Elīna Kolāte: Pomidoru ēnā

Krievijai apnikušas tās Eiropas Savienības sankcijas, un tā nolēmusi iegriezt Polijai un saviem iedzīvotājiem, lepni atsakoties no poļu dārzeņiem. Nu, un, ko tagad poļu paniem darīt? Visus ābolīšus un tomātiņus uz vietas neapēdīsi, tāpēc vai nu tie jāmet miskastē, vai jāmēģina nopārdot kādam citam. Vācijai, Lietuvai, Čehijai. Un pat Latvijai! Uz šiem notikumiem balstīta šausmu novele „Pomidoru ēnā” par to, kā iznīks Latvijas dārzeņu audzētaji, jo tirgu pārpludinās Dieva un Krievijas nepieņemtie tomāti.

Šajā rakstā vairākkārt tiks pieminēti tomāti no Latvijas un Polijas, tāpēc, lai nekas nesajuktu, latviešu tomātus saukšu par Tomātiem, bet poļu – par Pomidoriem.

Par Pomidoru un Tomātu attiecībām sacelta liela trauksme, jo milzīgais Krievijai paredzētais Pomidoru apjoms nu ceļošot uz Latviju, kur apcels Tomātus, jo Pomidori būšot daudz lētāki. Par iespēju izvēlēties lētāku preci neviens negavilē, jo tas nozīmē Latvijas lauksaimniecības krahu. Tik bēdīgas prognozes liek domāt, ka līdz ar Pomidoru invāziju, tiks arī aizliegta Tomātu tirdzniecība, un tie, kas tiks pieķerti, pērkot Latvijas preci, tiks bargi sodīti.

Pie viena Pomidori šur tur pat tiek nepatiesi apvainoti sliktā kvalitātē. Kāpēc poļu pani lems par labu tieši mazajam Latvijas tirgum, kur par dažādu tomātu trūkumu neviens pārāk nesūdzas? Šeit gribētos citēt Māru Zālīti: „To mēs nezinām.” Šada brēka, pirms vēl zināms, vai būs liela vilna, iespējams, ir atsauce uz "Led Zeppelin" dziesmu „Whole Lotta Love”, kur dramatiskākajā minūtē dzirdama atbalss, pirms izskanējusi balss.

Kamēr Latvijā tiek dalīti Tomāti un Pomidori, tikmēr, piemēram, Viļņā pie Krievijas vēstniecības norit demonstrācija Polijas atbalstam. Un tas nekas, ka nabaga Lietuva ir vēl tuvāk Polijai un līdz ar to – varbūt viņus pat vairāk apdraud iespējamais Pomidoru uzbrukums. Protams, tādai demonstrācijai nekādas praktiskas jēgas nav, bet ir labi vismaz paradīt attieksmi, ja nav nekādu brangāku ieroču.

Nav tā, ka poļu pani paši izdomājuši, ka nu Latvijā tirgos Pomidorus, lai ieriebtu vietējiem bāleliņiem. Vēlams atcerēties, ka Pomidoru ceļu uz Krieviju apturējis tas, ka mūsu lielā kaimiņvalsts apvainojās uz Eiropas Savienības sankcijām, kuras izdomātas, lai Putina kungs saprastu, ka, jā - Eiropas Savienība ir pamanījusi, ka viņš ir izkūkojis prātu. Un – urrā – Eiropai pat izdevās vienoties par to, kā ieriebt Krievijai, un šoreiz vissmagāk pretī dabūja Polija.

Iespējams, mani tagad vajadzētu iecelt svēto kārtā, bet man šķiet, ka būtu labi, ja pēc Paulu Koelju padoma visi sadotos rokās, lai palīdzetu tiem paniem, jo mūziku pasūtīja visa Eiropa (arī Latvija), bet jāmaksā Polijai. Jā, varbūt Latvijā ievedīs kādas 3 papildu Pomidoru fūres, kas būs lētākas par tautiskajiem Tomātiem. Bet vēl aizvien taču ir iespēja izvēlēties lielisko tautiskos Tomātus. To ieteiktu darīt ikvienam, kam jau sāp sirds par Latvijas dārzeņaudzētaju likteni. 

Tiem, kas galīgi naktīs nevar gulēt to Tomātu dēļ, iesaku uz Latvijas robežas sagaidīt tās 3 Pomidoru fūres un apmētāt ar Tomātiem. Tādejādi tiks izrādīta attieksme pret Poliju, kā arī piepildītas latviešu zemnieku kabatas, jo tie Tomāti pirms tam būtu arī jānopērk. Šos pierobežas cīnītājus sauktu par Pomidorplēšiem.

Es šobrīd dzīvoju Polijā, un, protams, gardu muti ēdu Pomidorus un citus poļu dārzeņus. Pirmoreiz nopriecājos par to, ka esmu sapinusies ar cilvēkiem, kas ziņām neseko vispār, jo man būtu drausmīgs kauns, ja viņi uzzinātu, ka laikā, kad īsti nevar saprast, vai ir karš, ir tādi ļaudis, kas vairāk uztraucas par kaut kādiem dārzeņiem. Ja šobrīd ir karš, es ceru, ka tas drīz beigsies, jo mēdz teikt, ka pēc kara visi esot gudri. Gribētos ko tādu piedzīvot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti