Ieva Purniņa: Spilgtas līderes un sen gaidīta atgriešanās uz Ostravas ledus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Daiļslidošanā gads ir iesācies ar aizraujošu un neparedzamiem notikumiem bagātu pasākumu – Eiropas čempionātu. Daudzi gan uzskata, ka tā ir tikai iesildīšanās pirms galvenā starta - pasaules čempionāta, kurā tad arī tiek noskaidroti labākie un spilgtākie līderi, taču, manuprāt, īsts daiļslidotājs katrām sacensībām pieiet ar milzu atbildību, tāpēc arī Eiropas čempionāts ir galvenais rādītājs daiļslidotāju līmenim Eiropas mērogā.

Ieva Purniņa ar daiļslidošanu nodarbojās 10 gadu, pagājušās desmitgades sākumā bijusi divkārtēja Latvijas jauniešu čempione, trenējusies arī ASV pie Konstantīna Kostina.

Eiropas čempionāta laikā Ieva raksta blogu lsm.lv, daloties ar saviem iespaidiem.

Čempionāts Čehijā sākās ar dāmu īso programmu, kurā startēja arī šobrīd Latvijā labākā daiļslidotāja Angelina Kučvaļska. Daiļslidošanā īsā programma nebūt nav vienkārša, jo salīdzinoši īsā laikā ar mazāk elementiem jāmēģina iegūt pēc iespējas vairāk punktu, turklāt ir tikai trīs lēcieni un divas piruetes, kuras jāizpilda perfekti, iekļaujot pēc iespējas vairāk sarežģītu papildinājumu. Neviena sportiste negrib un nevar atļauties kļūdas, jo tā katra būtiski ietekmē kopējo gala rezultātu. Turklāt garo programmu slidos tikai 24 labākās pēc īsās programmas rezultātiem. 

Nepatīkamākais jaunums daiļslidošanas pasaulē ir tas, ka šobrīd sacensībās var izmantot arī mūziku ar vārdiem, kas radījis tādu kā haosu gan slidotāju programmās, gan visā vizuālajā izpildījumā.

Iespējams tas darīts tāpēc, lai padarītu skatīšanos interesantāku pēc iespējas plašākai auditorijai, taču nedomāju, ka līdzeklis ir attaisnojis mērķi. Daži slidojumi bija pilnīgi nebaudāmi tieši mūzikas dēļ, piemēram, Zviedrijas daiļslidotājas Matildas Algotsones izpildījums bija labs, taču mūzikas remikss, pie kura viņa slidoja, padarīja programmas skatīšanos nebaudāmu un traucējošu. Jāatzīst, ka bija arī programmas, kur vārdi netraucēja ne mūzikai, ne daiļslidotājas izpildījumam, ne kopējam tēlam, taču kopumā - lai mūzika ar vārdiem paliek paraugdemonstrējumiem un šoviem, sacensībās vajadzētu palikt pie klasiskām vērtībām.

Viens no visgaidītākajiem startiem pavisam noteikti bija itālietes Karolīnas Kostneres atgriešanās pēc divu gadu pārtraukuma. Un viņa nelika vilties.

Jau pirms mūzikas sākšanās visa viņas būtība izstaroja pārliecību, sakoncentrēšanos un gatavību uzvarēt, atļaujoties pasmaidīt tikai pašās beigās.

Karolīnas Kostneres īsās programmas slidojums

Pelnītu trešo vietu viņa ieguva, kaskādē pārliecinoši izpildot divus trīskāršos tulupus, tad vēlāk no soļiem trīskāršo ritbergeru un, protams, skaistu un vieglu divkāršo akseli. Viņas soļu celiņš bija kā vesels dejas priekšnesums (soļu celiņš redzams video 1:40 minūtē). Tas bija spilgts un stabils pieteikums pjedestālam. Kostneres slidojumu vienmēr ir patīkami skatīties, jo viņa parasti izpilda kādu jaunu, neredzētu elementu, meklē radošus risinājumus punktu iegūšanai, kas tad arī atspoguļojas rezultātā.

Mana personiskā īsās programmas favorīte bija Lorīna Lekaveljē no Francijas - viņa atgādināja īstu franču dāmu no cita gadsimta, viņas veikums  iemiesoja to skaisto, klasisko, baudāmo daiļslidošanu, kuras dēļ vispār iemīl šo sporta veidu,

bet, kā diemžēl trūka lielākajai daļai slidotāju. Lai gan sākumā viņa šķita uztraukusies, mūzikai atskanot un sākot slidot, viņa iegāja stāstā un viss satraukums pagaisa. Lekaveljē slidojums bija emocionāls, plastisks, dejisks, viegls un plašs, mūzika brīnišķīgi piestāvēja gan programmai un tās elementiem, gan sportistes būtībai un izpildījumam.

Lorīnas Lekaveljē īsās programmas slidojums

Lai gan pēc punktiem Lekaveljē pagaidām ir 5.vietā, programma tika izpildīta gandrīz bez kļūdām, kaskādē veiksmīgi izlecot trīskāršo lucu un tulupu, tikai nedaudz sasveroties pēc luca, taču kaskādi izpildot līdz galam, tāpat arī bez kļūdām izlecot trīskāršo ritbergeru no soļiem, turklāt divkāršajā akselī piezemējoties izbraucienā ar rokām augšā (video 2:35 minūtē), kas viņai deva papildu punktus.

Sestās grupas startu gaidīja visi, jo tajā bija trīs labākās Krievijas sportistes, kas arī ir šī brīža līderes, gan arī mūsu latviešu Angelina Kučvaļska. Annas Pogorilajas veikums, uzstājoties grupā otrajai, bija diezgan līdzīgs Kostneres slidojumam. Abas sportistes ir salīdzinoši garas, taču viņu lēcieni ir viegli, slidojums plašs, turklāt abām ir liela pārliecība un satraukums vispār nav manāms.

Annas Pogorilajas īsās programmas slidojums

Salīdzinājumā ar itālieti Robertu Rodegjēro, kura startēja pirms Pogorilajas, varēja novērot pilnīgi citu līmeni, jo programma tika izpildīta precīzi, dabiski, ieturot savu stilu.

Lai gan Kostnere bija ļoti līdzīgā pozīcijā, Pogorilajai otro vietu nodrošināja sarežģītāka kaskāde, kurā viņa bez kļūdām izpildīja trīskāršo lucu un trīskāršo tulupu (video 0:25 sekundē).

Bez šaubām tas, kurš lēciens šķiet vieglāks, ir pilnībā atkarīgs no katra individuāli, taču parasti tomēr vislielākās grūtības sagādā tieši lucs, tāpēc to arī uzskata par sarežģītāko.

Īsās programmas un, iespējams, arī visa čempionāta uzvarētāju Jevgēņiju Medvedevu skatījos ar prieku, nav šaubu, ka tieši viņa ir šobrīd vislabākā starp Eiropas sportistēm.

Daiļslidotāja ir plastiska un smalka, viņas programma bija kā vesels priekšnesums ar stāstu. Jau pašā sākumā Jevgēņija programmu iesāka ar gaišu smaidu un šo vieglo sajūtu noturēja līdz pat beigām, horeogrāfija un mūzika ir patiešām viņai atbilstoša, šķiet, viņa izbaudīja pati savu startu, radot iespaidu, ka tas viss ir ārkārtīgi vienkārši, lai gan elementi bija ļoti sarežģīti, bet tas jau skatītājiem nav jāzina. Galvenais, ka bija patiešām skaisti.

Jevgēņijas Medvedevas īsās programmas slidojums

Līderes godu viņa izcīnīja, izpildot sarežģītu, bet interesantu kaskādi, trīskāršajā flipā paceļot rokas gaisā (video 1:28 minūtē). Jebkurš, kurš ir to mēģinājis, apgalvos, ka tas ir apbrīnojami, kā viņa nezaudē stabilitāti, šādi izpildot lēcienu. Interesanti, ka soļu celiņu viņa izpildīja sākumā pirms vēl visiem lēcieniem, parasti gan sāk ar sarežģītākajiem lēcieniem, kamēr tiem vēl ir spēks un enerģija, taču tas tikai pierāda, ka Medvedevas lēcieni ir pietiekami stabili un viņa tos var izpildīt jebkurā brīdī.

Angelinas Kučvaļskas īsās programmas slidojums

Visgrūtākais uzdevums bija mūsu Angelinai Kučvaļskai, jo tas ir psiholoģiski ārkārtīgi sarežģīti uzstāties pēdējai, turklāt pēc tādu līderu snieguma. Nav zināms, vai pēdas trauma, vai tieši emocionālais aspekts, taču Kučvaļska šoreiz neparādīja savu labāko sniegumu. Lai gan sāka viņa smaidīgi un uz starta nostājās pārliecināti, lecot trīskāršo tulupu nokrita un līdz ar to nevarēja izpildīt kaskādes otru elementu. Slidotāja ātri saņēmās un mēģināja nepilnību labot, lecot trīskāršo flipu un turpinot ar dubulto tulupu, lai tiktu ieskaitīta kaskāde, taču kritiens patraucēja, lai šo lēcienu ieskaitītu.

Kučvaļska ir spēcīga sportiste un patīkami ir tas, ka, pat ja viņa zaudēja pārliecību, ārēji to neizrādīja un cīnījās līdz galam,

izlecot skaistu dubulto akseli, veicot sarežģītos soļus viegli un dejiski, izmantojot visu ķermeņi un pat ieliekot emocijas savā slidojumā. Varēja redzēt, ka arī pati Kučvaļska noteikti nav apmierināta ar savu izpildījumu, jo pagājušajā gadā izcīnīja 4.vietu Eiropas čempionātā, taču, neskatoties uz diviem kritieniem, viņai izdevās palikt 20.vietā pēc īsās programmas, kas nozīmē, ka vēl ir priekšā arī garā programma.

Nekas vēl nav beidzies un svarīgākais uzdevums vēl tikai priekšā. Tagad daiļslidotājām jāspēj saņemties un noskaņot sevi psiholoģiski, lai veiksmes un neveiksmes neietekmētu viņu slidojumu garajā programmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti