Eva Johansone: Atbalsts jaunatnes NVO ne tikai vārdos

Pirms 10 gadiem Eiropu uzrunāju kā Latvijas Jaunatnes padomes prezidente, 22. jūlijā - kā Eirovīzijas gada kora pasākuma vadītāja. Apmests skaists desmitgades loks. Saprotu, cik daudz mani tomēr veidojusi nevalstisko organizāciju (NVO) vide.

Aizdomājos, ko dara citi kolēģi no Latvijas Jaunatnes padomes un jaunatnes NVO vides: analizē un sniedz konsultācijas valsts pārvaldei, vada Latvijas Universitātes fondu, pārveido un vada cirku, organizē, manuprāt, vērtīgāko teātra festivālu "Homo Novus", vada "Iespējamo misiju", mudina jauniešus pievērsties zinātnei, organizē un pieskata projektus vēstniecībā, vada skautu un gaidu organizāciju, vada āra dzīves uzņēmumu, analizē medijus u.c.

Cilvēki, kuri, kļūstot pieauguši, ir pilsoniski aktīvi, maina notikumus, piedalās piketos, izsaka viedokli un diskutē par neērtiem jautājumiem sabiedrībā, brīvprātīgi arvien piedalās pasākumos, biedrībās.

Viņi izvērtē norises, kurās iesaistīties, diskutē par vērtībām un vērtīgo, nevis kā lielākā daļa pazīstamo cilvēku - vienkārši iesaistās jebkurā labdarības akcijā vai par brīvprātīgo darbu uzskata vietu ierādīšanu pirms lieliem pasākumiem.

Pēc 10 gadiem redzu, cik svarīga ir jaunatnes NVO augsne: mazpulki, skauti un gaidas, "Papardes zieds", Sarkanais Krusts u.c. Veido cilvēkus, vērtības, veido sabiedrību, kurā dzīvojam.

Savulaik rakstījām Jaunatnes likumu un jaunatnes valsts programmu.

Skumīgi, bet finansējums un valsts atbalsts jaunatnes organizācijām arvien ir ļoti simbolisks vai tā nav vispār. Iegulda, lai latviešus atgrieztu Latvijā, bet neiegulda, lai jaunieši paliktu.

Jaunatnes organizācijas veido vērtības, atbildīgo, vajadzīgo sabiedrības aktīvo daļu, kuriem nav jautājumu, kad brīvprātīgi jādodas meklēt pazuduši bērni, jāvēlē Saeima, jāpiedalās talkā vai brīvprātīgi jāorganizē diskusija.

Kā lai to maina? Jaunatnes NVO tiešām saredzu kā ļoti svarīgu elementu pilsoniskas un aktīvas sabiedrības attīstībai un izveidei. Varbūt kāds Saeimas deputāts var paskaidrot, kādēļ Latvijā tik mazs atbalsts jaunatnes nevalstiskajām organizācijām? Kādēļ jaunatnes politikas sektors tik vājš, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju?

Vai tad, ja palūkojamies, cik vērtīgi ir organizāciju cilvēki sabiedrībā (to jau praktiski tagad var redzēt un izmērīt), nav vērts atbalstīt jauniešu iniciatīvas un jaunatnes organizācijas? Ne tikai ar vārdiem.

8 komentāri
Anonīms lietotājs 9903
Valdībā par Pūces demisijas pieņemšanu plānots lemt jau nākamnedēļ, bet faktiski jau no trešdienas lēmumus Pūces vietā pieņems kāds no viņa vietniekiem, teica ministrs. Pūces dzīvesbiedre Zaiga ir viena no biedrības Ascendum dibinātājām; šīs biedrības oficiālie mērķi ir "veicināt Latvijas augšupeju - ekonomisko, garīgo un sociālo - mērķtiecīgi atbalstot kultūru, zinātni, izglītību un pilsonisko sabiedrību". Pērn Ascendum saņēmuši dāsnus ziedojumus, tostarp no Latvijas vadošajām būvfirmām. Binders ziedojuši 20 tūkstošus latu, Arčers 10 tūkstošus latu, bet RE&RE, kas bija arī Zolitūdes Maximas būvētāji - 29 500 latus, un RE&RE līdzīpašnieks Didzis Putniņš biedrībai personiski ziedojis 300 latus. https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/papildinats-1305-puce-atkapjas-no-amata-iespejamo-interesu-konfliktu-deve-par-i
Anonīms lietotājs 9903
Lasīju ascendum atskaiti,pat vairākas, tur bija minēti visi ziedotāji - visi tie būvnieki un arī dažas azartspēļu firmas, kuras saņēma valsts pasūtījumus, vai azartspēļu biznesam labvēlīgus nosacījumus EM,kurā stŗādāja arī kunga sieva ASCENDUM vadītāja. Nebija godīga atklāta konkursa par tiesībām tērēt šo ziedotāju naudu. Tādas ekskluzīvas tiesības sev piešķirā Pūces ģimene.
Eva Ikstena Ikstena
Nesaņēma. Tieši tādēļ rakstā minu, ka spriestspēju, domāšanu un spēju izvērtēt jauni cilvēki iegūst NVO. Nemeklē ātrumā google, neizlasa tikai virsrakstu un tad anonīmi lamā gan mani, gan valsti. Jūs neesiet iedziļinājies jautājumā, anonīms trollis (visdrīzāk arī politiski angažēts, ieinteresēts). Ja vēlaties detalizētāku atbildi, sarunāšos tikai tad, ja atklāsiet personību. Anonīmiem nav pienākums atbildēt. Tikpat labi jūs varat būt kādas partijas apmaksāts neslavas cēlājs.
Anonīms lietotājs 9903
Iepriekš jūs teicāt, ka Ascendum naudu nesaņēma. Tagad iznāk, ka tomēr saņēma gan un ka tikai knab to atzna par nenoziedzīgu. Tad kā ir - saņēma naudu vai nē. Un kāpēc Puce atkapās no amata? Ikstena, anonīms lietotājs es esmu tādu kā jūs dēļ. Jūsu korumpantu intereses tiek aizstāvētas, bet parasto cilvēku intereses nē. Latvijas valsts ir izzagta un izpostīta, tiesu sistēma sagrauta. Korupcijas Latvijā nav. Oligarhu lietā vainīgo nav, jo nez kāpēc KNAB neko nevarēja pierādīt, arī to, kas ir acīmredzams.
Eva Ikstena Ikstena
Jā, un KNAB atzina, ka noziedzīga nodarījuma nav. Jūs, anonīmais komentētāj, metat vecas ziņas. Ja reiz rakstāt, tas papētiet lîdz galam. Un, kāda vēl EM nauda. Nākamreiz atbildēšu tikai Jūsu patiesajai identitātei. Nav vērts diskutēt ar trolli.
Anonīms lietotājs 9903
Neesmu lasījis, ka šī informācija kaut kur būtu atsaukta kā nepatiesa. Tieši otrādi. Kāds zaudēja amatu, vai ne? Būtu jauki, ja Ikstenas Johansones kundze komentētu šo informāciju. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis izvērtēt partijas Latvijas attīstībai ģenerālsekretāra Jura Pūces iespējamo interešu konfliktu laikā, kad viņš atradās Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra amatā un viņa sievas vadīta biedrība Ascendum saņēma dāsnus ziedojumus no EM pārraudzītās būvniecības nozares uzņēmējiem. https://www.pietiek.com/raksti/knab_parbaudei_sanemis_prasitos_dokumentus_par_puces_aizdomigajiem_lemumiem_
Eva Ikstena Ikstena
Labdien, anomīmais lietotāj. Jautājums - kad Ascendum ir ieguvis naudu no EM? Atbildēšu Jūsu vietā - nekad! Līdzekļi ir saņemti no VKKF, KM u.c., bet nekad no EM. Protams, komentēt var visu, ko vēlas, īpaši jau anonīmi..
Anonīms lietotājs 18285
Protams, ka paldies par visu labo, ko esiet darījusi, tomēr .... manā vērtējumā - tā skandalozā korupcijas lieta, kad ASCENDUM saņēma naudu no EM pateicoties kundzes Puces vīra amatam - manuprāt, tas ļaunums ir milzīgs un tā sekas ir milzīgas. Ja jaunatne ienāk mūsu dzīvē ar tādu domāšanu un rīcību , tad ir loti grūti ticēt un noticēt Latvijas valsts nākotnei. Es loti ceru, visu manu bērnu un mazbērnu vārdā , ka E.Johansone un viņas domubiedri tomēr paliks par šovmeņiem un šovmenēm , kur ir viņu īstā vieta.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti