Ilze Nagla: Kā dažs latvietis apliecina patriotismu Briselē jeb īss ievads liekulības mācībā

Ne vienmēr ir prieks uzzināt kaut ko jaunu. Tā es šoruden pavisam nejauši atklāju, ka daudz kas Briselē tiek mērīts pēc tā, kā tas patiks latviešiem Latvijā, ja viņi to uzzinās.

Mans sižets par to, ka Briselē šoruden neizdevās izveidot latviešu plūsmu Eiropas skolā (lielākai daļai citu Eiropas tautu tāda ir, ieskaitot igauņus un lietuviešus), izraisīja divas vētras. Vienu Latvijā – par nepatriotiskajiem Briseles ierēdņiem, kas negrib savu bērnus sūtīt mācīties latviešu valodā. Otra vētra notika Briselē – latviešu bērnu vecāki, izlasījuši interneta portālos pārmetumus par patriotisma trūkumu, cēlās kaujai.

Jo, kā vēsta sen zināma patiesība – ja tev nepatīk ziņa, tad ērtākais risinājums – nogalināt ziņnesi. Šajā gadījumā mani.  

Bet nu beidzot pie faktiem. Divi aizvainotie Briseles latviešu bērnu vecāki – Eiroparlamenta deputāta Roberta Zīles palīdze Guna Zaķe-Baltā un Eiropas Komisijas ģenerāldirektorāta jurists Agnis Sauka  – pusotru nedēļu pēc sižeta uzrakstīja garu emociju pārpilnu rakstu, kurā sižeta veidotājam (man) pārmesta tendenciozitāte, faktu sagrozīšana un tostarp arī  Latvijas sabiedrības šķelšana.

Abi ir nopietnu institūciju pārstāvji, tāpēc lasīju viņu vēstuli ar bažām – varbūt tiešām būšu sajaukusi kādus faktus. Taču izrādās, ka galvenās iebildes ir par ko citu – “Panorāmas” sižets izraisījis “pārmetošus un sliktākajā gadījumā nievājošus izteikumus arī no paziņām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem Latvijā, kuri seko LTV reportāžām no Briseles” un “daudziem šeit dzīvojošajiem latviešu bērnu vecākiem šī bija kā auksta ūdens šalts, jo šis "Panorāmas" sižets Briseles latviešus portretēja kā savas kultūras un valodas noliedzējus”. Lasīt vēstuli, kurā viens no autoriem ir jurists Eiropas Komisijā ar izcilu izglītību, bez faktoloģiskas argumentācijas bija visai neparasti. Bet arī saprotami – jo tādi pārmetumi vai apgalvojumi sižetā vispār neizskanēja!

Protams, nepilnu četru minūšu garajā sižetā nav pieminēti visi 1000 iemesli, kādēļ šoruden uz latviešu plūsmu Eiropas skolā netika pieteikts pietiekams bērnu skaits, bet tikai daži –  lielais attālums līdz jaunajai skolai un bažas par apvienotajām klasēm. Starp pieciem intervētajiem sižetā ir gan  bērna vecāks, kas priecīgs, ka latviešu plūsma nav izdevusies, gan vecāks, kas ar to nav apmierināts, gan arī vēstules autore Guna Zaķe-Baltā.

Un te sākas īsts liekulības stāsts.

Vairāki no sižetā intervētajiem latviešiem pēkšņi izlikās pavisam aizmirsuši, tieši ko viņi paši intervijās teikuši. Un tikai tāpēc, ka draugiem, paziņām Latvijā viņu teiktais nav paticis.

Minēšu dažus piemērus.

Dažs (pat kameras priekšā) atzīst – ka ir itin priecīgs, ka latviešu plūsma nav izveidojusies, jo tagad bērni iegūs izglītību angļu valodā un būs konkurētspējīgāki pasaules tirgū.

Bet brīdī, kad tas izskan ēterā, kažoks tiek mests uz otru pusi, jo

tik ļoti gribas būt patriotiski pareizam, bet paša teiktais izklausījies kaut kā ne tā...

Vēstules autori šo Briseles latviešu vecāka viedokli izliekas nepamanot. It kā tas nemaz nebūtu izskanējis. Kāpēc? Tāpat izliekas nepamanot pašas vēstules autores Gunas Zaķes-Baltās pieminēto pirms vairākiem gadiem veikto vecāku aptauju - 98% vecāku dažādu iemeslu dēļ esot bijuši pret latviešu plūsmu.

Viņa gan otrajā vēstulē (jā, jā, tapusi arī otra vēstule ar vainīgo meklēšanu) sakās nezinot, kā es pie šīs aptaujas datiem esmu tikusi, lai gan informācijas avots ir viņa pati.

Guna Zaķe-Baltā ir palīdze Eiroparlamenta deputātam no Nacionālās apvienības – Robertam Zīlem, kas nozīmē, ka zināms nacionālisms būtu piedienīgs viņas amatam. Tāpēc it īpaši pārsteidza viņas teiktais intervijā (tas netika iekļauts sižetā ierobežotā laika dēļ), kas liek domāt, ka latviešu plūsma būtu tikai “īpašajiem” bērniem, nevis normāliem, talantīgiem latviešiem:

“Es uzskatu, ka tā apmācība latviešu valodā ir tiešām vienreizēja iespēja bērniem, kuriem varbūt ir grūtāk integrēties franču vidē, kuri līdz četriem gadiem dzīvo mājās... dažādi tie iemesli, kāpēc vecāks izvēlās vienu vai otru variantu. Respektīvi, tik, cik vecāku, tik arī argumentu par konkrēto bērnu, jo katrs bērns jau arī ir savādāks – vienā ģimenē var būt dažādi bērni: vienam piemērota franču plūsma, vienam latviešu plūsma.”

Kā var būt tā, ka daži Briseles latvieši tik ātri aizmirst, ko paši ir teikuši par latviešu plūsmas izveidi Eiropas skolā? Vai tāpēc, ka tagad kaunas par saviem vārdiem?

Tieši tāpēc vēstules autori uzsākuši raganu medības, un starp jaunajiem vainīgajiem tagad atrasts Eiropas skolas ilggadējais direktora vietnieks Havjērs Arnedo (tas ir jaunums no Gunas Zaķes-Baltās otrās vēstules Latvijas Televīzijai). Arnedo kungs, lūk, esot atļāvies izteikties par skolēnu identitātes jautājumiem, un tas esot ārpus viņa pilnvarām.

Video angļu valodā:

Acīmredzot vēstules autore, kas ir demokrātijas “sirds” – Eiropas Parlamenta darbiniece, reālajā dzīvē nebūt neuzgavilē viedokļu daudzveidībai. 

Visticamāk, nākamais, kas nonāks raganu medību vainīgo sarakstā, būs sižetā intervētais Eiropas skolu Ģenerālsekretariāta jaunais vadītājs. Jo arī viņš uzdrošinājās paust atšķirīgu viedokli no vēstules autores Gunas Zaķes-Baltās, norādot uz viņas maldīgu apgalvojumu, ka pēc 5.klases latviešu plūsmas bērniem būs jāiet atpakaļ franču vai angļu plūsmās.

Video angļu valodā:

Protams, nepilnās četrās sižeta minūtēs nav iespējams izstāstīt par visiem Briseles latviešu bērnu deju un dziesmu pulciņiem latvietības uzturēšanai un visas detaļas par latviešu plūsmas veidošanās peripetijām. Pat ja saliktie akcenti atšķiras no tiem, kādus būtu vēlējušies daži Briseles latvieši, tas nemaina lietas būtību.

Ātrums, ar kādu daži cilvēki aizmirst pašu teiktu, ir pārsteidzošs. Pat intervējot politiķus pirms un pēc vēlēšanām, tik iespaidīgi piemēri nav redzēti. Politiķu centienus iztapt vēlētājam vēl varētu saprast, bet kas uz tādu liekulību mudinājis te dažus Briselē? Kāpēc trūkst drosmes uzņemties atbildību par saviem izteikumiem vai lēmumiem – pat ja tie ir nepopulāri?

Ja kāds negrib vai negribēja savu bērnu sūtīt latviešu plūsmā (lai kādi būtu iemesli – pārāk tālu no rīta jāved, nav siltu pusdienu vai ir vēlme pēc izglītības ar francisku piesitienu), tad tā ir viņa/viņas izvēle.

Kāpēc latvietim tik ļoti jākaunas par savu izvēli, ja tai neuzgavilē pilnīgi visi Latvijas iedzīvotāji?

Varbūt tieši šis ir īstais patriotisma trūkums – kaunēties par saviem vārdiem, par savu izvēli un mest kažoku uz otru pusi?

Sižets, kas sacēla vētru “Briselē nevēlas mācības tikai latviešu valodā”, LTV Panorāma, 19.18.2016. 

177 komentāri
Jens Z
Skaidri redzams, ka taisnība žurnālistei, nevis Briseles ierēdņiem, no kuŗiem dažus agrāk satikt man ir bijis tas apšaubāmais gods.
To OMG jeb Travolta
Pirmais bērniņš ir pirmais bērniņš. Viņam gribas to labāko. Bet tā kā tev pašai salīdzinoši drīz jābrauc atpakaļ uz LV, tad nav ko citiem, kas uz palikšanu, dzīvi bojāt. Jaunības maksimālisms jau ir laba lieta, bet spēja domāt un redzēt nākotni, pavisam cita. Ja Tev svarīga savā bērna izglītošana latviešu valodā, tad brauc uz Latviju. Tur tāpat latviskā vidē ir labāka nekā Briselē. Te taisās viena ES aģentūra atvērties. Algas koeficients gan ir tikai 67%, bet ne jau algas dēļ Tu esi Briselē, vai ne? Tev taču nav par katru cenu jādzīvo ārpus Latvijas. Dzīvo šeit pat Latvijā.
Travoltam -
Viena "gudra" reforma liek apšaubīt nākamo. Vistiešākais sakars, kas norāda uz IzM "spēju pieņemt pareizos lēmumus".
To EE2
Jā, Briselē agri sākas skolas gaitas,kā redzam, sekmīgi. Lv vecāki gan uz ko tādu neparakstītos, bet empātijas pret citiem nekādas. Man viss labi, paldies par rūpēm. Plānoju LV kādā bērnu namā savu darba spēku ziedot, bez algas. Es nespēju paciest nepatiesību. Un man nav vienalga. Tāpēc muti tik viegli man neaiztaisīsi.
Ta jau ir,
savu mulkibu neredzam, tik cilvecigi, katrs pats sev tas gudrakais! Turpinam tik skriet ar pieri siena un pietureties spitigi pie sava viedokla, kads labs sizetins sanacis, nemeginot iedzilinaties un saprast problemu..
Travolta
Briselē skolas gaitas sākas visiem vienādi agri, neatkarīgi no skolas vai plūsmas. Muti nevienam aiztaisīt nevaru un arī negribu. Katram jāļauj savu muļķību publiski izradīt. Bet par bērnu namu izsaku uzslavu, vismaz viens labs darbs būs mūžā izdarīts!
Travolta
Skolotāju algu reformu lieciet mierā un tirdziņu arī. Tur nav nekāda sakara ar šo tēmu, un nav ko pied***st komentārus ar spamu.
Travoltai
Sūti savu sīci pie mums uz internatskoku. Būs latviskā vidē 24/7 Izaudzinasim Tev taču tur Briselē vairs nav daudz palicis.drix jau brauksi mājas taču, vai ne?
Caureja
Tev ir caureja. Brauc pie mums uz Latviju. Ne ciet sāpi svešzemju mājas.
Travolta
Nav ko gvelzt stulbības. Plūsma bija paredzēta, jo ministrija un skola uzskatīja, ka latviešu bērnu skaits tajā vecuma grupā ir pietiekams. Beigās sanāca savādāk, jo "patriotiskie vecāki" izlēma bērnus tur nesūtīt, jo lūk "bērniem ar vidējo izglītību latviešu valodā" Briselē nebūšot ko darīt. Žēl igauņu un lietuviešu, kuri līdz tam neaizdomājās. Arī somi un zviedri tādi nesaprašas...
ZYX
Mazajām valstīm bērnu skaits NAV pietiekams,to arī pierāda igauni- 5 bērni! TRAVOLTA,kur ir tie statistikas dati,kas liecina,ka latviešu bērnu skaits ir pietiekošs? Vai sižetā parādītie skolinas bērni,kur Ilze Nagla nepareizi apgalvo,ka visi rādītie teorētiski var iet plūsmā? Arī manējais drīz būs attiecīgajā vecumā,bet ir bilingvāls ar citu dominējošo valodu. Sižetā rādītie bērni tikai daži nav bilingvāli vai nerotē prom uz Latviju, vai nav brālis/māsa Voluves skolēnam. Tas arī apliecina,ka nav pietiekams bērnu skaits.
Travolta
Nesapratu par to siera rituli. Vai bija kas stiprāks uzpīpēts nakts vidū? Bērnu skaits teorētiski plūsmai ir pietiekams, bet praktiski bērnu nav, jo vecāki savus bērnus tur neliek. Vai tas tiešām nav saprotams?
Tad reku
Tad reku tas siera ritulis aprakts. Ilze uzreiz parakstījās uz reportāžu vai kā draudzene būdama drusku palauzas. Varēji jau pati kameras priekšā runāt nevis to savu vīreli pastum tik. Būtu vairāk nacionālo ekspertu no LV, ka tas ir EE, LT, SE tad plūsma sanāktu. Ko ierēdņa bērns ar vidējo izglītību darīs Briselē. Ko OMG vai Travolta?
Opcijas
lūk "bērniem ar vidējo izglītību latviešu valodā .......- a kādas ir tas pozitīvas opcijas latviešu vidējās izglītības opcijas Briselē
Travoltam -
Pasarg Dies, es un spriest IzM vietā..?! IzM līdz šim ir izcēlusies ar saviem "pārdomātajiem" lēmumiem, reformām.. Arī LV vecāki ir "pārlaimīgi" - nu tik mācīsimies no 6 gadu vecuma, nu tik pagarināsim mācību gadu..?! Ah, nemaz nepieminēsim sāpīgo tēmu par skolotāju atalgojuma reformu! Žēl pedagogus no visas sirds!
Ee2
Bet Briselē taču no 6 gadi iet skolā un no 4 sagatavošana Kā Tu to vari paciest. Brauc uz mājām. Skolu un bērnudārzu ka arī zemas algas pie meklēsim. Galvenais, lai sirds nesāp
Un vai Tu šodien kaut ko EEBII
Organizetaja Zsvetku tirdzina nopirki? Saziedotie lidzekli tiks sutiti SOS bernu ciematiem LV. Tie pasi "liekuligie" vecaki kopa ar berniem bija sarupejusi daudz dazadas interesantas lietas un gardumus, domajot par berniem Latvija.
Nosauc konkrētus ciparus
citādi visu laiku pa tukšo vien runā..
Travolta
Liekat Ilzei mieru! Viņa tīri objektīvi pasniedza visu kā ir. Tagad daži briselieši jūtas baigi aizskarti - man taču bērns smuki danco un dzied, un saulītes zīmē. Bet stāsts ir par to, ka tika atvērta latviešu plūsma skolā, bet latvieši (kuru bērns bija attiecīgajā vecumā) atteicās savus bērnus tur likt. Vienam galvā murgainas sazvērestības teorijas, citam nepatīk, ka līdz skolai nevar kājām aiziet, vēl kāds domā, ka viņa bērniem latviešu valodu arī nevajag. Tādi tie urrā patrioti, kas patiesībā Briselē tikuši tikai pateicoties savai tautībai un valodai!
ZYX
Cik gan objektīvs ir sižets, ja tieši tas, ka iespēja bija TIKAI bērniem,kuri ir attiecīgajā vecumā-4,5,6 gadi, netika pateikts! Tieši tas jau ir objektīvs vecāku sašutuma iemesls,sižets rāda visus briseles vecākus, lai gan iespēja bija TIKAI dažiem. Kas tur ir objektīvs? kur sižetā ir minēts tas, ko TRAVOLTA precīzi saproti un mini iekavās? Lūk,lūk, arī pats, aizstāvot objektīvo sižetu, atklāj tā būtiskāko NEOBJEKTIVITĀTI.
Travoltam
Tu taču varēji piemaksāt par tukšajām vietām un plūsma būtu. Nevajag zmogoties. Ja pašam naudas žēl un gribas visu pa velti, tad tā sanāk. Mācies sarunāt, atrast kompromisu un ne viss ar visiem salekties. Kas Tev liedz pašam vakarā sēdēt un spēlēties ar bērnu, lasīt grāmatas LV valodā un ne viss aliņu vai vīnu dzert . FB jau ar labu laiku pavadi.
Tik tak
Apgrieztā spoguļvalsts . Latvijā visi kā traki pērk BMW, Volvo un citus dārgus auto. Par skolu - kāda ir tāda ir. Briselē ir vairāk uz bērnu izglītību orientēti. Jautājums pat ir - vai latviešu plūsma izglītības kvalitātes ziņā spētu konkurēt ar EN, DE vai FR, kur sistēma ir jau gadiem pārbaudīta. Un ko Tu darīsi ar vidējo izglītību latviešu valodā Briselē. Tu jau konkuresi ar EN, DE un FR. Tie, kuri paliek Briselē ir viens mērķis, islacigajiem LV cits. Tāpēc jau visi nav jābāž viena maisā. ! Ir taču tālmācības interneta progas.
R
Ja būtu bērnu skaits pietiekams, tad būtu atvērta un eksistētu
Travolta
Ne tev par to spriest. IzM un skola uzskatīja, ka skaits pietiekams. Cik tad līdzekļus pati esi no savas algas kaut kam ziedojusi?
No pāris bērniem
Švaka plūsma sanāktu.. Plūsma jātaisa,ja ir pietiekošs skolēnu skaits. Tad jau labāk tos līdzekłus saziedot bērnu namiem Latvijā..
Snigs
Cien. Ilze Nagla! Vai jums tiešām ir tik limitētas prāta spējas, vai arī šis ir pasūtījuma sižets kā sarīdīt latviešus pret latviešiem?
Žurnālistei jāuzņemas atbildība -
Sižets visu vainu noveļ tikai uz vecākiem, tas ir pilnīgs absurds! Var piekrist, ka šis ir aktuāls jautājums, kas jārisina, bet nevajag visā vainot vecākus! Kāpēc plūsma netika atvērta uz prezidentūras laiku, kad bija potenciāli vislielākais skolēnu skaits? Kāds uz doto brīdi precīzi ir bērnu skaits attiecīgajā vecumā un kuriem māsas, brāļi nemācās Voluvē? Kāpēc IZM pārstāvji nepiedalījās sižetā, ir daudz neatbildētu jautājumu, bet žurnāliste tik ar pirkstu norāda uz vecākiem. Ir tikai saprotams, ka vecāki reaģē.. Kāpēc tiek parādīti vieni, bet noklusēti citi fakti? Kāpēc skatītājam tiek dota gatava atbilde, neļaujot viņam pašam izdarīt secinājumus? Kāpēc bija vēl jāveido raksts ar klajiem apvainojumiem? Tas jau ir cieņu aizskaroši, bet, galvenais, pati žurnāliste ir nolaidusies zemāk par zemu.. Komentāri norāda, ka panāktais efekts ir destruktīvs un graujošs. Kam tas ir izdevīgi?
Margarēta
Kam tas ir izdevīgi? Meklējiet atbildes Naglas karjerā, CV un salieciet to kopā ar pašvaldību vēlēšanām, kas ir jau pavisam tuvu, un nākamajām Saeimas vēlēšanām, kas arī vairs nav tālu. Žurnāliste, piesegusies ar preses pārstāvju neatkarīguma vīģes lapu, patiesībā ir iesaistījusies priekšvēlēšanu kampaņā. Viens gan man nav skaidrs. Naglas CV ir uzrādīta arī iegūta izglītība Lielbritānijā (Birmingemā). Kā tas nāk, ka cilvēks, kas it kā ir studējis Lielbritānijā, nav apguvis kaut cik elementāru angļu valodas gramatiku. Pat ne tik daudz, ka aiz if un when nekad nelieto nākotnes formu... Latvijas iedzīvotāju informētība par ES un tās politiku ir zema. To pierāda arī dažādas aptaujas. BET kā var būt augsta, ja galvenais korespondents ES ir Nagla, kas nespēj pati uztvert informāciju? Vai tiešām Latvijā tik švaki ar cilvēkresursiem, ka tiešām, tiešām nav neviena kaut cik sakarīga un talantīga žurnālista, ko nosūtīt uz Briseli?
Oho!
Nezināju, ka Gunai tāda vara?! Līdz šim domāju, ka plūsmas izveide ir skolas vadības, LV valdības un IzM kompetencē..
XYZ
Organizēja krusta karus pret latviešu plūsmu un kūdīja vecākus.
XYZ
Patiesībā, tas, kas notika ar latviešu plūsmu, ir kauns. To visu putru ievārīja neadekvātā Zaķe.
ZYX
Situācija bija tieši pretēja, brīdi kad ne skola,ne ministrija nesniedza nekādu informāciju jaunajiem vecākiem,Guna saorganizēja tikšanos,kur absolūti objektīvi izklāstīja kas un kā un arī vēlāk neliedza palīdzību. Nevienā brīdī nebija negatīva attieksme. Bijām ap 10 vecāki, kur visi tie,kam bija attiecīgā gada bērni, arī pieteicās. Visu putru ievārīja tas ārprāta birokrātiski haotisksais process un tajā novelt vainu uz vecākiem vai Gunu, ir vairāk nekā neobjektīvi. Sižets nebija informatīvs un šis raksts ir jau godu aizskarošs. Skumīgi par Latvijas žurnālistikas līmeni.
Dž.N.
XYZ, tā nav tasnība. Vienkārši meli. Guna va būt emocionāla un ar savu viedokli, bet šis ir vnk. meli.
XYZ
Briselē
1
Ar latviešu plūsmu krievu skolās Latvijā?
Briseles Ēdiens
Man iztrūkst tikai viens aspekts - ko tādu dabūja apēst talantīgā autore pēc šī sižeta parādīšanās ēterā, kas izraisīja šādu spazmainu rakstu? Gribu zināt vai tā ir reakcija uz Briseles kāposta nepanesamibu? Daudz gāzu vēdera vai tikai šķidrais? Jā, ja jāturas pie poda, lai nelidotu kosmosa, tad tas nav labi. To sauc par žurnālistikas diareju. Pirms šitā garadarbu Ilzukam vajadzēja labu devu oglītes ieēst, lai nesmukums ceļā no wc uz istabu nesanāk. Tagad viss smird un tieši Ilzes nesmukums ir pieejams visiem. Un tas, tas vēdera saturs par mūsu nodokļu maksātāju naudu. Lūdzu skatāmies ko ēdam. Žurnālista diēta ar Beļģijā ir jāievēro ne tikai domās, bet arī darbos.
Dž.N.
Lūdzu, mēģiniet nepiemēroties piezemētam stilam! I.N. Jau ir nolaidusi latiņu gana zemu, vēl zemāk nudien nevajag.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti