Inga Šņore: «Panorāmā» viens nekad nav viens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

 

Pat ja jums šķiet, ka ekrānā redzat vienu cilvēku, ziniet – viņš tur nekad nav viens. Apkārt un blakus viņam stāv, sēž, pogā, filmē, skaņo, gaismo un, vārdu sakot, – „Panorāmā” viens nekad nav viens. Televīzija ir komandas darba meistarstiķis. Un es uzdrošināšos apgalvot, ka „Panorāmā” to var iemācīties (protams, ja vien to vēlas).

Labvakar „Panorāmas” laikā! Jau 55 gadus, ik vakaru visā Latvijā. Raidījuma vadītāji ir tie, ar kuriem skatītāji asociē visu ziņu saturu kopumā. Tādēļ daudzi uz jautājumu, kas strādā „Panorāmā”, neminstinoties atbildēs Sandra Zviedre, Jānis Geste vai Laura Vonda. Bet aiz viņiem stāv pamatīga komanda. Un ne tikai žurnālisti, kuri redzami ikvakara sižetos. Lai gan vārdā nosaukt visus var izrādīties mazlietiņ sarežģīti (tāpēc nesaukšu nevienu), tomēr gribu pieminēt tos, kurus redz reti vai tikpat kā nekad, bet no kuru darba bieži vien atkarīga liela daļa no redzamā rezultāta.

Ir dažādi teicieni, kurus attiecina uz komandas darbu, piemēram, ķēde ir tik stipra, kā tās vājākais posms, vai - viens nav karotājs. Uz „Panorāmu” vispirms var attiecināt to otro. Kad pirms desmit gadiem pārnācu no ziņu aģentūras uz darbu Latvijas Televīzijā, biju pieradusi, ka esmu karotāja arī viena un ka darba rezultāts vispirms ir atkarīgs no manis pašas. Darbs Ziņu dienestā bija jauns izaicinājums strādāt komandā un joprojām, katru dienu, atgādina – viens patiešām nav karotājs.

Krīzes situācijās, piemēram, piedzīvojot divu banku krahus dažu pēdējo gadu laikā, arī vēlēšanu maratonos, faktiski visi „Panorāmā” strādājošie cilvēki ir darījuši visu iespējamo, lai tas, kas ir redzams ēterā, būtu iespējami pilnīgs. Katra maza atnesta informācijas drumsliņa var izrādīties trūkstošais gabaliņš tajā puzlē, ko tobrīd tiešajā ēterā mēģina salikt raidījuma vadītājs. Redaktoru, režisoru, operatoru, videoinženieru un autovadītāju un daudzu citu nopelni paliek aiz kadra.

Pie sienas ir balta tāfele, kurā sarakstītas filmēšanas grupas, kas strādā konkrētajā dienā. Bet lielā plāna neredzamā puse ir lieliska administratore, kura saliek kopā vajadzīgo ar vēlamo un vēlamo ar iespējamo. Kā viņai tas izdodas, ir ko brīnīties. Baltā tāfele, kur redzams, kurš, ar ko un cikos brauc, dažreiz pret vakaru izskatās kā džungļi, kuros orientēties spēj vairs tikai īpaši pietuvinātas personas. Kā, piemēram, atbildīgais redaktors jeb producents, kuram savukārt ir dotas tiesības izrīkot gandrīz visus. Un viņa īpašā kvalitāte ir spēja nojaust, kā tas viss kopā izskatīsies pulksten pusdeviņos vakarā.

Pavisam īpaši ir operatori. Viņus pašus var redzēt reti, bet katru dienu, skatoties ziņas, jūs notikumus redzat ar „Panorāmas” operatoru acīm. Viņu acis ir patiešām īpašas. Ne reizi vien gadījies, ka, noskatoties safilmēto, iespējams ieraudzīt ko tādu, ko pašam nav izdevies. Skaistākās reportāžas ir tās, kur operators ir aizrāvies ar darbu un izveidojis savu video stāstu. Žurnālistam dažreiz atliek tajā visā vien salikt pieturzīmes.

Tūlīt sāksies! Ja kāds izskrien pagalmā ar šādiem vārdiem, ir pilnīgi skaidrs, ka no autovadītāja tiek gaidīts labākais brauciens, ko viņš spēj dot. Pilsētā pareizi izvēlēta taktika reizēm spēj paveikt brīnumus. Un paspēt būt īstajā vietā, īstajā laikā. Es nezinu, no kā tas rodas, bet daudzi šoferi ir tādi omulīgi tipiņi ar labu devu ironijas, un braukšana kopā ar viņiem sagādā mirkli atslodzes pirms kārtējā nopietnā uzdevuma. Un viņus nekad nebiedē braukšana nepiemērotos laika apstākļos.

Bet vakarpusē žurnālisti cīnās ne par slavu un ne par tikšanu uz intervijām, bet gan par vietu pie videoinženiera. Jo tuvāk ēteram, jo lielāka konkurence. Šie puiši ne tikai zina un prot, kā salikt kopā žurnālista un operatora darbu vienā sižetā, dažās digitālās minūtēs, bet arī to, ko nozīmē, ja līdz ēteram palikušas pavisam reālas, bet vairs tikai divas minūtes. Ātrums, kādā viņi spēlē uz montāžas ierīcēm, varētu uzrunāt katru klavierspēles cienītāju.

Skrieeeeeeeeen! Tūlīt būs tavējais! Jā, dažreiz žurnālistam atliek apgūt sprintera prasmes, lai laikus nonāktu līdz studijai, no kuras iet gaisā „Panorāma”. Un tur patiešām ir vieta, kur visi satiekas. Daži, atstājot sagatavoto sižetu, citi – strādā tieši tam brīdim, kuru jūs, skatītāji, redzat. Vienā laikā, vienā ritmā - raidījuma vadītājs, režisors, skaņu inženieris un daudzi, daudzi citi. Un jūs – tūkstošiem skatītāju. Stabili jau 55 gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti