Sirmais. Kulta ēdieni

Sirmais. Kulta ēdieni. 6. sezona

Sirmais. Kulta ēdieni

Kulta ēdieni. Ukraina 2. sērija

Kulta ēdieni. Ukraina 1. sērija

Ilze Lasmane-Brože: Gara spēks ukraiņiem ir vēl vairāk stiprinājies un šobrīd neizsakāmi jaudīgi kalpo kā mobilizēšanās faktors

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

2014. gada vasarā raidījuma “Sirmais. Kulta ēdieni” komanda devās uz Ukrainu filmēt stāstu par kulta zupu boršču. “Neviens no mums līdz tam Ukrainā nebija bijis un neko daudz par Ukrainu, kā arī tās cilvēkiem nezināja. Kad izbraucām, zinājām vien to, ka Kremļa “zaļie vīriņi” ir brutāli iebrukuši Doņeckas un Luhanskas apgabalā. Un mums bija mazliet bail. Tomēr mēs braucām – lai izgaršotu Ukrainu, lai sastaptu turienes cilvēkus, lai sajustu Ukrainas kultūru, dzīvesstilu un tradīcijas,” teic raidījuma producente un režisore Ilze Lasmane-Brože.

“Principā kulta ēdieniem katrai valstij un ēdieniem bija plānota viena sērija, bet tolaik, reaģējot uz 2014. gada murgainajiem notikumiem, nolēmām, pagarināt materiālu, lai atklātu šīs zemes kultūras vērienu, tāpēc mēs uztaisījām veselu 6 raidījumu ciklu. Tikām pie sešām bagātīgām sērijām “Kulta ēdieni. Ukraina” – 1. sērija “Vareņiki un borščs”; 2. sērija “Ganu siers”; 3. sērija “Gucuļu maltīte”; 4. sērija “Restorāni”; 5. sērija “Nostalģija”; 6. sērija “Kāzas”.”

Kulināri kulturālā ceļojuma laikā raidījuma komanda izbraukāja dažas Ukrainas pilsētas un paviesojās vairākos ciemos. “Filmējot raidījumu Kijivā, nopriecājāmies par to, cik ukraiņu šefpavāri eleganti transformē padomju laiku ēdienu receptes, vēršot tās izsmalcinātā savas pilsētas garšu zīmolā. Mums bija iespēja baudīt gan tradicionālo Kijivas torti, kas pirkta firmas veikalā, gan izsmalcinātu restorāna versiju, kurā iestrādāts Kijivas simbola – kastaņa – sīrups. Kijivas kotletes stāstu arī izzinājām.” 

“Un vēl mums bija iespēja piedalīties īstās ukraiņu kāzās, kur mūs laipni ieaicināja Marta un viņas ģimene. Ļvivā izlaidām zigzagu pa dulliem konceptrestorāniem, kur godā tika celts gan dzēriens ar nosaukumu "petroleja", gan īstenais ukraiņu kulta ēdiens – speķis. Ļvivā bija iespēja baudīt arī patiesi dzīva, piesātināta un autentiska tirgus atmosfēru, kur radās sajūta, ka katrs tirgotājs ir tavs labākais draugs. Ternopiļas konceptrestorānā ieguvām viena veida boršča recepti, Klevaņā – citu un Karpatu kalnos pie gucuļiem – atkal pavisam atšķirīgu boršča stāstu. Svaigu gaisu un ne ar ko nesalīdzināmu brīvību baudījām Karpatu kalnos pie ganiem, kas kūpina izcilu sieru budzu, no kā pēcāk darina brinzu.”

“Ceļojums pēc Ukrainas kulta ēdienu garšām mūs pabaroja visos aspektos. Tik daudz dvēseliska siltuma, patiesas laipnības, cienījamas pašapziņas un brīvdomīgas nepakļāvības piedzīvot nenākas bieži,” norāda Ilze.

 

Rezultātā tika izveidota viena klasiska “Kulta ēdienu” sērija latviešu valodā par Ukrainas kulta ēdieniem, kā arī sešu sēriju cikls krievu valodā. “Toreiz nolēmām, ka Latvijas krievvalodīgajai sabiedrības daļai ir jāparāda, ka tās ir pilnīgas muļķības, ko Krievijas propagandas kanāli stāsta par Ukrainu, tāpēc devām priekšroku krievu valodai. 2015. gada pavasarī raidījumus varēja noskatīties LTV7.” 

Tagad, veltot raidījumus īpaši Ukrainas atbalstam, visas sešas sērijas ir latviskotas. Tās būs skatāmas divas svētdienas pēc kārtas – gan 20., gan 27. martā – no plkst. 11.00 līdz 12.00 LTV1 un REplay.lv.

“Mēs zinām, cik tur ir silti, jauki un labi cilvēki, cik viņiem ir jaukas mājas un zeme, un cik labi var būt, un tas viss, kas šobrīd notiek, ir ārkārtīgi necilvēcīgi. Jau tolaik, kad viesojāmies Ukrainā, cilvēki, ko sastapām, bija neticami sirsnīgi, pilni ar humoru, dzīvesprieku, un ar ļoti, ļoti taisnu un staltu muguru, kuri zina savu un savas zemes vērtību. Domāju, ka tas tagad viņiem ļoti palīdz. Gara spēks ukraiņiem ir vēl vairāk stiprinājies un šobrīd neizsakāmi jaudīgi kalpo kā mobilizēšanās faktors. Periodiski sazvanāmies ar tiem ukraiņiem, ar kuriem toreiz iepazināmies. Daži ir noskumuši līdz mielēm, daži – nikni līdz ārprātam, citi – ar mierīgu pārliecību, kas viss būs labi. Pilnīgi visi, ko esam satikuši toreiz, ir palikuši šobrīd Ukrainā un gatavi cīnīties un nevienam neatdot savu valsti – savu zemi. Gods pazīt tos cilvēkus. Mums ir jābūt proaktīviem un jāpiedāvā palīdzība brīžos, kad varam būt noderīgi. Visa labā nekad nevar būt par daudz. Par Ukrainu un brīvību visiem!” – Ilze Lasmane-Brože.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti