«EXPO 2020» vadītājs Ansis Egle: 558 dienas līdz ..

Daudz vai maz? Ja ņem vērā, ka iepriekš līdzīgos projektos ir bijis vēl mazāk laika, tad šis šķiet labs laika nogrieznis. Lai gan - nākotnē - lai visu lieliski izplānotu un paveiktu bez nevajadzīga stresa un satraukuma, būtu jāgatavojas projektam 5 gadu cikla ietvaros - kā to ierasti cenšas darīt OECD valstu grupā un kas arī atbilst paša projekta ciklam. Taču, kā mēdz teikt - mūžu dzīvo, mūžu mācies un pielāgojies apstākļiem.

Kopš iepriekšējā ieraksta ir pagājis daudz laika, kas bija veltīts dažādiem gatavošanās darbiem izstādei, kuri visi ir bijuši pietiekami laika un enerģijas ietilpīgi. Un, gatavojoties kārtējam komandējumam Dubaijā, bija jāveic pamatīga plānošana, lai labāk iepazītos ar dažādiem potenciālajiem darbu veicējiem šeit uz vietas.

Šīs rindas rakstu pēc trim intensīvām dienām, kurās ir uzzināts, redzēts, saprasts, noskaidrots tik daudz, ka ir radies priekšstats par mūsu iespējām un arī par Dubaijas gatavību nodrošināt mums nepieciešamo programmu.

Viens no pamata uzdevumiem šajā komandējumā bija piedalīties "International Participants Meeting" (IPM), lai uzzinātu ilgi gaidītos programmu plānus, kā arī dažādus tehniskos jautājumus attiecībā uz visu procesu kopumā. Tuvojoties "EXPO 2020" atklāšanas brīdim, pieaug dalībvalstu spriedze attiecībā uz termiņiem (kuri jau ir mainīti atbilstoši situācijai) dažādiem darbiem, un šī spriedze pēkšņi eksplodē arī improvizētā, neplānotā diskusijā organizatoriem ar dalībvalstīm, kur katra puse argumentē viedokļus un cenšas rast kompromisu. Kompromiss rodas daudz vēlāk vakarā, neformālā gaisotnē dažiem dalībvalstu pārstāvjiem vienojoties ar organizatoru pārstāvi par tālāko rīcību - tiek zīmētas shēmas, plānoti labākie modeļi un galu galā tiek rasts kompromiss. Notiek jau formālāka sarakste e-pastos un vezums ir izkustējies - mēs esam sadzirdēti, un

organizatori patiešām cenšas, lai "EXPO 2020" būtu visu laiku labākais EXPO. To apliecina arī daži tēmas speciālisti ar 17 gadu pieredzi - šoreiz organizatoru ieinteresētībā ir tāda, kāda nekad iepriekš nav pieredzēta.

"EXPO 2020" birojā

Jāsaka, ka tas ir patīkams pagrieziens EXPO vēsturē, ko šobrīd pieredzam. "EXPO 2020" organizatori kā vienu no galvenajām prioritātēm ir izvirzījuši valstu ekonomiskās intereses un iespēju attīstīt sev interesējošu mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības programmu. Programmas ietvaros EXPO organizēs tikšanās dalībvalstu uzņēmumiem ar ieinteresētajām pusēm ne tikai Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), bet arī Āfrikas un Āzijas reģionos. Šis ir svarīgs dalības arguments arī mums, tāpēc drīzumā plānojam sākt informēt uzņēmumus par šīs programmas iespējām. Jāņem vērā, ka, piemēram, Āfrikas valstīm ir bezvīzu režīms ar AAE un ir pat tāds kuriozs, ka, teiksim, Džibuti premjeram ir vieglāk sasaukt savu ministru kabineta sēdi Dubaijā nekā savās mājās. Dubaija pēc būtības ir nozīmīgākais reģionālais uzņēmējdarbības centrs, kurā viss notiek. Kas pirmais brauc, tas pirmais maļ!

Daudzu valstu uzņēmumi jau ir sapratuši šo iespēju un dažādos veidos to izrāda. Piemēram, Somijas 120 uzņēmumi jau ir pieteikušies dalībai EXPO ar mērķi popularizēt savas inovācijas, pakalpojumus un idejas gan tradicionālās industrijās, gan jaunuzņēmumu jomā. Daudzas valstis uzsver savu ieinteresētību popularizēt tieši jaunuzņēmumus un inovācijas, kuras pasauli maina jau šobrīd.

Patīkami, ka

šoreiz Dubaijā ir nokomplektējusies arī pilnībā pārstāvēta Baltijas komanda - ir gan Lietuva, gan Igaunija. Turamies kopā,

apmaināmies ar svarīgu informāciju un koordinējam darbību, lai startētu godam. Tādā ziņā tas ir patīkams pagrieziens, ka mums izdodas saprasties no pusvārda. Pie patiesi labajām pieredzēm noteikti var minēt arī ļoti labo sadarbību ar Īriju un Austrāliju (atrodas tieši blakus mūsu paviljonam). Abu paviljonu ģenerālkomisāri ir ļoti ieinteresēti un izpalīdzīgi. Austrālija jau palīdzējusi ar daudz ko, kas bez šīs palīdzības mums izmaksātu pamatīgas summas. Īrijas ģenerālkomisārs augstu novērtēja mūsu koru mūzikas kvalitāti (rādīju 2018. gada Dziesmu svētku ierakstus “Lec, saulīte” un “Saule, Pērkons, Daugava”) un spriedām par iespēju sadarboties tieši kultūras jomā programmas ietvaros. Latvijas koru kopdziesma ar U2 vai Enya vai Róisín Murphy? Tas vēl precīzi jāapspriež. Šeit, starp citu, ieskats kādā Īrijas simtgadei veltītā koncertā no 2016. gada. Pats to noskatījos no sākuma līdz galam un sajutu Īrijas vēsturi ļoti īpaši - gandrīz kā mūsu pašu. Aizkustināts biju līdz asarām.

Nozīmīgākie darbi šobrīd saistās ar mūsu paviljona izveidi. Tam tiek veltīts vislielākais laiks paralēli IPM - plānojot, precizējot sarunas dažādos uzņēmumos, faktus, skaitļus, pieredzes. Šodien bija nozīmīga tikšanās EXPO birojā - gatavojam Latvijas paviljona tehniskā projekta risinājumus, kas būs jāapstiprina ar visām iesaistītajām atbildīgajām institūcijām Dubaijā - EXPO, dažādām Dubaijas pašvaldībām, būvuzraugiem, komunālo pakalpojumu sniedzējiem, drošības uzraugiem un daudzām citām institūcijām. Daudz jautājumu, daudz atbilžu un precizējumu, un divas stundas pazūd kā nebijušas (jāņem vērā, ka iepriekšējā dienā sarunās ar vietējajiem arhitektiem, kuri apstiprinās juridiski visus risinājumus atbilstoši vietējai likumdošanai, tikšanās laikā trīs stundas pazibēja nemanot). Tālāk dodamies katrs savās gaitās - arhitekti zīmēt un plānot, es ar būvdarbu speciālistu uz rūpnīcām, ražotnēm, arhitektu birojiem pētīt to, kā šeit strādā celtniecības industrija.

Un tā ir patiešām daudzveidīga un dažāda.

Pats sarežģītākais uzdevums ir atrast ticamus partnerus, kas spēj piedāvāt vajadzīgos pakalpojumus.

Daudzas tikšanās ir daudzsološas līdz brīdim, kad ieraugi uz vietas - kā viss ir patiesībā. Tikai tad - liekot lietā salīdzināmu informāciju, pieredzi citās valstīs, personīgas klātienes sarunas - veidojas priekšstats par iespējām. Šajās dienās esam redzējuši daudz un dažādas iespējas - gan nelielos angāros izvietotas darbnīcas, kas pasniedz sevi kā rūpnīcas, gan patiešām hektāriem lielas kārtīgas rūpnīcas, kas nodrošina patiešām nozīmīgus darbus ne vien EXPO, bet arī Dubaijas pilsētai jau vairāk kā 40 gadu garumā. Tas viss patiešām iespaido un ļauj saprast senā teiciena nozīmi - neskati vīru pēc cepures.

Ražotnes apmeklējums Dubaijā

Šo visu es rakstu trešās komandējuma dienas noslēgumā, kad ir patiešām liels sagurums no dinamikas, kas veido šī projekta esenci. Nākamās dienas tikšanās maratons sākas jau pulksten 8.00 - kārtējās rūpnīcas apmeklējums, tikšanās kāda uzņēmuma birojā (rūpnīca apskatīta vakar), pēc EXPO sarunas ar vietējajiem arhitektiem, darāmo darbu saraksti, laika plāna precizēšana - un tā bez apstājas. Līdzi paņemtās grāmatas klusi skumst somā neaiztiktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti