Elīna Kolāte: «Stop watching us!» (Beidziet lūrēt!)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pērnā gada jūnijā Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Nacionālās drošības aģentūras (NSA) darbinieks Edvards Snoudens (nejaukt ar Čalovski) nāca klajā ar paziņojumu, ka ASV nekaunīgi spiego pati savus iedzīvotājus. Ļaudis apvainojās uz NSA, bet NSA apvainojās uz Snoudenu un sāka viņu ķerstīt pa visu pasauli.

Tā Snoudens mazliet vairāk nekā mēnesi pavadīja Maskavas lidostas tranzītzonā, līdz ieguva atļauju mierīgi kādu laiku padzīvoties Krievijā. Obama par to ir sabozies un pat nav piedalījies iepriekš sarunātajā randiņā ar Putinu.

Bet Snoudens labklājības un demokrātijas mekā gan jau ir paspējis sadraudzēties ar Krievijas pilsoni Žerāru Depardjē.

Tas, ka ASV izspiego savus iedzīvotājus, protams, nav labi, bet neko. Taču laikraksta „The Guardian" bijušais žurnālists Glens Grīnvalds nācis klajā ar paziņojumu, ka NSA esot izspiegojusi ne tikai ASV, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tas, protams, ir ārprāts! Ļaudis, kas to nevar izturēt, apvienojušies organizācijā ar nosaukumu „Stop watching us!" („Beidziet mūs novērot!"), raksta vēstules, vāc parakstus un visādi citādi škandalē. Vispār interesanti, ka mēģina sev pievērst uzmanību ar tieši tādu nosaukumu.

Brazīlijas prezidente Dilma Rusifa pēc tam, kad uzzinājusi, ka ir izspiegota, rīkojusies pēc labākajām Baraka Obamas tradīcijām un atteikusies doties vizītē uz ASV. Ceru, ka arī aizsūtīja vēstuli ar šādu tekstu: „Dārgais Obamas kungs, nākamnedēļ svinēšu savu dzimšanas dienu. Uzstāsies U2, dzersim kaipirinju. Žēl, ka neesat ielūgts."

Latvija diemžēl sarakstā nav pieminēta, bet, piemēram, Francijā 2012. un 2013.gadu mijā viena mēneša laikā NSA noklausījušies 70 miljonus telefonsarunu. Norādīts, ka izspiegoti pārsvarā par terorismu aizdomās turētie un Francijas augstākās amatpersonas. Ja šīs divas grupas spēj tik daudz sarunāt (vairāk nekā 2 miljoni sarunu dienā), tad rodas viens jautājums – cik tieši teroristu ir Francijā (par augstām amatpersonām neprasīšu, jo to nevar būt daudz)? Un kāpēc ASV, kas par terosimu tur aizdomās milzīgu cilvēku pūli, pēc viena mēneša spiegošanas ir atmetuši tam visam ar roku?

Iespējams, ka tie, kas turēti aizdomās par pasaules miera apdraudēšanu, tomēr pa telefonu nav pārrunājuši neko sliktu. Nu, droši vien nav!

Cik lielam idiotam jābūt, lai savus slepenos plānus pārrunātu pa telefonu? Pat atzīties mīlestībā telefoniski ir stulbums! Protams, spiegošanas pārtraukšanai var būt arī galīgi vienkāršs skaidrojums – tie 70 miljoni sarunu kādam arī jānoklausās. Es pati gan sliecos ticēt, ka spiegošana turpinās uz urrā.

Ir aizdomas, ka slepeni sekots līdzi arī tam, ko runā Vācijas ķeizariene Merkele ar saviem sabiedrotajiem un par ko viņa balsojusi pērnajā Eirovīzijā. Vācija par iespējamo spiegošanu ir sašutusi, jo līdz šim ASV taču ir bijis draugs. Ko es darītu, ja es uzzinātu, ka draugs mani ir izspiegojis? Visticamāk, no sākuma pēc labākajām ziepju operu tradīcijām iedotu pa muti un pēc tam sevi šaustītu par nesavaldību. Labi, ka es neesmu valsts, jo fiziska vardarbība būtībā ir karš pat tad, ja tā ir pelnīta. Tomēr Vācijas aizsardzības ministrs Tomass de Mezjērs sacījis: „Amerikāņi ir mūsu labākie draugi un tādi arī paliks, bet nekas iepriecinošs tas nav."

Tā ir īsta beznosacījuma mīlestība! Tas ir kā mīlēt mazo brāli pat tad, ja viņš uzvedas pilnīgi stulbi.

Obama norādījis, ka neveic un neveiks Vācijas spiegošanu. Bet vai ir veicis iepriekš? Par to viņš klusē. Mani interesē, kā tieši viņš izvairījies no atbildes. Notēlojis sirdslēkmi? Nav sapratis jautājumu? Bērnībā, kad negribēju atbildēt par savārītām ziepēm, mēdzu izlikties, ka esmu cieši iemigusi. Obama, ja Tu šito lasi, droši vari aizņemties no manis šo paņēmienu!

Es gan izspiegotajām valstīm ieteiktu daudz nesatraukties par to, ka tā ir sanācis – visticamāk, nekas svarīgs (nauda) amerikāņu rokās nav nonācis. Kāpēc? Ja Obama ar draugiem zinātu visus pasaules svarīgākos (nauda) noslēpumus, vai viņiem tiešām pietrūktu naudas, lai bez aizķeršanās varētu sastādīt budžetu?

Tā kā nekādu labumu (naudu) aizokeāna valstība sev nespēj gūt, tad viņi vismaz varētu palīdzēt citiem. Piemēram, šī gada 15.oktobrī vairāki Bosnijas un Hercogovinas futbola fani sajaukuši Lietuvu ar Latviju, un tāpēc Bosnijas-Lietuvas spēli mēģinājuši atrast Rīgā. Ja NSA būtu šos jautros zēnus izspiegojusi, varētu laicīgi iejaukties un pamācīt, kādas biļetes jāpērk. Kas zin' - varbūt bosnieši amerikāņiem par to kaut ko uzsauktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti