Gunta Ancāne: Ārstiem, māsām un arī veselības ministrei ir nepieciešama palīdzība un atbalsts

Gribētu sākt ar sirsnīgu paldies žurnālistam Guntim Bojāram un Latvijas Televīzijas Ziņu dienestam par trešdienas raidījumu “Tieša runa”. Par akūtas un sāpīgas tēmas aktualizēšanu, par tās drosmīgu un bezliekulības analīzi, par gudru sarunas biedru uzaicināšanu.

Saruna nebija par ārstiem vai māsām, saruna bija par draudiem pacientiem, katram no Latvijas cilvēkiem, jo neviens nav pasargāts no kļūšanas par pacientu jau pēc piecām  minūtēm. Un tad izšķiroša būs gudra, izlēmīga un visaugstākā mērā profesionāla medicīniskā palīdzība. Mēs katrs esam apdraudēti nomirt pirms laika vai tālāk dzīvot ar sliktāku veselības stāvokli un zemāku dzīves kvalitāti, kā tas varētu būt normālas veselības aprūpes sistēmas gadījumā. Iemesls – trūkstošie ārsti un māsas un esošie - pārgurušie ārsti un māsas.

Iemesls - mūsu valsts vadītāju pārliecība gadu desmitiem, ka sev jau viņi to labāko nepieciešamības gadījumā dabūs (kā nesen to pieredzējām cienījamā pacienta Raimonda Vējoņa gadījumā) un ka par Latvijas cilvēkiem viņiem jādomā un jārūpējas nav.

Patiesības mirklis ir klāt –

mediķi vairāk nespēj uz saviem pleciem nest valsts darbinieku nemākulības sekas – par 3 eiro stundā uz rokas ārsts nevar nopirkt ne santehniķa palīdzību, ne auklītes darbu savam bērnam.

Nevar normāli paēst, atpūsties un atgūt spēkus, lai katru rītu un vakaru un nakts dežūru no jauna sāktu darīt to, ko katrs cilvēks patiesībā vērtē visaugstāk – ar visaugstāko atbildības izjūtu saglabāt un atdot citiem cilvēkiem veselību, bieži arī papildu dzīves gadus, pat veselu dzīvi. Emocionālā saspringuma izjūtas un sajūtas (!) ārstiem un māsām ir visaugstākajā līmenī. Tās viņus izsīcina, sadedzina. Prasīgums, kas “sadedzina”, nav tik daudz no citiem nākošais, bet viņu pašu iekšējie, augstie standarti. Un, ja kāds šai brīdī teiks – mans ārsts vai mana medmāsa  runāja ar mani ciniski, nelaipni, tad būtu laiks pārdomāt, vai tas nebija pārgurums, ko radījis hroniskais un neapmaksātais “normālais pagarinātais” darba laiks, pārgurums un izmisums. Ja šādā emocionālā stāvoklī darāms kāds fizisks darbs, tā viena lieta, bet darīt ārsta un māsas darbu pilnvērtīgi hroniska pārguruma stāvoklī nav iespējams. Fizioloģiski tas nav cilvēka spēkos. Argumentēts šī apgalvojuma pamatojums ir iespējams, tikai tas ir garāka raksta temats.

Attīstītās valstīs, kurās pastāv izpratne par vērtībām, ārstiem ir ne tikai augstas algas, bet arī papildu brīvdienas (jaunākās literatūras lasīšanai, jaunāko metožu apgūšanai u.tml.), lai neizsīktu un spētu augstākā līmenī turpināt darīt sabiedrībai tik svēto (lūdzu nelasīt šo vārdu un neņirgāties tos, kuriem veselība, iespējams, nav vērtība!) darbu.

Savukārt Latvijā esam izdomājuši algu nemaksāt (400 eiro uz rokas jauna ārsta alga pēc 11 (!) studiju gadiem nav vārda “alga” cienīga, šai summai būtu jāatrod kāds cits, piemērotāks apzīmējums, piemēram, sociāls atbalsts u.tml.) un bez tam vēl pazemojošo ”normālo pagarināto” darba laiku.

Necieņa pret cilvēku visspilgtāk izpaužama valdību attieksmē pret veselības aprūpes un izglītības jomu. Latvijā mēs atvēlam medicīnai no iekšzemes kopprodukta nu jau mazāk kā Albānija, nerunājot par citām Eiropas Savienības valstīm (Albānijā 5,1% no IKP, Latvijā 3,8% no IKP). Medicīnas aprūpes “pietiek” vien valsts varenajiem un, jā, arī bomžiem. Jā, ir tāda sabiedrības daļa, kura alkohola reibumā ar galvas traumām regulāri ierodas uz atutošanas, sasildīšanās un pie reizes ārstēšanas procedūrām mūsu slimnīcu uzņemšanas nodaļās un kuriem dārgais ārsta laiks, dārgās izmeklēšanas metodes, uz kurām slimniekiem jāgaida mēnešiem, momentā ir pieejamas. Naudas, māsu, ārstu pietrūkst krietniem cilvēkiem.

Ir laiks mums, sabiedrībai, sākt domāt valstiski!

Šis raksts ir lūgums sabiedrībai atbalstīt ārstus un māsas viņu prasībās. Ārstiem un māsām šis sabiedrības emocionālais atbalsts ir nepieciešams. Jo sākusies ir cīņa, lai uzlabotos veselības aprūpes kvalitāte, un tās panākumu gadījumā galvenie ieguvēji būs pacienti.

Cilvēki, lūdzu, šajā brīdī nāciet palīgā mums, nāciet palīgā paši sev!

42 komentāri
Pipars
Ārsti ir paši ārstu naudu pārvalda. Ir ļoti turīgi ārsti un trūcīgi. Nav vienlīdzības. Ancāne pati par 45 minūtēm kādreiz prasīja 90 latu par konsultāciju. Protams, lai neizdegtu savos Profeosres karaliskajos augstumos. Un kā ar to graķīti? Tam arī vajag, ne tā?
Lasītājs
Pretīgi lasīts. Ne tas, ka ārstiem vajag lielāku atalgojumu, bet gan tāpēc, ka profesore runā līdzīgi kā Apinis par ārstu izredzētību. Neidomājama augstprātība. Skolotāju varbūt arī ir svētie, ugunszdēsēji arī, policisti utt, galu galā arī sētnieki... katrs taču, ja vien neesam rasisti un fašisti...
kkk
Bet Jus - visa sabiedriba tikai rejat viens uz otru, apvainojat, parmetat un devalvejat sho profesiju. But Latvija par arstu nav prestizhi. Nabaga jaunie dakteri kuri pat nav praktizejushi nekad jau tiek vainoti visaa, ja pagajushfad tracis ap rezidenturas vietam paradija sho nievajosho attieksmi, ka redz mes studenti esam jau tagad vainojami pie ta ka sistema lenam bruuk. Kadelj gan lai jauns, gudrs cilveks ar sveshvalodas zinashanam paliek te LV strada par kapeikaam un veel nes uz pleciem visu sabiedribas zhulti, nievas, parmetumus? Kapec? Ta vieta mes dodamies tur kur mus novertee un gaida - Skandinavij, Vacija - tur mus gaida, aicina, atbalsta un tur mes busim cienijamie sabiedribas loceklji nevis nokjengati zaglji un diedeletaji. Bet te LV - te visi Jus radat ka mes neesam Jums vajadzigi. Luuk taa vienkarshi.
kkk
Pashlaik RSU no katras grupa videji 3-4 jau ir apnjemushies nepalikt Latvija. No palikushajiem kaada dalja emigres lad nonaks skarbaja realitaatee. Paliks pashi tupakir no visiem - tie, kuri par slinku vai bail no arzemem. Visa smadzenju kapacitate aizplust prom. Par to jau neviens neruna - bet katru gadu LV arstu biedriba iznjem no 70-150 izzinjas darbam arzemes. Un tas njemot veraa ka vel pirms 6-5 gadiem RSU katru gadu absolveja ap 40-60 medikjiem. Tikai pedejos paris gadus ir lielie izlaidumi ar150+ absolventiem. Slimnicu personals noveco. Jainieshi nejutas noverteti te stradat. Jus gribat pa kvotam iet uz slimnicu, betjaunie arsti negrib stradat par mazajam algam slimnicas - vinji iet uz privato, ambulatoro sektoru. Visa LV medicinas sistema ir lielas katastrofas priekshaa.
kkk
Bla bla bla... Shita demagogje tie kuriem nekad nav nacies nonakt uznjemshana ar akutu zhults koliku vai pliisushu baribas vadu vai akutu periyonitu un tml... Un kad ir jabljauj no sapem un esi gatavs mati un omi velnam pardot par kadu pretsapju zaali un liekas, ka pa logu leksi araa... Luuk tad gan uz tiem baltajiem halaatiem skaties kaa uz izredzetajiem glaabeejiem un esi par visu vaari pateicigs lidz muzha galam par atvieglojumu, ko tads arsts tev var sniegt. Un ja tev kadreiz butu gadijies studet par arstu tad teiksim - labs arsts ir izredzets! Jo vien pati speja iemacities tikai pamatus ir kaut kas varens - salidzinot ar pamata peleko masu, kas nespej pamatskolas vielu matematika apguut... Jaa es teiktu, ka labs arsts ir izredzets. Un Jums LV ir pashlaik skumja situacija, jo tie izredzetie aktivi emigree... Un kas paliek? To jus uzzinasiet visai driiz.
Ārste
Ir tik jocīgi: veselība esot galvenais, ko bieži vēlam sev un citiem. Bet, ja tajā jāieguldās, tad cilvēkiem nav pašiem pietiekamas intereses dzīvot veselīgi un valstij nav naudas medicīnas profesionāļu algām. Aparatūras pirkšanai, medicīnas ēku būvniecībai, e-medicīnai uc. administrēšanai nauda uzrodas, bet tāpēc, ka tas ir bizness ap medicīnu. Ārsti un māsas ir izsīkuši ieguldīties.
Anita
Nopietni?aiziet pie ginekologa 28eiro????15 minutes?kaut ka musu valsti minimala ir citada.vai mums pie arstiem jaiet par deputatu cenam. Hei hei...visiem deputatu algas...nodejosu labak neka Kalnozols...un gulesu ar par forsam naudinam....
kkn
Meitene - vsp jau jaa Jums visiem IR jabljauj. Un jau sen. Kapec Jus visi serdienji to nedarat bet nidat un skauzhat citus tautieshus ir fenomenals jautajums! Un tu labak nevis norej tos, kas cinas par sevi un saviem berniem, bet gan pacel slinko pakalju un ej ari par savu algu paciinies.
kkk
Nu zini reizi gadaa var arii tos 28€ samaksat ginekologam, kuram starp citu ir jauztur visa sava prakse. Un 28€ vsp ir diezgan leti, protams ja zina visas izmaksas. Vel no tiem 28€ atskaita arii PVN un viss kas ticis izterets kaut vai uztriepes njemshanai un tml. Un jaiekarto arii taa prakse - japerk kresls, visas iekartas, usg aparaats. Ja ir maasinja tad arii tai ir jamaksaa. Luk nez kapec 28€ pie arsta ir uzreiz zhel, bet pa 15€ divas biljetes uzteatri vai koncertu aiziet vai uz kino divata katru menesi nav zhel.pilni restorani ar cilvekiem, pilni veikali.... Latvijaa ir vislielakais smekjejosho skaits ES - tas arii maksaa naudu. Bet redz samaksat arstam ir naudas zheel.
Meitene
Pie zobārsta bez 100,lai sablombētu nav ko darīt.Ārprāts!Domājat tikai jūs dakterīši maz pelnat,liela daļa Latvijas cilvēku maz pelna.Visi sāksim bļaut!
unbias
Rakstu, jo nevaru izdzīvot ar ārsta palīga algu 380 Eur uz rokas. Taču- protams, ka piestrādāju un dzīvoju labi, un tas man patīk – NVD tas nepatīk, jo, lai izdzīvotu – bij jāmācās daudzās jomās un jāmaina darbus vienu pēc otra pret augstāk atalgotiem! Tas kremt, jo citi tikmēr sēdējuši un audzējuši sliktu vielmaiņu vienā darba vietā jau vismaz 25 gadus! Citi vēl ilgāk. Reptiļu dzīvesveids un domāšana, ko pieļauj reptiļu smadzenes ir liela vērtība, kā izrādījies. Man klājas labi, jo mani bērni ir pieauguši un dzīvo Latvijā. Daļa ir mediķi. Mazbērni iet skolās un bērnudārzos. Viņu paliek aizvien vairāk. UN mēs esam šīs zemes sāls – nevis satrunējusī valdības kliķe, kas uz grunti laiž mūsu Dievzemīti jau 25 gadus, kamēr mēs te audzinām savus bērnus un uzturam parazītus, tas ir valdību! Mēs vairs nevaram viņus atļauties! Nu jau pietiks – bērni lieli – sakārtosim valsti priekš saviem mazbērniem!
mjau
Varbūt ne tik patētiski, bet taisnība jau ir šajā rakstā.
Juris
Tāda paša situācija ir lielākajā daļā valsts un pašvaldību iestādēs.Tur arī nekas nemainīsies, kamēr nenomainīsim valdību pilnā sastāvā.
Jēkabs
Valdības mainās, ministri mainās , bet atvēlēt medicīnai vismaz 5% no IKP nekādi nevaram. Kur tad tā nauda paliek? Igaunija var gan veselībai , gan atbilstoši aizsardzībai. Patiesības raksts , kas liek mums visiem atbalstīt mediķus viņu prasībās. Arī man ir bijusi vajadzīga ārstu palīdzība un esmu pateicīgs , ka neskatoties uz visām problēmām kādas pastāv šobrīd medicīnas nozarē personāls turpina šo smago ,atbildīgo mums pacientiem tik ļoti nepieciešamo misiju.
Ligita
3 eiro stundā- necienīgi maza alga . Citur Eiropā par šādu samaksu veic gadījuma/ sezonas darbus cilvēki bez jebkādas izglītības.
dalia
protams , ka vispirms jāpārskata administrācijas (valdes ) izmaksas. Jo ārsti un māsas un sanitāri tomār ir galvenie.
kaspars712
Gadījās noskatīties veselības ministres interviju. Ievēroju viņas 'jājamzirdziņu" par to, ka viņas redzējums esot tāds, ka nākošgad vajagot..... utt utjp. Un šajā sakarā atcerējos savas 2014. gada pārdomas: http://www.irlv.lv/.../poli.../ka-jasaprot-politiku-teiktais Uzmanība pievēršama otrajam punktam.
unbias
Ir atļautas piemaksas, ko piedāvā likumdošanas ietvaros. Būs jāuzjautā Eiropas Tiesā – kā tad īsti pareizi ir??? Bet ne man, ne kolēģiem nepiemaksā par kvalitāti. Nepiemaksā par veiktajām maksas medicīniskajām manipulācijām. Pat reģistratora piemaksu, ko piešķir ārsta praksei nesadala kolēģiem, kuri pilda šos pienākumus. Tai pat laikā – mana darba devēja katru nedēļu man atgādina, ka par mani izrāda interesi NVD. Prasu par ko – neatzīstas. Man „šlepe” velkoties pakaļ. Lepojos – jo šai vidē ir jālepojas, kad atšķiries no cērpamu aitu bara. Pateikšu pati – par to, ka iepriekšējās darba vietās es neklusēju, bet prasīju likumīgi pienākošos algu un piemaksas. Ziņoju to NVD – bet, kā sen zināms - „Vārna vārnai acī neknābs!” Pretīgi atrasties tik mazā sabiedrībā – Latvijā, kas atgādina - ne vairs Orvela fermu, bet vienu korumpētu pīļu dīķi. Ik dienas iemītnieki aizceļo vai nobeidzas - dīķis kļūst tukšāks , svaigais ūdens izgaro, bet mēsli peld, kā allaž – pa virsu un lepni noraugās u
mursis
Mums pat latvijai ir jāiet palīgā.Ja ne es ,tad kurš...
Santa
Vai kāds no mums, cilvēkiem, kuri ikdienā skrien pēc labākās sirdsapziņas pildīdami darba pienākumus, sāk izjust savu bezvērtību, dzīves jēgas zušanu, zaudē savus vaļaspriekus un sāk izolēties no cilvēkiem, kļūst ātri aizkaitināms, neiecietīgs un naktīs nevar gulēt, jo sāp ķermenis, lauž kaulus, savilkti muskuļi, galvā domas par darbu, ir aizdomājies par IZDEGŠANAS SINDROMU? Cilvēki nosodoši runā un daudzos rakstos komentē ārstu un medmāsu cinisko attieksmi, vienaldzību, nepienākšanu pie pacienta, empātijas trūkumu utt. Bet tas nav tāpēc, ka tāda ir mūsu ārstu patiesā attieksme. Tas ir Izdegšanas sindroms, kura attīstībai pilnā mērā ir visi provocējošie faktori. Nevēlēšanās kontaktēties, ātra aizsvilšanās, neiecietība, pat sakliegšana uz pacientu, strupa attieksme, pat līdz tam, ka sākam ienīst cilvēkus kopumā. Depresija, trauksme, bezmiegs....
unbias
Rakstu, jo nevaru izdzīvot ar ārsta palīga algu 380 Eur uz rokas. Taču- protams, ka piestrādāju un dzīvoju labi, un tas man patīk – NVD tas nepatīk, jo, lai izdzīvotu – bij jāmācās daudzās jomās un jāmaina darbus vienu pēc otra pret augstāk atalgotiem! Tas kremt, jo citi tikmēr sēdējuši un audzējuši sliktu vielmaiņu vienā darba vietā jau vismaz 25 gadus! Citi vēl ilgāk. Reptiļu dzīvesveids un domāšana, ko pieļauj reptiļu smadzenes ir liela vērtība, kā izrādījies. Man klājas labi, jo mani bērni ir pieauguši un dzīvo Latvijā. Daļa ir mediķi. Mazbērni iet skolās un bērnudārzos. Viņu paliek aizvien vairāk. UN mēs esam šīs zemes sāls – nevis satrunējusī valdības kliķe, kas uz grunti laiž mūsu Dievzemīti jau 25 gadus, kamēr mēs te audzinām savus bērnus un uzturam parazītus, tas ir valdību! Mēs vairs nevaram viņus atļauties! Nu jau pietiks – bērni lieli – sakārtosim valsti priekš saviem mazbērniem!
Brigita
Tiešām šādu vaļsirdīgu atzīšanos sarunā esmu dzirdējusi arī savos tuvos zināmajos mediķos! Un diemžēl jāpiekrīt,jo sistēmā nekas netiek uzlabots,tikai nepārtraukta vaidēšana par naudas trūkumu budžetā.Bet ja nebūs paša cilvēka un sabiedrības ,tad nekādi superprojekti ieplānotie gan kultūrā gan izklaidē vai sportā nevienam nebūs vajadzīgi,vienīgi,ka tos sabiedrības krējuma pārstāvji varēs iegādāties sev īpašumā.
MazulisJ
Kaut neesmu mediķis, pilnīgi piekrītu katram vārdam šajā rakstā. Par to, ka ārstu un māsu darbs ir smags, pārliecinājos, vairākus gadus no vietas kopjot guļošu vecmāmiņu. Tad pa īstam sapratu, ko nozīmē aprūpēt slimnieku, pie tam tādu, kurš pats nevar neko. Un slimnīcās tādi ir daudz. Un par bomžiem arī ir patiesība - viņi tiek slimnīcā bez rindas, bet man - strādājošam cilvēkam pie ārstiem un izmeklējumiem jāgaida garās rindās. Vienreiz vajag tā kārtīgi izpurināt nozari, kur tad īsti paliek tā nauda un jāievieš veselības apdrošināšana, lai pakalpojumu saņem tie, kas maksā nodokļus, nevis otrādi.
Dr
Kur ta nu papīru stūmēji sapratīs,cik izsūcoša ir dežūra piemēram ātrajos,ka trolejbusā brauc mājās un stāvus guli ik pa brīdim gāžoties no kājām,kamēr tantes nosodoši skatās kā uz alkānu vai narkomānu-tās pašas tantes kurām pirms pāris stundām nakts melnumā meklēji kaut vienu funkcionējošu vēnu lsi nodzītu spiedienu un tante vēl lamā tevi ka nesanāk iedurt ar pirmo reizi:D
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti