Ingvilda Strautmane: Atvērtā sestdiena muzejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tu ieej muzejā, kuram baltas un tukšas sienas. Tu ieej muzejā, kur tikai vietām ar celtniecības līmlentu iezīmēta vieta, kur nākotnē būs Džemmas Skulmes vai kāda cita mākslinieka darbi. Tu uzkāp bēniņos. Tu nokāp zemzemē, kur divi stāvi zem zemes, arī jaunā izstāžu zāle. Un tu vari tikai iedomāties, kāds Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) būs tad, kad būs iekārtota ekspozīcija. Tu vari tikai izfantazēt muzeju atvērto durvju dienās vēl līdz 16.decembrim. Tad sāksies lielie muzejnieku darbi ekspozīcijas iekārtošanā.

Māksla vēl "nav pie sienām". Māksla vēl gaida. Un muzeja sienas gaida. "Vilhelms Neimanis tiekas ar 21.gadsimtu," tā saka mākslas zinātniece Ginta Gerharde-Upeniece.

Ideja par 1905.gadu ēku transformējusies par modernu 21.gadsimta muzeju, un muzejā arī ir atrodama fiziska  pāreja no vēsturiskās ēkas uz moderno izstāžu zāli. Kāds fragments no vēstures - LNNM ēka ir pirmā Baltijā celtā ēka īpaši muzeja vajadzībām. Tā būvēta no 1903. līdz 1905.gadam pēc arhitekta un mākslas vēsturnieka Vilhelma Neimaņa projekta. Ēka ir eklektisma stila paraugs.

Vilhelms Neimanis bija arī pirmais muzeja direktors, bet jau 1929.gadā toreizējais muzeja direktors Vilhelms Purvītis rakstīja Rīgas domei, ka nepieciešams muzeju paplašināt, viņš to atgādināja arī 1938.gadā, taču dome šo priekšlikumu noraidīja projekta sarežģītības dēļ. Tikai 2011.gadā Rīgas dome pieņēma lēmumu ēku rekonstruēt un paplašināt. Pārbūves projektu konkursā uzvarēja lietuviešu "Processoffice" arhitekta Vītauta Biekšas vadībā.

2013.gada 11.februārī bija vēsturiska diena, tad muzejs pēdējo dienu pirms rekonstrukcijas bija atvērts apmeklētājiem, tagad - 2015.gada 12.decembrī muzeja ēka tiek atvērta pēc rekonstrukcijas un paplašināšanas. Latvijas Radio ir bijis klāt gan atvadoties, gan atgriežoties, un būsim klāt, kad tiks atvērta muzeja ekspozīcija.

Kas būs no jauna? Otrais stāvs būs veltīts Latvijas 20.gadsimta otrās puses mākslai (pēc kara), kas līdz šim nebija izstādīta. Mākslas zinātniece Elita Ansone saka, ka ir diezgan grūti izvēlēties no plašā šī laika mākslas darbu klāsta. Piemēram, kuru no daudzajiem labajiem Borisiem Bērziņiem. Laikam jau būs tikai divi viņa darbi. Un ko skatītāji teiks par 20.gadsimta 90.gadu trakajām instalācijām - arī tās būs izstādītas. Lai dažādotu priekšstatu par pagājušā gadsimta otrās puses mākslas ainu, nolemts apmēram desmit procentus no ekspozīcijas katru gadu mainīt.

No nākamā gada 4.maija, kad muzeju plānots atvērts, būs atvērta Miervalža Poļa izstāde, tad Jaņa Rozentāla jubilejas izstāde, nākamā gada beigās - Jura Dimitera izstāde.

Apmeklētājiem būs pieejama muzeja bibliotēka, kuras interjers atjaunots kā 1905.gadā, tikai lustra no vēlākiem gadiem. No jauna ir kafejnīca un izglītībai paredzētās telpas (varbūt kādam jaunajam māksliniekam būs nevaldāma iedvesma zīmēt arī uz baltajām sienām?!). No jauna ir jumta terase, kura būs atvērta labos laika apstākļos. No jauna ir iespēja redzēt muzeja krājumu - sirreāla sajūta, ka cauri izgaismotiem stikliem redzami bīdāmie gleznu rāmji. Pagaidām - bez gleznām.

Līdz 16.decembrim LNMM galvenā ēka ir atvērta apmeklētājiem - sarunām ar restauratoriem un muzejniekiem. Ekskursijām. Fantāzijām. Gaidām 4.maiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti