«Gudrs, vēl gudrāks» uzvarētāja Elīna: Dzīvē ir cilvēki, kas paver durvis, bet pašam jāsper solis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Elīna Smetaņina nāk no Nākotnes, maza ciemata Jelgavas novadā. Mācījusies Šķibes pamatskolā, beigusi Jelgavas Valsts ģimnāziju, bakalaura grādu ieguvusi Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), bet šobrīd studē ar stipendijas atbalstu maģistrantūrā vienā no prestižākajām universitātēm Eiropā – Parīzes Politikas zinātnes institūtā (franču val. Institut d'études politiques de Paris vai Sciences Po). Elīna ir pirmā un vienīgā Latvijā, kam Francijas valdība piešķīrusi "France Excellence Europa" stipendiju.

Skolas laikā Elīna startējusi olimpiādēs – vienmēr ar panākumiem, bijusi skolēnu pašpārvaldes prezidente, brīvajā laikā dejojusi, dziedājusi, paralēli visam pabeigusi mākslas skolu, savulaik piedalījusies Latvijas Televīzijas erudīcijas spēlē "Gudrs, vēl gudrāks" – 2016. gadā 9. klašu skolēnu grupā, iegūstot 1. vietu. Par šo faktu Elīna ir īpaši pateicīga savai latviešu valodas un literatūras skolotājai Gunai Lukstiņai.

Kļūdas ir daļa no dzīves – ar tām ir jāstrādā, bet īstajā momentā

"Man bija ļoti sirsnīga un fantastiska latviešu valodas skolotāja Guna Lukstiņa, kas diemžēl nu jau ir aizsaulē. Viņa man sniedza ļoti daudz – gan pārliecību pašai par sevi, gan zināšanas latviešu valodā un literatūrā, gan apziņu par dzīves pamatvērtībām. Tā, manuprāt, ir skolotāju privilēģija – būt mentoram bērniem, kas tikai vēl veido savu dzīves ceļu…" Tieši pateicoties skolotājas Lukstiņas ieteikumam startēt "Gudrs, vēl gudrāks", Elīna pieteicās raidījumam un veiksmīgi tika izvēlēta tālākai dalībai.

“Gudrs, vēl gudrāks”
“Gudrs, vēl gudrāks”

Viena raidījuma "Gudrs, vēl gudrāks" filmēšana ilgst vidēji 4–5 stundas. Elīna izvēlējās savu metodi, kā sakoncentrēties uzdevumam. "Palūdzu klasesbiedriem un skolotājiem, lai neviens nenāk pie manis, kamēr "izlidoju" ārā no spēles. Bija emocionāli smagi, jo biju uzlikusi slogu, ka man ir jāizdara maksimums. Skatījās gan skolotāji, gan klasesbiedri, gan skolasbiedri – man bija jāparāda labākais, ko varu. Sanāca kaut kā ļoti savākties tajā momentā, vienlaikus palīdzēja arī iekšējais perfekcionisms un "draivs" – gribējās izdarīt vairāk, labāk, pārliecinošāk. Un tas kopā kaut kā rezultējās 1. vietā. Milzīga pateicība skolotājiem – bez viņiem un arī bez saviem klasesbiedriem es nevarētu uzvarēt "Gudrs, vēl gudrāks". Paldies vecākiem, ka viņi varēja sniegt man atbilstošus apstākļus, lai varētu mācīties un pilnveidoties, piedalīties viskautkur – tas man ļoti daudz ko deva."

"Svarīgākais, ko esmu sapratusi, – nav jāieciklējas uz vienu nepareizo atbildi, ir jāiet tālāk, jo nākamais jautājums ir nākamā dzīve. Ej tālāk un skaties, kā ir. Kļūdas ir daļa no dzīves – ar tām ir jāstrādā, bet īstajā momentā. Tajā brīdī, kad esi spēles laukumā, ir jāsavācas un jāspēj darīt visu pēc labākās sirdsapziņas. Ir jāmāk pieņemt tas, ka kaut kas var nesanākt, lai arī cik ļoti negribas. Pati vēl joprojām strādāju pie tā."

"Raidījums "Gudrs, vēl gudrāks" ir par sevis meklēšanas un pašizziņas procesu

Gadā, kad "Gudrs, vēl gudrāks" piedalījās Elīna, bija unikāla iespēja uzvarētājam aizbraukt apmaiņas programmā uz Vāciju. Pateicoties uzvarai "Gudrs, vēl gudrāks", ieguvu savu pirmo ilgstošo multikulturālo pieredzi ārzemēs. Ciemojoties Vācijā, es ļoti daudz stāstīju par Latviju. Ģimene, pie kuras viesojos, bija pārsteigta, ka es tik daudz zinu par mūsu zemes vēsturi un kāpēc es vispār to zinu. Viņi sajutās ļoti iedvesmoti un nākamajā gadā atbrauca pie manis ciemos uz Latviju. Tas ir vesels stāsts par vasaras piedzīvojumiem, ko varētu stāstīt vēl un vēl…"

Kopā ar viesģimeni
Kopā ar viesģimeni

"Ir sajūta, ka "Gudrs, vēl gudrāks" piedalījos vakar, bet esmu pabeigusi jau vidusskolu, ieguvusi bakalaura grādu un tagad studēju maģistrantūrā. Mani ļoti pārsteidza Valtera un Kaspara sirsnīgums, tas, kā viņi prata apieties ar jauniešiem. Viņi iemiesoja vienkāršību, draudzīgumu, radīja viegluma sajūtu komunikācijā, deva pārliecību, ka neesi atbraucis uz konkursu, kurā dalībniekiem jācīnās vienam pret otru, nē, stāsts bija par citu." Elīna kā lielu notikumu atceras "Gudrs, vēl gudrāks" komandas braucienu uz Šķibes pamatskolu, lai iefilmētu videorullīti par viņu. "Visi skolā bija pārņemti ap šo notikumu – kur, kā visu darīt, rādīt. Tas, ka "Gudrs, vēl gudrāks" komanda brauc un parāda vietas ārpus Rīgas, kaut arī tās ir ļoti, ļoti maziņas, ir viena no foršajām tradīcijām, ko viņi turpina darīt. Tas nozīmē ļoti daudz gan to vietu iedzīvotājiem, gan dalībnieka radiniekiem, kas skatās raidījumu. Atceros režisori Inu, operatoru Raivo un gaismotāju Ronu – viņi atzina, ka mums skolā ir ļoti garšīgas pusdienas," smiedamās atminas Elīna.

"Raidījums "Gudrs, vēl gudrāks" ir par sevis meklēšanas un pašizziņas procesu. Man tas ir devis ļoti daudz – apzinājos savu vērtību, vienlaikus ļoti daudz ko uzzināju par līdzcilvēkiem. Tāda arī ir "Gudrs, vēl gudrāks" būtība – viņi tic jauniešiem un dod pārliecību viņos. Ne velti raidījumam šogad aprit 10 gadu."

Inteliģence nav par to, ka var atvērt grāmatu un atstāstīt paragrāfus

Foto no protesta akcijas Ukrainas sieviešu un bērnu atbalstam, ko Elīna šogad rīkoja:
Foto no protesta akcijas Ukrainas sieviešu un bērnu atbalstam, ko Elīna šogad rīkoja:

Elīna vienmēr bijusi ļoti daudzpusīga, arī šobrīd paralēli studijām Elīna darbojas jauniešu organizācijās, piemēram, viņa ir padomniece sieviešu līdztiesības jautājumos Latvijas ANO jauniešu delegātei. Viņa var brīvi komunicēt par mākslu, sportu, mūziku, arī politiku un vēsturi. "Ņemot vērā, ka mani aizrauj tik daudz kas, man patīk izzināt norises, būt lietas kursā par aktualitātēm, bet visvairāk man patīk komunicēt, diskutēt par dažādām tēmām, jo inteliģence galu galā nav par to, ka tu vari atvērt grāmatu un atstāstīt paragrāfus, ko esi tajā izlasījis, bet par spēju uzturēt sarunas un būt vispusīgam."

"Tagad Parīzē teju katru rītu sāku ar "Rīta Panorāmu". Patīk, kad uzaicina viesos kādu politiķi. Noskatos interviju, sekoju līdzi, kas Saeimā aktuāls. Interesanti redzēt, kas un kā tur notiek. Savukārt vakarā ieslēdzu "Panorāmu", un, kad sanāk, noklausos raidījumu "Kas notiek Latvijā?". Latvijas Televīzija man saistās ar sava veida māju un ģimenes sajūtu, tādēļ, arī ārzemēs esot, skatos to. Atceros, ka bērnībā Jauno gadu sagaidīju tieši ar Valsts prezidenta uzrunu televīzijas ēterā."

Smagākais ir redzēt bērnus, kuriem ir potenciāls un zināšanas, taču apkārtējie apstākļi to "norok"

Atrodoties prom no Latvijas un studējot Parīzē, Elīna ir aizrauta ar franču valodas apgūšanu, cenšas maksimāli iepazīt vietējo kultūru un gūst pieredzi no apkārtējiem – izzinot, kā viņi uztver pasauli un kādas ir viņu zināšanas un izpratne par Latviju, tās vēsturi un tagadni. Elīna neizjūt diskomfortu – gluži pretēji – cenšas izmantot visas iespējas, ko sniedz pieredze Sciences Po universitāte. Un, kā Elīna saka – divi gadi maģistrantūrā it nemaz nav daudz.

"Jau 9. klasē zināju, ka gribu studēt kaut ko saistībā ar sociālajām zinātnēm. Rīgas Stradiņa universitātē izvēlējos studēt starptautiskās attiecības un diplomātiju. Studējot RSU un strādājot Saeimā, sapratu, ka vairāk gribu fokusēties tieši uz iekšpolitiku. Atradu programmu Parīzē – Politics and Public Policy –, pieteicos. Tas bija apzināts un izsvērts solis no manas puses, lai saprastu, kā pieņemt lēmumu un īstenot politiku cilvēkam labvēlīgā veidā. No pamatskolas laika ir gūti sava veida novērojumi par sabiedrības nevienlīdzības jautājumiem – atminos, cik duāli viss bija. It kā vienas klases bērni bijām, bet ar tik atšķirīgiem dzīvesstāstiem. Zinu, ka ir labi nedzīvot vienā idealizētā burbulī, kur visiem viss ir lieliski un ir pietiekami iztikas līdzekļi. Vide, kurā atklājas dažādība, protams, ir ļoti stimulējoša, bet tas vienlaikus ir ārkārtīgi smagi. Pats smagākais ir redzēt bērnus, kuriem ir potenciāls, kapacitāte un zināšanas, taču apkārtējie apstākļi to "norok", un viņi pazūd. Es ļoti bieži par to domāju, ļoti. Tā ir viena no manām iekšējām pārliecībām, ko gribētu mainīt Latvijā, tāpēc tas, ko šobrīd studēju, kaut kā neapzināti ir saistīts ar šo tēmu."

"Man ļoti palīdzēja tas, ka paralēli RSU studijām divarpus gadus nostrādāju Saeimā – tā bija fantastiska pieredze pārbaudīt praksē, ko es esmu iemācījusies. Tas bija tieši Covid-19 krīzes laiks, kad visas problēmjomas bija ļoti atklāti saskatāmas. Vēlāk sanāca ļoti daudz braukt pa Latviju – runāt ar pašvaldību cilvēkiem. Sapratu, ka tā nav tikai manas mazās vietiņās – Nākotnes – problēma, bet ka tas ir visur."

Elīnai patīk darboties ar jauniešiem – viņa ir vadījusi lekcijas, braukājusi pa Latviju, vēstījusi par savu pieredzi. "Ļoti daudzi jaunieši nezina par iespējām, kā, piemēram, "Erasmus+" vai brīvprātīgās programmas. Tas ir pieejams par brīvu. Viss, kas ir vajadzīgs, ir paša motivācija un spēja uzrakstīt pieteikumu. Dzīvē ir cilvēki, kas paver durvis, un tas, kas ir jāizdara, jābūt drosmīgam un jāsper solis. Es būtu gandarīta, ja man izdotos kādam pavērt šīs durvis. Man vienmēr ir bijis svarīgi pateikt – te ir iespēja. Tas nekas, ka tu nedzīvo kādā no lielajām pilsētām, bet ir šāda iespēja. Mēģini!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti