Ieva Purniņa: Unikāls Krievijas briljants un pašiem savs daiļslidošanas dimants

Spriedze un satraukums Eiropas čempionātā daiļslidošanā noteikti virmoja, kad dāmām bija jāizcīna pēdējā cīņa, parādot savu labāko sniegumu garajā programmā, savukārt vīriešiem jāapliecina līmenis īsajā programmā, lai 24 labākie varētu sadalīt titulus jau nākamajā dienā. Kontinenta čempiones titulu ieguva ar izcilu slidojumu skatītājus pakļāvusī Jevgēņija Medvedeva, turpretim kungiem Latvijas daiļslidotājs Deniss Vasiļjevs apliecināja nākamās pasaules zvaigznes potenciālu.

Ieva Purniņa ar daiļslidošanu nodarbojās 10 gadu, pagājušās desmitgades sākumā bijusi divkārtēja Latvijas jauniešu čempione, trenējusies arī ASV pie Konstantīna Kostina.

Eiropas čempionāta laikā Ieva raksta blogu lsm.lv, daloties ar saviem iespaidiem.

Garā programma daiļslidotājiem parasti atņem visus pēdējos spēkus, tas ir kā maratons, kur jāparāda pilnīgi viss, uz ko esi spējīgs. Ir vairāk lēcienu, piruešu, ir vairāk laika, bet līdz ar to arī vairāk jāpaspēj, aizpildot visu programmu gan ar emocijām, gan elementiem. Ja īsajā programmā dāmām bija jāizpilda trīs lēcieni, tad garajā jau septiņi, turklāt vienam no tiem jābūt kaskādē, kas sastāv no trīs lēcieniem.

Satraukums slidotājām bija acīmredzami manāms, jo šis  ir tas izšķirošais brīdis, kurā noteiks Eiropā labākās. Pirmo grupu daiļslidotājām pārāk labi neveicās, tika pieļautas visādas mazas kļūdiņas un netika parādīts izcilākais sniegums. Grūti pateikt, vai tā viena diena starp sacensībām bija par daudz un sportistes jau paspēja atslābt, vai tieši par maz un viņas nepaspēja atgūt spēkus pēc īsās programmas.

Tas gan absolūti neietekmēja čempionāta līderes, un par karalieni tika kronēta Jevgēņija Medvedeva no Krievijas.

Nevarētu teikt, ka cīņa par zeltu bija nežēlīga un sīva, jo jau pēc īsās programmas bija skaidrs, ka viņa visticamāk būs arī labākā pēc garās, taču daiļslidošana ir tik neparedzama, jo viena nejauši nepareiza šķautne, neveikls iegājiens var nozīmēt kritienu un būtiski ietekmēt rezultātu. Tāpēc pat Medvedevas četru punktu pārsvars varēja nebūt pietiekams, lai garantētu zeltu.

Neskatoties uz to, Medvedeva nešaubīgi ir šobrīd labākā Eiropas daiļslidotāja, viņas slidojums ir tik viegls un veikls, tas rada skatītājos sajūtu, ka viņai nekas nav par grūtu. Medvedeva garo programmu noslidoja izcili, izlecot divas kaskādes ar trīskāršajiem, kā arī izpildot visus pārējos lēcienus, kas viņai nodrošināja pārliecinošu zeltu.

Jevgēņijas Medvedevas izvēles programmas slidojums

Taču ne tikai perfektais sniegums ir tas, ar ko viņa ir īpaša. Medvedeva ir arī aktrise, kas katrā programmā ieliek stāstu un to caur savām kustībām, žestiem un mīmiku arī izstāsta. Garā programma ir dramatisks stāsts par vienu dienu, kad viņai ir jāatvadās no sava mīļā, un dienas gaitā viņa saprot, ka mīļotais cilvēks neatgriezīsies.

Medvedeva ir izmantojusi arī balsi, kas ir pirmais gadījums daiļslidošanas vēsturē, kad kāds to dara.

Par firmas zīmi jau ir kļuvis Medvedevas trīskāršais lēciens, kura laikā viņa paceļ rokas gaisā, visticamāk šādu tendenci pārņems arī citas daiļslidotājas turpmāk. Skatītāji viņu iemīl, jo Medvedeva izbauda katru mirkli uz ledus, kā viņa pati arī atzina pēc čempionāta. Lai latiņa netiktu nolaista, viņa nevar apstāties pie sasniegtā, sports attīstās nepārtraukti. Lai būtu visu laiku labākā, Medvedevai vajadzēs arī pilnveidot četrkāršos, to viņa pati saprot un pie tā jau strādā, tā ka skatītāji var jau sākt ar nepacietību gaidīt pasaules čempionātu, kur Medvedeva, iespējams, visiem parādīs jau kaut ko jaunu.

Par otro un trešo vietu sievietēm cīnījās Anna Pogorilaja no Krievijas un itāliete Karolīna Kostnere. Jau īsajā programmā viņas parādīja ļoti līdzvērtīgu sniegumu un pēc garās programmas nekas nemainījās. Pogorilaja ieguva 2.vietu, bet Kostnere attiecīgi trešo.

Annas Pogorilajas izvēles programmas slidojums

Kopumā abas sportistes neparādīja savu vislabāko veikumu, taču Kostneres sniegums šoreiz bija daudz baudāmāks nekā konkurentei. Acīmredzot, krievu sportiste izjuta pārāk lielu spiedienu, tik ļoti koncentrējās uz to, lai izpildītu visus lēcienus, ka pati programma bija ļoti samocīta, gandrīz bez horeogrāfiskiem elementiem, vairāk tāda tehniska visa izpildīšana.

Kostnere manā skatījumā šoreiz bija labāka par Pogorilaju un izpildījums bija daudz estētiskāks, bet tā kā viņai nebija tik labi lēcieni, tad līdz ar to nācās samierināties ar trešo vietu.

Karolīnas Kostneres izvēles programmas slidojums

Ņemot vērā, ka šī bija Kostneres atgriešanās pēc divu gadu pārtraukuma, tad pavisam noteikti drīz vien situācija Eiropā pamainīsies un cīņa par zeltu paliks interesantāka, jo publika par viņu ir sajūsmā, apstāties Kostnere neplāno, kā arī treneris izskatās noskaņots vēl parādīt, uz ko viņa slidotāja ir spējīga. Tāpēc Medvedeva nevar atslābt, jo viss vēl tikai sākas.

Tā kā Latvijas pārstāvei Angelinai Kučvaļskai īsā programma atnesa vilšanos, uz garās programmas izpildījumu bija diezgan liels spiediens.

Kučvaļska programmu sāka ļoti strauji un pārliecināti, šķita, ka būs, ka tūlīt viņa parādīs, kurš te ir galvenais. Diemžēl pie pirmā lēciena gadījās misēklis un viņa veica vienkāršo, lai gan bija paredzēts trīskāršais lēciens. Ilgi pie neveiksmes viņa nekavējās un turpināja programmu tikpat ātrā tempā, izlecot pārējos trīskāršos, divkāršo akseli un izpildot visas piruetes.

Angelinas Kučvaļskas izvēles programmas slidojums

Var atzīmēt, ka piruetes tika izpildītas ļoti pieklājīgi – nezaudējot ātrumu, ieturot skaistas līnijas un parādot neordināras pozīcijas. Taču visu slidojuma laiku izskatījās, ka viņai pietrūkst enerģijas, it kā viņa ar pašiem pēdējiem spēkiem mēģinātu tikt uz priekšu.  Trauma, satraukums vai dusmas – tas vairs nav būtiski – turēsim īkšķus, lai uz nākamajām sacensībām viss būtu kārtībā.

Tieši tāpēc daiļslidošanu ir tik interesanti skatīties, jo vienu gadu var cīnīties par medaļām, bet jau citu par to, lai noturētos divdesmit četru labāko grupā. Pasaules čempionāts tuvojas, bet sportistēm vēl ir laiks, lai sakārtotu sevi psiholoģiski un noskaņotos gaidāmajam.

Līdz kādam noteiktam vecumam un līmenim vīriešu daiļslidošana nav pārāk aizraujoša, bet, nonākot līdz Eiropas čempionātam, tā jau ir pavisam cita klase.

Ātrums, kustības, lēcieni, griezieni ir brīžiem pat pārdabiski. Varbūt programmas stila ziņā viņi neizmanto tik plašas iespējas, bet izpildījums, estētika, lokanība un plastika neatšķiras no sievietēm.

Šogad Latvijas sportista Denisa Vasiļjeva starts ir ļoti patīkams notikums, jo sen nav bijis perspektīvs vīriešu daiļslidotājs, kurš varētu pārstāvēt mūsu valsti un nākotnē cīnīties par medaļām.

Denisa šībrīža treneris ir leģendārais šveicietis Stefans Lambjēls, kurš ir slavens ar savu sniegumu un piruetēm, viņš tiek saukt arī par ‘’Master of Spins’’. Tas ir lieliski, ka Deniss pie viņa trenējoties attīstās, pilnveido piruetes, lēcienus un horeogrāfiju, bet tajā pašā laikā saglabā savu stilu un šarmu slidojot, kas arī iedarbojas uz publiku un tai patīk. Pēc īsās programmas viņš ieguva 6.vietu, stabili izlecot trīskāršo akseli, trīskāršo lucu kaskādē ar trīskāršo tulupu, kā arī trīskāršo flipu no soļiem.

Sacensībās Vasiļjevs vēl nav pietiekami pārliecināts, lai lektu četrkāršos, un šāda taktika atmaksājās, jo viņa sāncenši, kuri tomēr lēca, bet nokrita, palika aiz Denisa.

Uzskatu, ka par programmas komponentēm (vizuālais izpildījums, horeogrāfija, pagriezieni) viņš saņēma mazāk punktus nekā bija pelnījis, taču laikam uz tiesnešiem arī atstāj iespaidu tas, cik zināms vai vēl nezināms slidotājs ir.

Denisa Vasiļeva īsās programmas slidojums

Sākumā programma tika iesākta diezgan vienkārši, taču pēc tam, kad visi lēcieni jau bija izpildīti, Deniss sāka spridzināt un parādīja sevi, izpildot ļoti labu soļu celiņu, ātras piruetes, izmantoja visu ķermeni un ielika emocijas. Bez četrkāršajiem lēcieniem augstāk viņam būs grūti tikt, taču pagaidām šis ir ļoti stabils pieteikums elitei. Kā jau kārtīgam latvietim negribas sapriecāties par ātru, bet sāku turēt īkšķus par garo programmu jau tagad.

Havjera Fernandesa īsās programmas slidojums

Izskatās, ka četrus gadus pēc kārtas pagaidām vēl nepārspētais spānis Havjers Fernandess arī šogad uz visiem skatīsies no pjedestāla augstākā pakāpiena. Katrs sīkums viņa kustībās ir noslīpēts līdz galam, visi lēcieni tiek izpildīti, arī divi četrkāršie, lai gan divi lēcieni nebija pilnīgi pārliecinoši un stabili, kā, piemēram, trīskāršais aksels (Video 2:10 minūtē). Publika ar ovācijām pavada viņa spāņu ritmos ieturēto programmu, ko viņš izpilda ļoti ekspresīvi, tiesneši to apstiprina ar atzīmēm, pietuvinot viņu soli tuvāk arī piektajam zeltam.

Alekseja Bičenko īsās programmas slidojums

Varam nesteigties notikumiem pa priekšu, jo nopietns pieteikums bija arī Maksimam Kovtunam no Krievijas un Aleksejam Bičenko no Izraēlas, kuri attiecīgi pagaidām ieņem 2. un 3.vietu. Bičenko ir augumā mazs un viņa kustībām nav lielas amplitūdas, bet visa programma tika izpildīta viegli, koķeti, ar ļoti strauju un ātru soļu celiņu, kā arī vienu četrkāršo tulupu no soļiem.

Maksima Kovtuna īsās programmas slidojums

Uzreiz pēc Kovtuna starta Fernandess varēja sākt satraukties, jo tika uzcelta diezgan augsta latiņa, izpildot divus četrkāršos. Kovtuns ļoti pašpārliecināti visu programmu izpildīja jautrā noskaņā, nobeidzot savu startu ar laimīgi paceltu īkšķi, bet ar to visu vēl pagaidām bija par maz, lai nobīdītu spāni no visiem tik kārotās vietas.

Vīriešiem starp īso un garo programmu nav nekāda ilgā atpūta un vajadzēs strauji ievilkt elpu un saņemties, lai maksimāli izdarītu visu un sasniegtu plānoto. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt