernā un spilgtā trīsdimensionālā valodā Berlīnē izstāstīja izstāde par Deividu Boviju. Tur varēja dzīvot – klausīties viņa koncertu ierakstus, apskatīt tērpus, tēlus, klipus, protams, klausīties dziesmas. Šī izstāde mani padarīja par Bovija fani. Un es to ļoti dzīvi atcerējos vakar, kad izlasīju ziņu par 20. gadsimta stila un mūzikas ikonas aiziešanu.

Londonā tapušajai starptautiskajai Bovija izstādei (izstāde bija skatāma Londonā, Toronto, Sanpaulu) Vācijā (2014), protams, bija īpašie Berlīnes akcenti – laikā no 1976.līdz 1978. gadam viņš no Amerikas bija atbēdzis uz Rietumberlīni, mēģināja saprast pats sevi, rakstīja mūziku un dzīvojās pa klubu „Džungļi” Nirnbergas ielā. Tas bija bohēmas un nakts dzīves laiks ar īpašu, jaunu brīvības sajūtu. Berlīnē viņš atgriezās arī 1987. gadā, kad sarīkoja milzīgu koncertu pie mūra, protams, Rietumu pusē, veltot īpašu runu tiem, kuri pulcējās Austrumu pusē. Par šo notikumu jau laikus vēstīja STASI ziņotāji. Arī šie dokumenti bija izstādīti Berlīnē.

Un vēl kāda ļoti zīmīga epizode Deivida Bovija sakarā – viņa sarakste ar Marlēnu Dītrihu, kura pirmo reizi tika parādīta publikai. Viņi abi tā arī nesatikās, kaut gan viņi abi redzami filmas „Schöner Gigolo, armer Gigolo” (1978) kadros. Katrs ir filmēts savā pilsētā. Kadri ir montāžas darbs ( atrodami arī YouTube). Deivids Bovijs vienā no savām pirmajām kinolomām, Marlēna Dītriha - pēdējā.

Kad vakar izlasīju ziņu par Deivida Bovija pēdējo performanci – aiziešanu mūžībā tūlīt pēc savas 69. dzimšanas dienas un pēdējā albuma „Blackstar” klajā nākšanas, es atcerējos trīsdimensiālos kadrus Berlīnes izstādē, atcerējos “Ziggy Stardust”, fantastiskos tērpus un tēlus. Kāds jau ir uzrakstījis, ka visa viņa dzīve ir mākslas darbs. Tieši tā viņš droši vien gribētu, lai mēs par viņu domājam. Arī tagad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti