Ingvilda Strautmane: Balvu lamatas jeb pārdomas rītā pēc «Spēlmaņu nakts»

Aiz katra laureāta ir emocijas. Un aiz katra laureāta stāv lamatas, kurās var iekrist nemanot - var sakāpt galvā, var zaudēt realitātes sajūtu un vēlmi grūti strādāt. Bažas par jaunajiem, kuri saņem lielās balvas. Tas nav nekas neparasts un jauns. Tikai jaunie katrreiz ir citi. Tāpēc bažām katrreiz cita tonalitāte.

Īpašas ir situācijas, kad krasi jūtama paaudžu nomaiņa, kā tas ir šoreiz, kad praktiski visi nominētie režisori pieder jaunajiem. Visvecākais viņu vidū - Kirils Serebreņņikovs. Nominētie režisori - Elmārs Seņkovs, Laura Groza-Ķibere, Vladislavs Nastavševs, Dmitrijs Petrenko. Balvu saņēma Laura Groza-Ķibere par izrādēm "Equus" Dailes teātrī un "1984" Liepājas teātrī. Viņas krampis pagaidām liecina, ka galva tik viegli netiks pazaudēta, tikai materiāli izrādēm kļūst arvien smagāki un smagāki.

Un beigās viņi visi saņem balvas - Elmārs Seņkovs par izrādi "Antigone" ("Labākā mazā forma izrāde" un "Grand Prix"), Vladislavs Nastavševs - par "Cerību ezeru" ("Gada lielās formas izrāde"), Dmitrijs Petrenko - par "Neglīto pīlēnu" ("Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem").

Vai bīstama pašpārliecinātība nedraud aktierim Dainim Grūbem? Viņš balvu kā gada aktieris saņem otro gadu pēc kārtas (šogad - par Alana Strenags lomu izrādē "Equus" un Mihaelu izrādē "Visas viņas grāmatas"), un nebūtu nekāds brīnums, ja  viņu nominētu arī trešo reizi par Radību "Frankenšteinā" šajā sezonā. Kur glābties jaunajam un talantīgajam, ja viņu atzīst un apbalvo? Laikam jau tikai smagā un vēl smagākā darbā. Un ir svarīgi, lai viņam ir blakus kolēģi, kuri atgriež skarbajā realitātē.

Var jau būt, ka rītā pēc balvu sadalīšanas neklājas domāt par balvu lamatām, bet tāda nots šoreiz šķita svarīga, kaut vai tādēļ, ka pagājušajā gadā Dainis Grūbe no aizkustinājuma raudāja un gandrīz neko nespēja pateikt, bet šogad jau viņa "paldies" bija pašpārliecinātāks un bravūrīgāks. Es viņam novēlu daudz smaga darba arī turpmāk!

Un īsts prieks par Latvijas Nacionālā teātra aktrisi Lolitu Cauku, kura saņēma balvu kā labākā otrā plāna aktrise par lomām izrādēs "Šis bērns", "Raiņa sapņi", "Šengenas zonas spožums un posts". Viņas īpašais uzplaukums ir tieši pēdējos gados jau cienījamas dāmas statusā. Viņai noteikti nedraud "balvu lamatas". Tāpat kā gada aktrisei Baibai Brokai par Aspazijas lomu izrādē "Aspazija. Personīgi" un lomām izrādēs "Tumsas vara" un "Divpadsmit krēsli". Vienkārši nedraud un viss.

Maija Doveika , saņemot balvu par "Antigoni", saka: "Pēc šīs izrādes jūs nekļūsiet labākie. Jūs kļūsiet neglītāki. Un pēc tam skaistāki."

"Spēlmaņu nakts" ir beigusies, balvas sadalītas, balle izballēta, un atkal un atkal no jauna kāds režisors kopā ar aktieriem, scenogrāfu, kostīmu mākslinieku, komponistu, kustību mākslinieku, vārdu sakot, kopā ar radošo komandu sāks atkal visu no jauna. Radīs jaunu Visumu ar vārdiem, kustībām, skaņām un telpu. Un mēs uzticēsimies un skatīsimies, ļausim, lai mūs ved, lai izklaidē, lai saraudina, lai padara gudrākus, skaistākus, neglītākus, laimīgākus vai kā citādi jutīgākus. Būs jaunas izrādes. Jaunas balvas. Un jaunas lamatas. Kaut izdotos neiekrist tajās, bet strādāt!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti