Gunta Sloga: Kā uzvarēt LTV simtgades seriāla konkursā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Man ļoti patīk skatīties seriālus, un man par to nav kauns. To jau sen metuši pie malas arī daudzi pasaulslaveni kinorežisori, kas aktīvi ķērušies pie šī žanra apgūšanas. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, kad, saticis kino jomas intelektuāli, tu tiec iesaistīts diskusijā par to, vai Paolo Sorentīno „Jaunais pāvests” (The Young Pope) ar Džūdu Lovu titullomā ir tikpat labs kā Pītera Morgana radītais „Kronis” (The Crown).

Pirms mēneša, atbraukusi no Itālijas, novedu līdz apnikumam savus kolēģus, jūsmīgi stāstot par tur redzētajām „Jaunā pāvesta” sērijām. Mūsu sarunu pamatmērķis gan bija darbs pie Valsts simtgades seriāla konkursa nolikuma izstrādes. Konkursu izsludinājām šonedēļ.

Daudzi jautās, vai seriāls ir labākais veids, kā runāt par Latviju tās simts gadu jubilejā. Jā, ir. Pasaules labāko seriālu pieredze rāda, ka kvalitatīvi seriāli uzrunā skatītājus ne tikai ar dramaturģiski virtuozu stāstu, bet arī akcentē būtiskas problēmas vai notikumus, vēstot par vēsturi, politiku, kultūru, cīņu pret terorismu, integrāciju, sociālo un rasu nevienlīdzību. Izstāstītas vienkāršajā un aizraujošajā seriāla valodā, šīs tēmas kļūst tuvas un saprotamas lielam cilvēku skaitam.

Simtgades konkursu uztveram ar lielu atbildību, un tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, vēlamies, lai tiktu izstāstīts būtisks stāsts. Otrkārt, Latvijā nav lielas seriālu pieredzes. Ja atskatāmies uz 25 neatkarības gadiem, tad kulta seriālu statusam var pieskaitīt tikai divus. Tie ir “Likteņa līdumnieki”, kuros teju jebkurš skatītājs varēja sevi identificēt ar sarežģīto Latvijas 20.gadsimta vēsturi, un “Ugunsgrēks”, kura fenomenam gan ir maz sakara ar ražošanas kvalitāti vai saturisko vērtību, bet gan ar vislētāko ziepenes triku pielietošanu.

Protams, kulta seriālu uz līdzenas vietas neradīsi. To pierāda arī LTV pieredze. Abi mūsu pēdējo gadu seriāli “Māja pie ezera” un “Saplēstā krūze”, skatītāju mīlēti un profesionāļu pelti, mums pašiem deva milzu pieredzi.

Taču samazinātais finansējums nākamajos gados liedza izskaust abu tapšanā pieļautās kļūdas un attīstīt visu seriāla ražošanā iesaistīto kompetences. Tāpēc jau tagad zinām, ka konkursā pastiprinātu uzmanību pievērsīsim tādai Latvijas seriālu vājajai vietai kā scenārija izstrāde. Rūpīgi uzraudzīsim seriāla ražošanas procesu, lai nepieļautu atkāpes no kvalitātes latiņas. Mēs vēlamies, lai šis kļūst par vienu no svarīgākajiem simtgades notikumiem televīzijā.

Kaut arī konkurss izsludināts vien pāris dienas, esmu jau saņēmusi daudz jautājumu, komentāru un minējumu.

Šis būšot propagandas seriāls. Tāds tas nebūs. Jā, seriālam ir jāvēsta par kādu būtisku Latvijas vēstures posmu, taču galvenais ir stāsts un individuālo cilvēku likteņi.

Piemēram, Igaunijā simtgades seriāls taps par „Hansabankas” dibināšanas laiku, un tātad lielais vēsturiskais posms būs Igaunijas neatkarības atjaunošanas gadi. Taču priekšplānā būs cilvēki un apstākļi, kādos radās banka. Arī žanriski mēs nekādi neierobežojam scenāriju rakstītājus. Iespējams, labākais veids, kā stāstīt Latvijas vēsturi, ir detektīvs vai trilleris.

Tāpat man ir nācies atbildēt uz dažādiem minējumiem par to, ka konkurss, kā tas Latvijā mēdzot notikt, jau paredzēts kādam konkrētam seriālam. Arī tā nav tiesa - konkursa komisijā būs plašs kino un kultūras jomas pārstāvju loks, un tas notiks atbilstoši visiem labas pārvaldības principiem.

Man jautā, kāpēc projekta iesniedzējam jābūt profesionālam producentam. Tas liegšot iespēju “izsisties” ar savu ideju jaunam, izcilam scenāristam. Taču pasaules prakse rāda, ka sevis “pārdošana” ir neatņemama šodienas radošo procesu sastāvdaļa, tas ir, šim ģēnijam jābūt spējīgam atrast un uzrunāt producentu, kas viņa idejai notic.

Neslēpšu gan, ka viens savtīgs mērķis seriāla sakarā man ir. Gribu, lai konkursā uzvar seriāls, kura sērijas ir tik aizraujošas, ka esmu gatavas tās noskatīties vienā rāvienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti