Ella Semjonova: Valdības deklarācija - labo nodomu saraksts

Trešdien notiek Saeimas sēde, kurā plānots balsot par apvienības „Jaunā Vienotība” Ministru prezidenta amata kandidāta Krišjāņa Kariņa vadīto valdību. Kariņš rēķinās ar 61 Saeimas deputāta balsi.

Atbalstu nesola opozīcijā atstātā „Saskaņa”, Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī daži partijas „KPV LV” deputāti. No rīta, pulksten deviņos, jaunās koalīcijas partiju līderi ir parakstījuši trīs dokumentus - koalīcijas sadarbības līgumu, Fiskālās disciplīnas līgumu un valdības deklarāciju. Kādi ir valdības ieplānotie darbi?

Sakārtot finanšu sistēmu, ieviest bezkompromisu tiesiskumu un gudru transporta politiku, atbalstīt kuplās ģimenes un turpināt reformas – šīs ir tikai dažas no Ministru prezidenta amata kandidāta Krišjāņa Kariņa valdības galvenajām darba prioritātēm.

Ella Semjonova: Valdības deklarācija - labo nodomu sarakstsElla Semjonova

26 lapaspušu biezā dokumentā ir ietvertas daudzas deklaratīvas frāzes – piemēram, panākt zemāko korupcijas līmeni Baltijas valstīs, mazināt birokrātiju un ienākumu nevienlīdzību valstī. Ir arī taustāmāki ierosinājumi. Piemēram, ierobežot azartspēļu pieejamību, ieviest neapliekamo minimumu galvenajam mājoklim un palielināt minimālās pensijas apmēru. Taču šobrīd šie un līdzīgie priekšlikumi drīzāk atgādina partiju labo gribu, nodomus. Kā šos darbus paveiks, vēl nav skaidrs. Un līdz ar to paliek jautājums – vai tos paveiks.

Piemēram, politiķi apņēmušies līdz 2021. gadam īstenot administratīvi teritoriālo reformu. Iepriekš politiķi runāja par novadu modeli „21+9”. Taču šobrīd pašvaldību skaitu deklarācijā nepiemin.

Tikpat svarīgs būs jautājums par veselības aprūpes sistēmas darbību. Pateikt, ka visiem tā būs vienādi pieejama, – tas vēl nav risinājums. Jāatrod finanšu resursu avots. Jāatgādina, ka viena daļa iedzīvotāju par medicīnas pakalpojumiem jau maksā ar paaugstinātu sociālā nodokļa likmi. Citi jau sākuši veikt brīvprātīgās iemaksas. Trešie šajā līdzekļu nodrošināšanas sistēmā nepiedalās nemaz.

Un, protams, viens no jautājumiem, kas jau pašā sākumā raisīja domstarpības, jautājums par lielajām ostām. Sākotnēji satiksmes ministra kandidāts bija teicis skaidri – lielās ostas pilnā kontrolē pārņems valsts. Tagad deklarācijā minēta apņemšanās „izvērtēt un reformēt lielo ostu pārvaldes modeli, kā prioritāro risinājumu paredzot to pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrībām”.

Daudz diplomātiskāks formulējums. Vārds „izvērtēsim” vispār ir bieži sastopams valdības deklarācijas tekstā. Izvērtēs valdība arī obligātā iepirkuma komponentes izveidošanas tiesiskumu. Taču likvidēšanas datums nav norādīts.

Daudzus grandiozos politiskos solījumus šobrīd ierobežo fiskālās disciplīnas groži, un fiskāli ietilpīgi jeb vienkāršiem vārdiem – dārgi priekšlikumi tiek atlikti uz nākamajiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti