Ieva Rozentāle: Ņujorkas plosīgā kultūras telpa

Tas ir pilnīgs neprāts - atlidot uz Ņujorku un nepilnas nedēļas laikā mēģināt iespēt to, ko noteikti gribu apskatīt, noklausīties un sagaršot. Sašvīkāta lapa ar daudzkārtējiem labojumiem dienas plānā, MOMa (Mūsdienu mākslas muzejs) ar Bjorkas ekspozīciju laikam izkonkurēs Gugenheima muzeja apskati. Uz Kārnegiholu, iespējams, neiešu, jo Andra Nelsona koncerts tikai nākamnedēļ, bet labāk paspēšu uz izrādi MET operteātrī ar Plasido Domingo. Nē, vēl šaubos, varbūt tomēr uz Brodveju, kur šonedēļ izrādē "The Audience" spēlē pati Helēna Mirena.

Kopš iepriekšējās Ņujorkas vizītes gadu esmu domājusi, ka vajag uz mirkli atkal tikt ārā no mazās Latvijas, lai atdotu sevi šai plosīgajai kultūras telpai, bet tagad, kad esmu te, netieku galā ar savām izvēlēm.

Sākuma realitāte izrādās vēl drūmāka par plānošanu. Ņujorkā ir auksti. Vējains, visu pēcpusdienu lietus. Pilnīgi slapji, taupot naudu, neņemam taksi, lai nokļūtu "Kickstarter" teātrī, kas, izrādās, tālu prom no centra. Viļamies visos gadžetos, kas nerāda īstos ceļus un kopā ar Latvijas Televīzijas operatoru Zigurdu un Latvijas kino zinātnes guru Dairu Āboliņu joņojam kilometrus cauri lietum, peļķēm un pelēkiem atsvešinātu kvartālu koridoriem uz nekurieni. Bils Plimtons. Signe Baumane. Ļoti nāk miegs, kājas slapjas un salst. Tomēr vajag taksi, bet neviens no tiem nevēlas apstāties. Mums visiem skaidrs - ja vispār teātri atradīsim, tāpat jau esam nokavējuši.

Kad beidzot tumsā esam sameklējuši šo tālo vietu, viss jau ir sācies. "Kickstarter" izrādās lielisks, radošs stūrītis, kas, neskatoties uz trako burgeru komercpasauli, kurā mums visiem jaizdzīvo, darbojas uz man pilnīgi nesaprotamiem principiem - cilvēki vienkārši ziedo naudu tā projektiem!

Signe un Bils nemitīgi joko, stāstot par savām animācijām, un samērā neliela interesentu publika ļaujas šai spēlei. Plimtona jaunākā filma "Cheatin" ir vienkārši lieliska. Slapjās kājas vēl īd, bet jau trešajā minūtē nevaru atjēgties no tik tiešiem ritmiskiem sitieniem pa smadzenēm un sirds zonu. Ir neiespējami aprakstīt Plimtona jaunāko animācijas filmu. Tajā sapresētā tempā sekunžu daļās cauri smadzenēm drāžas tūkstošiem pārsteidzošu asociāciju.

Daira Āboliņa un Bils Plimtons (foto: LTV)

Brīžiem nespēju noticēt, ka 68 gadus vecais, sagurušais kungs, kura darba režīms ir trakāks par mūsu skriešanu cauri peļķēm, spēj to radīt. Viņš stāsta, ka skicē vairākus simtus zīmējumu dienā, un filmā tādi ir 40 000! Viņa rokas zīmējumi, kas rada stāstu. Vēlāk tos apstrādā grupa, krāsojot un iekustinot, tomēr visas kompozīcijas, tēlus, to pārveides rada viņš viens pats. Tas taču ir šausmīgi intensīvs darbs, viņam jautā Daira. Nē, tas nav šausmīgi, tas ir patīkami, viņš nopietni atbild, nemaz neslēpjot nogurumu, kas, šķiet, ir pastāvīgs mūsu visu ceļabiedrs. Klausos to visu un domāju, kad viņš guļ?

"Cheatin" ir stāsts par krāpšanu, mīlu, greizsirdību, slepkavību un mūsu steidzīgās ikdienas pārpratumiem. Kā liela mīlestība pārplūst lielā naidā, kā par mata tiesu mēs glābjam viens otru no izkušanas peļķē, kā no visas sirds darām pāri vismīļākajiem cilvēkiem, lai ciestu viņi un, raugoties uz to, arī mēs paši.

Viss, ko Plimtons uzzīmē, ir tik īsts un reizē - tā ir tikai multene, traks pārspīlējums, nereāls temps un blieziens pa smadzeņu visapslēptāko izjūtu apgabaliem. Godīgi sakot, "Greja 50 nokrāsas" ir bērnu spēles salīdzinājumā ar šo Plimtona multeni. Ne par ko citu šodien vairs domāt negribas.

Daira dabū interviju un mazu slavenu Plimtona "nikno sunīti" ar veltījumu (viņš tādu jau vienreiz gan Dairai ir dāvinājis, viesojoties Rīgā pirms apmēram desmit gadiem, bet to mēs viņam, protams, neatgādinām), tad paņemam taksi un kopā ar Plimtonu braucam mājās (uz viesnīcu) vienā mašīnā. Nevienam no mums tad vairs nav spēka runāt. Tikai visi īsi vienojamies, ka diena bijusi gara.

Bila Plimtona veltījums Dairai Āboliņai (foto: LTV)

Pirms miega vien nodomāju, cik neprātīgi jāstrādā, lai te izturētu. Cik daudz sunīšu jāuzzīmē, lai taptu tāda izcila filma, un cik daudz peļķu jāizbrien, lai to ieraudzītu kopā ar ģeniālu meistaru.

Papildus informācija

Bils Plimtons - izcils Amerikas neatkarīgā kino meistars, animators, "Oskara" balvas nominants;

Signe Baumane - latviešu izcelsmes Ņujorkā dzīvojoša animatore;

Daira Āboliņa - kinokritiķe, žurnāliste;

Zigurds Eicēns - Latvijas Televīzijas operators.

Bils Plimtons (no kreisās), Signe Baumane, Daira Āboliņa, Ieva Rozentāle un Zigurds Eicēns (foto: LTV)
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti