Elīna Kolāte: Krievijas konstitūcijas dzimšanas dienas svinības

Krievijas cietumos palicis par šauru, tāpēc notikusi politieslodzīto „masveida" atbrīvošana, un 3 no laimīgajiem brīvlaistajiem es gandrīz pazīstu: Mihailu Hodorkovski, Nadedžu un Mariju.

Nadedža un Marija ir pankgrupas „Pussy Riot" dalībnieces, kas Putinam neiepatikās pirms pāris gadiem, kad viņas veica īpatnēju lūgšanu par labu Krieviju  kādā baznīcā. Performance likumsakarīgi beidzās cietumā, jo nenotika Zviedrijā, bet gan Krievijas impērijā. Viņu kolēģe jau atbrīvota iepriekš, bet Nadedžai un Marijai laime uzspīdējusi vien tagad. Viņas gan ir skatījušās dāvinātam zirgam zobos un atzīst, ka nebūt nepriecājas par iespēju staigāt, kur deguns rāda, jo ne jau aiz labas sirds Putins viņas izlaidis, bet gan tāpēc, lai uzpostu savu publisko tēlu. Meitenes pat labprāt no amnestijas atteiktos, bet tas neesot bijis iespējams. Vai Putins varētu „Pussy Riot" atbrīvot kaut kā tā, lai viņas ar to būtu apmierinātas? Jā, bet tad viņam būtu jāizmanto laika mašīna un jāatgriežas pagātnē. Tā kā viņš spēj cīnīties ar tīģeriem un palīdzēt gājputniem atrast ceļu mājup, tad ticu, ka viņam tiešām ir laika mašīna un viņš reizi mēnesī mēdz pīpēt cigārus ar Pēteri Pirmo.

Mihails Hodorkovskis ir uzņēmējs, oligarhs, filantrops un autors (tā vēsta latviešu Vikipēdija), kā arī tas kungs, kas izskatās pēc mazliet vecāka Daniela Pavļuta (tā domāju es un inteliģences pārstāvji). Viņš it kā notiesāts par Krievijas izzagšanu, bet tiesas prāva dīvainā kārtā sakritusi ar laiku, kad Hodorkovskis iesaistījies opozīcijas pasākumos.

Neliela atkāpe: jau kādu laiciņu nestāju dziedāt Hodorkovska uzvārdu Roda Stjuarta dziesmas „Sailing" melodijā. Tā ir dziesma par Mihaila Hodorkovska atgriešanos mājās. Atkāpes beigas.

Ko (bijušais) naftas magnāts darīs tālāk? Ar politiku nenodarbosies, jo tā solījis Putinam, un oligarhi neuzmet, tātad vēl viens Latvijas premjera amata kandidāts atkrīt. Hodorkovskis gan jau izdos memuārus, jo pats saka, ka cietumā uzlabojis savu rokrakstu. Ja jau uzlabojis rokrakstu, tad gan jau kaut ko ir uzrakstījis. Naudas dzīvošanai viņam netrūkst, tāpēc viņš nemetīsies atpakaļ naftas biznesā, bet gan darīs sabiedrisku darbu. Nesen redzēju, ka Latvijas Sabiedriskais medijs meklē krievu ziņu virsaiti. Mihail?

Oficiāli amnestija izsludināta par godu Krievijas konstitūcijas 20.dzimšanas dienai. Ja šī nozīmīgā jubileja tiek svinēta ar politieslodzīto atbrīvošanu, tad mana loģika teic, ka ar šo Krievijas kungi atzīst, ka gan Hodorkovska, gan abu pankmeiteņu ieslodzīšana bijusi antikostitucionāla. „Daudz laimes dzimšanas dienā! Lai dzīvo konstitūcija, labojam savus antikonstitucionalos lēmumus!".

Hodorkovska kungs par savu atbrīvošanu daudz nebēdā, bet abas „Pussy Riot" meitenes dusmojas par to, ka šis ir lēts Putina triks, lai nomazgātu tīru Krievijas reputāciju pirms Soču Vladimira Putina Olimpiskā festivāla, uz kuru dažu valstu prezidenti nolēmuši nebraukt, jo cilvēktiesības Krievzemē ir zem katras kritikas. Vai dažu politieslodzīto atbrīvošana ko līdzēs? Nē. „Pussy Riot" aizturēšana izraisīja daudzkārt lielāku brēku nekā atbrīvošana, un vispār ļaudis svētku laikā nelasa ziņas, bet gan pūš trubiņā uz Jūrmalas šosejas. Un, ja ņem vērā, ka Krievzemē vēl pilns ar politieslodzītajiem, tad pankroka princešu brīvlaišana taču ir pilnīgs sīkums. Es gribētu redzēt to prezidentu, kurš būtu atteicies no Olimpiādes biļetes, bet pēc Krievijas konstitūcijas jubilejas pārdomājis: „Ā, ja jau Hodorkovskis un „Pussy Riot" uz brīvām kājām, tad gan Krievijā viss kārtībā, varu braukt." Zinu, ka Andris Bērziņš tas noteikti nebūtu. Kāpēc tad šie cilvēki atbrīvoti? Nezinu, iespējams, Putinam un draugiem vienkārši apnicis ķēpāties vai gribējies uzrīkot pārsteigumu.

Tēla uzlabošana? Teorētiski viņš varētu atbrīvot "Pussy Riot" tā, lai to varētu uzskatīt par PR priekšnesumu. Viņam nejauši būtu jāpagadās meiteņu preses konferencē, kur negaidīti, piemēram, izceltos ugunsgrēks un viņš to nodzēstu, kā arī evakuētu visus ļaudis (tostarp bērnus un nevarīgus dzīvnieciņus). Un Nadedžu un Mariju viņš iznestu ārā uz rokām pēdējā brīdī pirms ēkas sabrukšanas, kā arī vēlāk paskaidrotu sanākušajiem ļaudīm, ka tā rīkojies, jo uz viņa palīdzību var paļauties ikviens. Pat noziegušies panki. Un tad viņam piezvanītu Silvestrs Stalone un piedāvātu piedalīties mākslas filmas "Neiznīcināmie 4" uzņemšanā. Un Putins teiktu: "Paldies, bet man nav laika – man jārūpējas par valsti."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt