Guntars Meluškāns: Nejauksim Rīgas «Dinamo» ar sportu?

Brāļu Dukuru paziņojumu par pasaules čempionāta boikotēšanu Sočos Latvijā uztvēra ar sapratni, pat entuziasmu – brāļi malači, nav ko braukt uz tādu šmucspaini. Krievijā reakcija bija pavisam pretēja, kas saprotams. Ar to šis stāsts varētu beigties, ja vien tajā neiesaistītos bijušais VDK izlūkdienesta operatīvais darbinieks, tagad Rīgas "Dinamo" un "Itera Latvija" saimnieks Juris Savickis. 

Intervijā krievu medijiem viņš paziņoja, ka Dukuriem pašiem vajadzētu iziet dopinga kontroli, ka viņi vienkārši nobijušies, skeletons vispār ir krāms, ne sporta veids un tas viss met ēnu uz "Dinamo" spožo reputāciju. Ekspresinterviju noslēdz frāze, ko izmanto visi, kurus nomāc kāds kompromiss ar sirdsapziņu, ja vien šajā gadījumā par tādu ir pamats runāt. Nevajag jaukt sportu ar politiku.

Cik gan reizes tas nav dzirdēts, vai ne? Nejauksim sportu, kultūru, mākslu u.t.t. ar politiku. Viens žiperis okupētajā Krimā spēlē teijāteri, bet nejauciet taču to ar politiku, citi uz krievu tanku un patriotisko dziesmu fona “pārstāv Eiropu” propagandas festivālā, bet, Dieva dēļ, nejauciet mūziku ar politiku, vēl citi kalpo kā ēsma, lai ievilktu skatītājus Kremļa kanālos, bet esat tik laipni – nekādas politikas – tīra māksla.

Cilvēks, kas lieto šo frāzi, parasti melo pats sev. Juris Savickis nav tas gadījums, viņam ar sirdsapziņu nav problēmu un sev nav jāmelo – veiksmīga karjera VDK ļauj viegli atrisināt šādas iekšējās dilemmas. Laba skola. Grūtāk viņam klājās brīdī, kad Latvijas Televīzijai nācās atbildēt uz tiešu jautājumu par Latvijas okupāciju – bija vai nē?

Ko lai atbild, ja abas atbildes nepareizas atkarībā no tā, kas tās izdzird?

Bet tā jau ir lirika.

Kāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību vienas personas izteikumiem?

Pirmkārt, Savickis Latvijā ir ļoti ietekmīga persona ar ļoti plašiem sakariem Krievijas augstākajā līmenī. Otrkārt, šobrīd, kad Krievija no visiem stobriem dragā propagandas kampaņu, lai šķeltu Eiropu un nostiprinātu varu, piemēram, Latvijā, šādi izteikumi nav vienkāršas pļāpas – katram publiskajam viedoklim ir svars, un nejauši šajā cīņā pat mušas pie mušpapīra nelīp. Kāpēc gan koši dzeltenais Krievijas medijs – Life.ru pēkšņi iedomātos tieši par Savicka komentāru par skeletonu? Gan jau, ka redakcijas plānošanās prātoja – kā izcelt papildus skandāliņu no skeletona, kam pajautāt viedokli tā, lai visi par to runātu?

Zvanam Savickim, viņam arī bija kaut kāda saistība ar šļūkāšanu pa ledu, kāds ieminējās...

Tas izklausās ticami? Diez vai.

Krievijā sportu un popkultūru nevajag jaukt ar politiku, jo tie nav nošķirami jēdzieni – gan viens, gan otrs ir politikas sastāvdaļa. Rīgas "Dinamo" sporta projekts ir tikai faniem un hokejistiem, bet kluba mērķi ir pavisam citi.

Kāpēc un kam ir vajadzīgs ''Dinamo Rīga''?

Kāpēc katru gadu atrodas kaut kāda mistiska “Krievijas nauda”, lai tā eksistenci pagarinātu uz vēl vienu sezonu? "Dinamo" kā biznesa projektu atmetam – tam no kluba vadības varētu noticēt vien [Guntis] Ulmanis. Viņš tāds labticīgs. Pie reizes pajautāsim arī – kāpēc "Dinamo" ir vajadzīgs Ulmanis? Domājat, ka viņš piesaista vai pievilina sponsorus, bet varbūt tās ir viņa zināšanas un pieredze? Kas tam tic, paceļ roku. Paldies, tā jau man likās...

Ulmanis ir izkārtne – bijušais Latvijas Republikas prezidents.

Rīgas "Dinamo" vadība sludina, ka klubs veicina hokeja attīstību Latvijā, sniedz iespēju jaunajiem hokejistiem spēlēt augstā līmenī.

Atzīšos, ka vēl nesen man tas likās ticami, bet fakti liecina, ka "Dinamo" veicina hokeja degradāciju, talantīgākajiem jaunajiem hokejistiem vairs nav motivācijas sisties, lai tiktu NHL vai labos Eiropas klubos, ja tepat ir silta, labi apmaksāta vietiņa. Par to liecina gan hokeja izlases, gan paša "Dinamo" rezultāti.

NHL šobrīd ir tikai viens ar pusi Latvijas hokejists, bet vai aina būtu tikpat bēdīga, ja tāda KHL un Dinamo nebūtu?

Galu galā pati ideja, ka Krievija varētu investēt desmitiem miljonu dolāru vai eiro, lai attīstītu Latvijas hokeju, ir pārāk absurda, lai to būtu jēga izskatīt. "Dinamo" Rīga ir politisks projekts, daļa no lielā plāna – nostiprināt Krievijas klātbūtni un ietekmi Latvijā. Tikpat svarīgi kā attīstīt ekonomisko un politisko ietekmi, ir arī saglabāt un stiprināt kultūras, sporta un citas saites. Jo ciešākas tās ir emocionālajā līmenī, jo vieglāk propagandas mašīnai ir pūderēt mums smadzenes. Nezinu kā jums, bet

man ik reizi, kad ''Arēnā Rīga'' atskan padomju himna, pār kauliem iet šermuļi. Labi, ka tas notiek manā televizorā, tāpēc varu pārslēgt kanālus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt