Guntis Bojārs: Diagnoze «vēzis» nepieļauj paviršības

Nesamazinās lielais ielaisto vēžu gadījumu skaits. Aparatūra ir novecojusi. Ne visiem ārstiem ir zināšanas. Neviens īsti nesaprot, kādi ir vēža ārstēšanas algoritmi. Ir jāsakārto onkoloģisko pacientu aprūpe visos etapos: diagnostika, ārstēšana, rehabilitācija. Šie ir tikai daži no secinājumiem šogad publicētājā Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas pētījumā, kurā analizēta "zaļā koridora" ieviešana onkoloģijā kopš 2017. gada un kurš nopietni vēsta – pret vēzi aizvien pavirši izturas gan paši pacienti, gan ārsti, gan arī Latvijas veselības aprūpes kopējā sistēma.  

Projekts "Diagnoze vēzis"

Projekta "Diagnoze vēzis" mērķis ir valstiskā līmenī aktualizēt pastāvošās problēmas onkoloģisko slimību diagnostikā un ārstēšanā, lai ilgtermiņā varētu panākt savlaicīgu, modernu un kvalitatīvu onkoloģijas pacientu ārstēšanu Latvijā. 

Žurnālisti līdz 17. maijam gaida pieredzes stāstus par procesiem onkoloģisko slimību ārstniecībā un diagnostikā pēdējo divu gadu laikā. Stāstus iespējams gan sūtīt e-pastā [email protected], gan pastāstīt, zvanot pa tālruni 20553333 katru dienu no plkst.9 līdz 21.

      

Ko darīt tālāk? Pētījums paredz vairākus un pat daudzus punktus, kā situāciju uzlabot, risināt, un tas ir labi, bet mana žurnālistiskā pieredze saka, ka būtiski nekas nemainīsies, kamēr mēs – sabiedrība – šīs problēmas neuzrādīsim tuvplānā, kamēr aiz abstraktiem skaitļiem būs tikai abstrakti cilvēki un kamēr vēzis, liekas, ir kaut kur tālu.  

Bet diemžēl nekā abstrakta tajā nav, vēzis ir tepat, un tas posta daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīves – gan pašu onkoloģijas pacientu, gan arī viņu radinieku, draugu, bērnu un vecāku. Un ļaunākais, ar ko Latvijā bieži ir jāsaskaras, ir bezspēcība un neziņa šīs slimības priekšā, un

izmisums noteikti nav tas, ar ko var uzveikt vēzi. Tāpat kā vēža uzvarēšana nepieļauj paviršību. 

Tāpēc es un mēs, Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta žurnālisti, aicinām: pastāsti mums savu stāstu, un mēs vēlamies dzirdēt, kāda ir Tava, Tavu draugu un radinieku pieredze šīs slimības diagnosticēšanā un ārstēšanā Latvijā! Stāsti gan par labo pieredzi, gan dalies arī savās emocijās par trūkumiem un ieteikumos, kas būtu jāuzlabo. Tas noteikti palīdzēs lietas mainīt!

No vienas puses, vēzis diemžēl aizvien ir līdz galam neatbildēta slimība, vēža šūnas rodas cilvēkos pašos, tā nav infekcija, un tas vienmēr liek uzdot jautājumu – kāpēc es, kāpēc man? No otras puses – zinātnieki un modernā medicīna daudzas atbildes tomēr zina, saprot un vēzi var uzveikt, un mēs ar šo – savu žurnālista darbu – gribam panākt, ka mums Latvijā ir pārliecība, ka ar vēzi mēs varam cīnīties visaugstākajā iespējamajā līmenī un ka neviens pacients ar to netiks pamests viens pats.    

Zvaniet 20553333 vai rakstiet [email protected]

Uzklausīsim, iedziļināsimies, un mūsu pētījuma secinājumus publicēsim šogad rudenī.    

2 komentāri
Kremilek Rukis
Sižeta gabaliņu redzēju TV. Diagnostikā (īpaši, agrīnā) problēma ir sistēmiska. Ģimenes ārsts pats neko nesaprot, uzraksta norīkojumu uz izmeklēšanu. Bet pie tomogrāfa strādā nevis speciālists, bet tehniķis, kurš atkal neko nesaprot un ar pacientu aprunāties ne māk, ne grib. Tomogrāfa uzņemto speciālists apskata, bet attālināti - bez pacienta klātbūtnes, neko nepārrunājot; nezinot, uz ko jākoncentrējas, kam jāpievērš uzmanību. Turklāt, speciālists arī nav universāls; ja viņam teikts, meklē X, viņš to arī meklēs, bet Y simptomus var nepamanīt. Rezumējot: pacientu redz divi, kas neko nesaprot, bet tas, kas saprot, pacientu nav pat redzējis. Agrīnajā diagnostikā tam var būt liela nozīme - un tā tās kļūdas sarodas.
Anonīms lietotājs 6871
Arī ārstēšana nav individualizēta, vērsta uz taupīgu resursu izlietošanu un rezultāta sasniegšanu, bet tiek piekopta standartizēta grupu terapija. Labi, ja tā palīdz, bet izskanējuši vairāki piemēri par novēlotu iedziļināšanos, laika zaudēšanu un nespēju ātri, profesionāli reaģēt. Ārsti - pārguruši, vid med personāls - neatalgots, nauda aizgājusi funkcionāru, lieltirgotavu, aparatūras tirgoņu kabatās. Lai Dievs nedod saslimt mūsdienu Latvijā!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti