Guntars Meluškāns: Nacionālā ideja - esam laipni

Ir karsta diena. Četras ceļotājas tikko pieveikušas 30 kilometru ilgu pārgājienu un nonākušas tuvu galapunktam – manai dzimtajai pilsētai Cēsīm. Pēc nogurdinošā ceļa viņas iegriežas ekskursantu iecienītā vietā, kur Latvijas ainavā var aplūkot kamieļus, un cilvēkam pie vārtiņiem palūdz ūdeni. "Nopērciet biļeti un iekšā varēsiet nopirkt arī ūdeni!"

Pēc tam ir taksometrs, kas izmet netālu no galapunkta, jo steidzās. Es klausos šo stāstu un balsī dzirdu vilšanās sajūtu. Cēsis ir pilsēta, kas cenšas un kurai izdodas pievilināt tūristus un ceļotājus, bet sociālo mediju gadsimtā ar vilinošu piedāvājumu nepietiek. Ir svarīgi, lai tie, kas pie tevis ciemojušies, dalās ar pozitīvām emocijām, nevis ir vīlušies.

Cilvēki, kas iebrauc Latvijā, no sākuma satiek muitniekus, tad taksometra šoferi un pēc tam daudz citu cilvēku. Ne tikai smaidīgo oficiantu vai viesnīcas šveicaru.

Mēs visi esam ceļojuši, bijuši citās valstīs un zinām, no kā veidojas iespaidu mozaīka. Arhitektūra, māksla, vietējā virtuve, sabiedriskais transports, cilvēku attieksme, sabiedriskā tualete… Viens pieķēzīts pods vai nelaipns biļešu kasieris var vienā rāvienā iznīcināt iespaidu, ko rada jūgendstila pērles vai satriecošās dabas ainavas.

Nacionālā ideja manā izpratnē ir nācijas vienošanās. Tāda iespējama vairākās jomās.

Mēs, piemēram, vienojamies, ka mums ir vajadzīgi tūristi. Līdz ar to ikviens pieņem kā faktu, ka mēs esam laipni, izpalīdzīgi, ka ikviens no mums, ja rodas iespēja, pieliek arī savu medus karoti kopējā medus mucā.

Latvijā, tāpat kā daudzviet pasaulē, ir restorāni un kafejnīcas, kurās ikviens var bez maksas saņemt malku ūdens. Tas ir pašsaprotami un cilvēciski. Cilvēks, kurš šādi veldzējis slāpes, dalīsies ar saviem draugiem pateicībā par lieliskajiem cilvēkiem, kas dzīvo Latvijā.

Vai esat kādreiz bijuši birojā, kur gaidiet tikšanos, garām aizņemti un rūpju rievām pierēs staigā cilvēki un jūs jūtaties neredzami? Un tādā, kurā ikviens uzskata par savu pienākumu pajautāt – vai jums ko nevajag, vai esat atraduši to, ko šeit meklējāt? Valstij vai pilsētai, kuras nacionālā vai lokālā ideja ir tūristiem draudzīga vide, ir jābūt kā tam otrajam.

Tūrisms ir nauda ne tikai tiem, kas pārdod ūdeni vai biļetes, bet mums visiem. Jo vairāk mūsu valstī un mūsu pilsētās būs laimīgu tūristu un ceļotāju, jo vairāk naudas viņi šeit atstās un vairāk cilvēku uzzinās, ka pie mums ir vērts braukt ciemos.

Padomājiet par to, kad nākamreiz kāds jums palūdz ūdeni.

3 komentāri
Anonīms lietotājs 22483
Autors laikam īpaši nekad nekur nav ceļojis, tāpēc nezina, ka arī citur cilvēkiem par savām vajadzībām jāparūpējas pašiem un jānovērtē savas spējas. Pamēģiniet paprasīt padzerties Atēnās rindā pie Akropoles, Barselonā rindā uz Sv. Ģimenes baznīcas apskati, jums tāpat pateiks, kur var ūdeni nopirkt. Es arī iedomājos, ka tais biļešu kasēs varbūt nav nekādu ne krānu, ne krūžu. Kā tad tās tantes padzirdīt? Kā suņus, ielejot saujā ūdeni no savas pudeles? Varbūt darbiniekiem pašiem nemaz nav ūdens.
Anonīms lietotājs 22614
Varbūt tiešām ir vērts paceļot un pašam ieraudzīt, ka megapolēs ir vietas (parkos, vai pie tualetēm) kur par baltu velti padzerties ūdeni un uzpildīt savu pudeli. Pietiek pabūt dažas dienas ārpus bijušā socbloka valstīm, lai saprastu cik lielas sekas ir atstājušas okupācijas desmitgades. Pavisam nesen vienā no retajām Londonas maksas tualetēm (tagad tās pārsvarā ir bezmaksas) mani ielaida par velti, jo nebija sīknaudas - bez piezīmēm vai greiziem skatieniem. Aizejiet Rīgas autoostā uz tualeti bez sīknaudas....
Diana Mikelsone
Cienijamais lasitaj,raksts -busim laipni ! ir vertiga lasamviela un laba viela pardomam.Ja paskatos uz pieauguso cilveku sejam -nupat svetkos Dzeguzkalna ,tad labak ir redzet bernu prieku nevis pieauguso sakniebtas mutes bez smaidiem jeb smaidu kruncinam,viss notiek nopietni ka jau pieklajas un par to ,ja paludz udeni vai iespeju aiziet uz tualeti prasa naudu edinasanas iestades ,jo tak kaut kas janopelna ari ir....
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti