Guntars Meluškāns: Taisnīgums pret tiesiskumu

Liela daļa sabiedrības uzskata, ka tiesiskums ir ierocis taisnīguma rokās. Taisnīgums nozīmē, ka sliktie saņem pēc nopelniem, jo tas taču ir taisnīgi, bet, ja tiesiskums stājas ceļā ātrai taisnīguma uzvarai, tad tas ir slikts tiesiskums. Gluži tāpat šis taisnīgums pieļauj, ka labos tiesiskums saudzē, jo taisnīgi ir, ja sliktie sēž cietumā, bet labie labos amatos. KNAB rosību Rīgas domes un pašvaldības uzņēmumu gaiteņos tauta uztver ar ovācijām – visus aiz restēm!

Vienlaikus arvien skaļāk dzirdamas balsis, kas kurn par to, ka neviens no nesen aizturētajiem vēl nav bargi notiesāts. Cilvēki ir neizpratnē – kāpēc Ušakovs vēl nesēž cietumā, ja visiem viss sen jau ir skaidrs?

Varbūt, tāpēc, ka nav pietiekami daudz pierādījumu, lai viņu aizturētu? Kādas muļķības – katra Rīgas bedre ir pierādījums u.t.t.

Pavisam cita situācija, ja KNAB vai prokuratūras roķeles snaikstās mūsējo virzienā, jo mūsējie ir labie. Piemēram, Zakatistovs. Balsoja par valdību, ir solījies balsot par Levitu – kā tādu izdot kriminālvajāšanai? Tiesiskums pieprasa, lai likums un lēmumi vienādi būtu visiem, bet tagad? Šlesera neizdošana bija oligarhu ietekme, bet Zakatistova normāls demokrātisks process? Sakiet, ko es nesaprotu? Deputātiem vajagot laiku, lai iepazītos ar prokuratūras argumentiem. Tātad iepriekš prokurors bija atnācis bez tādiem?

Pa ceļam uz frisbija sacensībām vai lekciju par pareizu ūdens strukturēšanu ieskrējis Saeimā, lai citstarp palūgtu izdot kādu deputātu kriminālvajāšanai?

No sērijas - tas varēja būt arī kāds cits, bet monēta krita uz Zakatistovu. Tātad - vai nu Saeima šādi izsaka neuzticību prokuratūrai, vai arī piesedz savējo. Es ļoti ceru, ka tam, lai “nesteigtos” ar izdošanu, iemesls nav slidenā situācija ar prezidenta balsojumu. Protams, ka pietiktu arī ar 53 balsīm, bet ej nu zini, vai kāds nesaķer iesnas vai pēdējā brīdī nepārdomā? Katra balss zelta vērtē.

Tiesiskums paredz, ka katra struktūra dara savu darbu un citas tajā neiejaucas, ja vien nav aizdomas, ka šo darbu kāds nedara godprātīgi.  Ministrs Bordāns, par kuru bijām jau piemirsuši, pēkšņi atgādinājis par sevi, paziņojot, ka apšauba ģenerālprokurora atbilstību ieņemamajam amatam.

Saprotams, ka liela daļa sabiedrības to uztvers ar sajūsmu, jo Kalnmeiers pavisam noteikti nav apmierinājis sabiedrības alkas pēc asinīm un taisnīguma. Arī manī mājo šaubas, vai prokuratūras darbs viennozīmīgi notiek sabiedrības un tiesiskuma interesēs. Tomēr, pirms celties kājās un aplaudēt, pagaidīšu argumentāciju. Pagaidām ministrijas izplatītajā ziņojumā redzamas vien vispārīgas frāzes.

Arī man, gluži tāpat kā daudziem no jums, ir bažas par to, vai Latvijas tiesu sistēma ir taisnīga, godīga un gudra, bet es noteikti negribētu, lai kāda cilvēka, partijas vai pat lielas sabiedrības daļas izpratne par taisnīgumu būtu arguments tiesiskuma ignorēšanai.

Tiesisks ceļš ir ilgāks, nekā “ātra un izlēmīga rīcība”, bet taisnīgums, ko sasniedz, to ejot, ir taisnīgums, kas vienāds un vienlīdzīgs visiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti